Pochodzący z Kęt 28-letni Michał Przydacz, razem z żoną Helen mieszka w Londynie, gdzie studiuje i pracuje. W kwietniu dowiedział się, że ma chłoniaka Hodgkina w bardzo zaawansowanej formie. Nowotwór zaczął dawać już przerzuty. Trzy cykle chemioterapii okazały się nieskuteczne. Pan Michał przygotowywany jest do tzw. autoprzeszczepu szpiku. Gdyby miało się nie udać, potrzebny będzie przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego, bo niestety młodszy brat pana Michała nie jest jego bratem genetycznym.
Rodzina i przyjaciele kęczanina mieszkającego w Londynie, wspólnie z fundacją DKMS, zainicjowali akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku.
Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji dla potencjalnych dawców szpiku
W sobotę 17 listopada rejestracja będzie prowadzona: w godz. 9 do 21 w galerii Sfera w Bielsku-Białej, od godz. 9 do 16 w Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach i od godz. 10 do 14 w NZOZ Medican w Andrychowie.
W niedzielę 18 listopada od godz. 9 do 14 w kościele pw. św. Małgorzaty i św. Katarzyny w Kętach, a od godz. 9 do 15 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach.
Do akcji dołączył oświęcimski „Konar”. W sobotę 17 listopada od godz. 10 do 16 w Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Konarskiego 24 w Oświęcimiu, będzie otwarty punkt rejestracji potencjalnego dawcy szpiku i zorganizowany punkt pobrań.
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Należy pamiętać, by mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Z potencjalnym dawcą przeprowadza się wstępny wywiad medyczny, a następnie wypełnia formularz z danymi osobowymi. Ostatnim krokiem jest pobranie wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Potem już tylko pozostaje czekać czy jest zgodność antygenowa. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu.
FLESZ: Oddając krew ratujesz życie
KONIECZNIE SPRAWDŹ: