https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielka chmura nad kombinatem. Skąd się wzięła?

Piotr Rąpalski
W środę po południu nad krakowską hutą unosiła się wielka chmura dymu. Sprawę zgłosili nam mieszkańcy zaniepokojeni tym widokiem. Szczególnie że ostatnio w Krakowie powietrze znów jest pełne smogu. Zapytaliśmy firmę ArcelorMittal, która zarządza hutą, skąd taka sytuacja i co jest powodem tej wyraźnej emisji.

Oświadczenie Arcelor Mittal:

"Proces produkcyjny w krakowskiej hucie w dniu wczorajszym przebiegał bez zakłóceń, nie mieliśmy żadnej awarii. Na przesłanym zdjęciu widoczna jest głównie para wodna oraz dym o lekko pomarańczowym zabarwieniu. Jest to emisja, która może pojawiać się okresowo w niektórych etapach procesu produkcji stali (w czasie wytapiania stali w konwertorach). Jej charakterystyczne zabarwienie wynika z obecności tlenków żelaza w strumieniu spalin. Spaliny z procesu konwertorowego oczyszczane są w oczyszczalniach mokrych, których skuteczność odpylania wynosi ok. 99 proc. Ponadto podczas produkcji w krakowskiej hucie w sposób ciągły działa 57 urządzeń odpylających (w tym m.in. 5 elektrofiltrów i 27 filtrów tkaninowych). Nie istnieją niestety technologie bezemisyjnej produkcji stali, jednak dokładamy wszelkich starań, by maksymalnie ograniczać ich poziom".

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Prezes PiS nagrany. Czy ta afera pogrąży błąd?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adam
Nie od dzisiaj dymi i smrodzi Huta a na dodatek przy zmianie pogody zawsze bardzo śmierdzi z zakładów tytoniowych w Czyżynach i czuć na kilku okolicznych osiedlach, a po zmroku to już jest fatalnie
O
Ola
Niestety to nie pierwszy raz tak dymi Huta a po zmroku również bardzo śmierdzi !
O
Observer
Na pogodę i smog w tym i chmury decydujący wpływ mają samoloty wojskowe rozpylające codziennie nanocząsteczki różnych pierwiastków w stratosferze. Poczytajcie o "kosmicznych żaluzjach" i " stratosferycznych aerozolach". Zajmuje się tym nauka zwana geoinżynierią pogodową.
Samoloty te latają codziennie na wysokościach dużo wyższych niż samoloty pasażerskie pozostawiając za sobą dwa rodzaje smug za sobą i widoczne są tylko w bezchmurne - słoneczne dni tzn. rzadko. Samoloty pasażerskie latają dużo, dużo niżej i na mocy prawa od 1998 roku nie wolno im pozostawiać smug za sobą.
g
gosc
Wczoraj około 23-ciej smród z okolic huty był niemiłosierny, jak z najgorszych 70-lat. dramat
A
Ahmet
Uwłaczjącym jest dla Huty ,że się tłumaczy jakimś popierdkom z dziennika polskiego...
M
MD
Zawsze tam była! Wielkie zdziwienie, a co drugi dzień wisi nad hutą taki syf ze się patrzeć nie da...
W
Wikipedia
Zagrożenia
Nieszkodliwy dla środowiska naturalnego. Zagrożenie pojawia się przy przypadkowym uwolnieniu do środowiska ilości przemysłowych. Dla człowieka może być drażniący przy spożyciu dużej ilości, kontakcie z oczami lub wdychaniu pyłu, nie powoduje zmian chorobowych. Przy ciągłym wystawieniu na wdychanie pyłu zaleca się ochronę dróg oddechowych, by zapobiec odkładaniu się w płucach. Prowadzi to do choroby zwanej „płucem spawacza”.
r
rex
Przy bezwietrznej pogodzie tak jest że nie są rozpylane obłoki pary i wygląda jak kłęby dymu, choć oczywiście nie jest to czyst obłok pary wodnej nie ma co porównywać do tego z lat 70 gdy huta naprawdę pracowała pełną mocą a produkcja stali była chyba cztery lub pięć razy większa niż obecnie.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska