Na cmentarzu komunalnym w Wieliczce kwesta odbędzie się już po raz dwunasty. Datki na ratowanie starych mogił będzie zbierać tam ponad 130 wolontariuszy: uczniowie wielickich szkół, członkowie grup artystycznych, harcerze, przedstawiciele miejskiego samorządu oraz wiele osób ze Stowarzyszenia Klub Przyjaciół Wieliczki.
Zbiórkę zaplanowano w godz. 8-16. Kwestarzy można będzie spotkać przy wszystkich wejściach na nekropolię i przy Kwaterze Wojskowej.
Zebrane w tym roku fundusze zostaną przeznaczone na renowację dwóch mogił. - To nagrobek Jana Hojarczyka, zmarłego w 1916 roku miejskiego budowniczego, projektanta wielu wielickich budynków z przełomu XIX i XX wieku, oraz grobowiec Andrzeja i Alojzego Procnerów. Andrzej zmarł w 1861 roku, a Alojzy w 1918 - informuje Jadwiga Duda, szefowa Klubu Przyjaciół Wieliczki, która w 2005 roku zainicjowała społeczne ratowanie najstarszych nagrobków na miejskim cmentarzu.
Dzięki tej akcji i ofiarności mieszkańców na wielickiej nekropolii - założonej w pierwszej połowie XIX wieku - odnowiono już kilkanaście mających ponad 100 lat nagrobków. Uratowano m.in. mogiły notariusza, barona Kazimierza Przychockiego oraz uczestnika Powstania Styczniowego Seweryna Junoszy Łempickiego, a także pomniki nagrobne Julusia i Anusi Szafrańskich oraz Józefy Diehlówny.
Jak mówi Jadwiga Duda, w tym roku do akcji przyłączy się także Szkoła Podstawowa z Janowic. Kwestę na ratowanie zabytków wielickiej nekropolii organizuje wśród janowickich nauczycieli i uczniów - Aleksandra Pasek, nauczycielka, członkini Klubu Przyjaciół Wieliczki.
Natomiast kwestę na cmentarzu parafialnym w Niepołomicach organizuje tradycyjnie Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej wraz z parafią pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników. Wolontariusze będą zbierać datki w godz. 9-17 przy wszystkich wejściach na cmentarz.
To już szesnasta niepołomicka kwesta. W ramach tego projektu odrestaurowano liczne cmentarne zabytki, m.in. mogiły, w których spoczywają: ksiądz kanonik Piotr Graczyński (1854-1914), malarz i artysta Karol Tichy (1871-1939) oraz siedmioletni Maniuś Wejwoda (1892-1899).
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto