Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka ma kolejny urokliwy zabytek, a starostwo nowe lokum. Pałac Przychockich odzyskał blask

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Jolanta Białek
Podczas uroczystego otwarcia nowej siedziby wielickiego starostwa XVIII-wieczny zabytek zwiedziło ok. 800 osób. Urzędnicy rozpoczną pracę w Pałacu Przychockich od 1 września

Rynek Górny 2 - taki będzie adres głównej siedziby Starostwa Powiatowego w Wieliczce od września br. Do odnowionego Pałacu Przychockich przeniesione zostaną powiatowe instytucje, znajdujące się do tej pory w Sztygarówce oraz w budynku przy ul. Sienkiewicza 13.

- W pałacu będą urzędować: powiatowy rzecznik konsumentów, a także wydziały edukacji, promocji oraz inwestycji i funduszy europejskich. Zabytek stanie się lokum zarządu powiatu oraz biura Rady Powiatu. Będzie funkcjonował tu także nieodpłatny punkt pomocy prawnej dla mieszkańców, który do tej pory mieścił się przy ulicy Dembowskiego 2 - wylicza Tadeusz Luraniec, sekretarz powiatu wielickiego.

Podczas uroczystego otwarcia odrestaurowanego zabytku koncertował zespół Żuki. Zwiedzano historyczne wnętrza, degustowano potrawy staropolskiej kuchni. „Wieczór w pałacu” zgromadził ok. 800 mieszkańców. Wielu z nich skorzystało z możliwości podpisania się pod aktem erekcyjnym pałacowej inwestycji, który zostanie umieszczony we wnętrzu zabytku.

- Ten wieczór zapisze się w historii Wieliczki i powiatu. Pałac jest kolejną perłą miasta. Zabytek będzie miejscem otwartym dla mieszkańców, bo to nasze dziedzictwo - mówił starosta Jacek Juszkiewicz.

Pałac Przychockich był odnawiany i wyposażany (w części pomieszczeń znajdują się meble wzorowane na XVIII-wiecznych) pod pieczą dr Jacka Chrząszczewskiego, który, gdy rozpoczynano tę inwestycję, był zastępcą wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- Rzadko się zdarza, by można było przywrócić zabytkowi jego historyczną formę. W Wieliczce to się udało, mimo że nie było łatwo o kompromis pomiędzy działaniami konserwatorskimi, i potrzebami użytkowymi, a więc funkcją, jaką będzie pełnił teraz pałac - powiedział podczas „Wieczoru” Jacek Chrząszczewski. Wyliczył on też najważniejsze elementy - od kamiennych reliktów w piwnicach, poprzez odtworzone polichromie na piętrze, po mansardowy dach - na które warto zwrócić uwagę, zwiedzając pałac.

- W imieniu mieszkańców, dziękuję starostwu, za to, że Wieliczka ma znów piękny pałac. W tym miejscu można się teraz zakochać - mówił z kolei burmistrz Artur Kozioł.

Pałac Przychockich - wzniesiony w stylu późnobarokowym, na fundamentach dawnego ratusza - od przełomu XIX i XX wieku pełnił funkcje oświatowe. Do stycznia 2014 roku był siedzibą Zespołu Szkół Zawodowych. Po wyprowadzce uczniów do nowego kampusu, długo nie było pomysłu na zagospodarowanie pałacu (obiekt był w fatalnym stanie). W końcu zdecydowano, że ulokowana zostanie tam główna siedziba starostwa.

Renowację zabytku i przystosowywanie go do potrzeb administracyjnych, prowadzono od wiosny 2017 roku. Koszty inwestycji sięgnęły 7 mln zł.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wieliczka ma kolejny urokliwy zabytek, a starostwo nowe lokum. Pałac Przychockich odzyskał blask - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska