Czytaj także: WOŚP w Tarnowie: pokaz laserów i koncert Golden Life [ZDJĘCIA]
Do zaskakującej zmiany personalnej doszło na przełomie roku. Miasto rozwiązało umowę o pracę z Anną Lasotą, była dyrektor jest w tej chwili na trzymiesięcznym wypowiedzeniu. Jednocześnie na stanowisko dyrektora MOPS powołana została Dorota Krakowska, ostatnio szefowa Domu Dziecka nr 2, jednocześnie kierująca przez kilka tygodni także Domem Dziecka nr 1. Powody zmian? Magistrat nie artykułuje żadnych poważnych zastrzeżeń pod adresem byłej pani dyrektor.
- Poprzednia wizja MOPS nie odpowiadała wizji nowoczesnej placówki, jaką mają władze miasta - twierdzi jedynie Dorota Kunc-Pławecka, rzecznik prasowy prezydenta miasta. Dodaje, że personalia to zaledwie początek rewolucji w placówce, podyktowanej, między innymi zmianami ustawowymi.
Te ostatnie to choćby przekazanie MOPS-om prowadzenia działki organizowania rodzicielstwa zastępczego w zastępstwie Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego. Ale miasto oczekuje również zmian organizacyjnych oraz większego wykorzystania potencjału pracowników MOPS. Mowa jest także o nowej jakości obsługi klienta.
Pod hasłem reorganizacji, wbrew krążącym pogłoskom, ponoć nie kryje się jednak redukcja zatrudnienia w Ośrodku. Obecnie pracuje w nim 95 osób. - Zapewniam, że zwolnień nie będzie, jest wręcz potrzeba zatrudnienia - deklaruje dyrektor Krakowska.
Zmiana w podejściu do klienta polegać ma m.in. na stworzeniu socjalnej spółdzielni i oferowaniu w niej pracy dla korzystających z opieki społecznej. Po to, by pomagać osobom z problemami w usamodzielnianiu się. - MOPS wkrótce nie powinien kojarzyć się głównie z kolejką po wypłatę zasiłków - przekonuje Dorota Kunc-Pławecka.
Nowa szefowa zapowiada z kolei czerpanie z wzorców przekazywania materialnej pomocy rodzinom oraz osobom samotnym "z problemami" sprawdzonych już w innych miastach kraju. Czyli wręczania im talonów żywnościowych.
- Zastanawiam się nad wyłonieniem w przetargu sklepu, w którym można byłoby z ich pomocą kupić praktycznie wszystko, oczywiście prócz alkoholu i papierosów - mówi Dorota Krakowska.
Plany dotyczą również monitoringu osób długotrwale bezrobotnych, szerszej niż dotąd współpracy z sądami, kuratorami, policją, świetlicami środowiskowymi, szkołami i służbą zdrowia. - W ocenie władz miasta pani Dorota Krakowska ma pełne merytoryczne przygotowanie oraz wieloletnie doświadczenie zdobyte w ośrodkach pomocy społecznej, by podołać wszystkim zadaniom - dodaje rzecznik prezydenta.
Nowa szefowa MOPS pochodzi z Brzeska, ale przez ponad 20 lat zajmowała się opieką społeczną w Rudzie Śląskiej - mieście wyróżnianym właśnie w tej dziedzinie wielokrotnie przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Kilka lat temu wróciła w rodzinne strony i zaczęła pracę w tarnowskim MOPS. Przed trzema laty powierzono jej kierowanie Domem Dziecka nr 2 w Tarnowie. O przekształceniach w tej placówce władze miasta wypowiadają się w samych superlatywach.
Wybieramy najlepszego piłkarza i trenera Małopolski! Weź udział w plebiscycie!
Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i oddaj głos!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!