Dzięki kopalni soli rozwijała się najpierw osada, a później miasto lokowane najpierw w 1290 r., a przez Kazimierza Wielkiego w 1361 r. przeniesiono zostało na prawo magdeburskie.
Budynki kopalni zdominowały charakter i rozwój najpierw osady, później architektury miasta i obok inwestycji publicznych i prywatnych spowodowały, że do naszych czasów sporo się zachowało ze średniowiecznego układu przestrzenno-urbanistycznego. Do dziś przetrwało wiele zabytków architektury przemysłowej, miejskiej i sakralnej.
W Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce z pośród 2 tys. klisz i negatywów związanych z Wieliczką, ponad 800 jest zapisem architektury. Zapis dokonany w przeciągu 100 lat jest jest troskliwie przechowywany i na wystawę wyselekcjonowano czterdzieści jeden historycznych ujęć. Zostały one zestawione z współczesną fotografią cyfrową wykonaną przez L. Kostusia i A. Grzybowskiego.
To zestawienie fotografii archiwalnej wręcz historycznej, z fotografiami współczesnymi, pozwala zobaczyć jak Wieliczka się zmieniała na przestrzeni lat, rozbudowywała i dokonywały się w niej nieodwracalne zmiany. Wystawa czynna będzie do 15 listopada br.
Pałac Przychockich
Sztygarówka
Nadszybie szybu Regis
Zamek Żupny
Rynek Główny
Magistrat 1926-1939
Nadszybie Szybu św. Kingi
Pałac Konopków
Park A. Mickiewicza
Klasztor i kościół oo. Franciszkanów
Kościół pw. św. Klemensa