Rozbudowa przychodni, warta w sumie – z odsetkami od kredytu zaciągniętego na inwestycję - niemal 18 mln zł, rozpoczęła się w maju tego roku. Modułowa część ośrodka zdrowia – o powierzchni prawie 1600 mkw. - powinna być gotowa na koniec 2022 roku. Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł zapewnia, że na dziś wszystko wskazuje na to, że termin zostanie dotrzymany.
- Nie mamy sygnałów od wykonawcy, by miało być opóźnienie. Fundamenty są już gotowe, a w tym przypadku to najtrudniejszy etap inwestycji, bo sam budynek powstanie już szybko - z gotowych modułów (o stalowej konstrukcji – red.) - powiedział na Artur Kozioł.
Z kolei roboty związane z zagospodarowaniem przestrzeni przy ul. Szpunara rozpoczęły się w lipcu. W ramach przedsięwzięcia wartego 1,431 mln zł powstaje m.in. nowy układ drogowy (dojścia, dojazdy, droga pożarowa) oraz parking z 55 miejscami. Zniwelowane zostaną częściowo występujące tu różnice wysokości terenu, nasadzone będą nowe drzewa i krzewy. Także termin finału tej części prac wyznaczono na koniec 2022 roku.
Miejski ośrodek zdrowia urośnie o nowe „skrzydło” - z obecnych 3140 mkw. do 4700 mkw. Powiększenie przychodni ma poprawić znacząco warunki oraz jakość świadczenia usług medycznych dla mieszkańców gminy Wieliczka.
W modułowym budynku – dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych – będą m.in.: gabinety lekarskie, gabinety zabiegowe, izolatki dla osób z chorobami zakaźnymi. W powiecie wielickim nie ma szpitala, dlatego w nowej części ośrodka przewidziano także przestrzeń, którą można będzie wykorzystać w sytuacjach zagrożenia epidemiologicznego. Nowy obiekt zostanie połączony przewiązką z obecną siedzibą przychodni.
Równolegle do rozbudowy ośrodka (I etap inwestycji) oraz zagospodarowania przestrzeni przy ul. Szpunara (II etap) miał być prowadzony także trzeci i ostatni etap przedsięwzięcia – budowa drogowego „łącznika” pomiędzy ulicami Szpunara i Słowackiego oraz modernizacja obu ulic. Ostatecznie tę część prac przesunięto na 2023 rok.
- Prace projektowe dotyczące budowy nowej drogi są na ukończeniu. Zadanie jest kosztowne, warte dobrych kilka milionów złotych, dlatego planujemy starać się o dofinansowanie na III etap z Funduszu Rozwoju Dróg Samorządowych – zapowiada burmistrz Wieliczki.
„Łącznik” ma powstać m.in. na terenie zajmowanym teraz przez garaże dla karetek pogotowia ratunkowego, mającego wciąż siedzibę przy ośrodku zdrowia (nowe lokum pogotowia powstaje przy skrzyżowaniu DK 94 i wschodniej obwodnicy Wieliczki, ale z kłopotami: prace przy budynku pozostają zawieszone od jesieni 2021 roku). W ramach inwestycji zaplanowano także modernizację na całej długości ulic Szpunara i Słowackiego.
Droga łącząca ulice Szpunara i Słowackiego będzie wykonywana na podstawie zrid-u. Przez wiele miesięcy była mowa o tym, że na potrzeby inwestycji trzeba wyburzyć w tym rejonie jeden z prywatnych budynków. Teraz jest brane pod uwagę także inne rozwiązanie – wyznaczenie „łącznika” częściowo przez obecne działki prywatne, ale bez rozbiórki budynku. Nad sprawą pracują projektanci, ostateczny przebieg nowej drogi ma być znany w najbliższych tygodniach.
- Co zjeść, podróżując po Małopolsce? Oto regionalne przysmaki!
- Relaksujący weekend? Tylko na termach. Oto najlepsze baseny w Małopolsce!
- Wieliczka. Wracają niedzielne kursy autobusów. Jedna linia do likwidacji
- Miodobranie 2021 w Wieliczce. Słodki czas w centrum miasta [ZDJĘCIA]
- Będą nowe połączenia MPK do Krakowa: dla Niepołomic i Wieliczki
- Pociągi nie dojadą z Krakowa do Wieliczki. Szykują się duże zmiany
Bank Światowy alarmuje: ryzyko głodu na świecie jest nadal wysokie
