Celem Tygodnia Bibliotek jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji, zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Na początek Tygodnia Bibliotek Joanna Patej, dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielkiej Wsi zaprosiła Barbarę Gawryluk, autorka książek dla dzieci, dziennikarka i tłumaczka szwedzkiej literatury dziecięcej. Pisarka spotkała się z dziećmi z Przedszkola Samorządowego w Modlnicy. Opowiadała o prawdziwych historiach dotyczących zwierząt domowych i dzikich.
Dzieci wysłuchały historii o papudze Bazylii, która zgubiła drogę do domu. Dowiedziały się, że podobne opowieści o zwierzątkach można przeczytać w jej książce „Klinka zdrowego chomika”. I dowiedzieć się: co zrobić gdy znajdzie się rannego nietoperza, albo jeża, albo pisklę, które wypadło z gniazda?
Kolejne spotkanie dla najmłodszych było z wójtem Tadeuszem Wójtowiczem, który czytał dzieciom fragmenty książek. A kolejne przedsięwzięcie to warsztaty ekologiczne zorganizowane przy współpracy z wydawnictwem Znak Emotikon. Spotkanie, w oparciu o książkę Renaty Kijowskiej „Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry” poprowadziła animatorka Kinga Zając.
W warsztatach z zadaniami, quizami i krzyżówkami wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Modlnicy. Dowiedziały się jak należy zachowywać się w lesie, czy można dokarmiać dzikie zwierzęta i dlaczego w Tatrzańskim Parku Narodowym nie ma koszy na śmieci.
Mapy Myśli czyli sprytne notowanie - to kolejne zajęcia biblioteczne. - Czy wiesz że notując w sposób tradycyjny, linearny wykorzystujesz tylko lewa półkulę swojego mózgu? To tak jakbyś chciał wygrać maraton skacząc na jednej nodze - pytali prowadzący spotkanie. Podczas tych zajęć uczestnicy poznawali korzyści z notowania nielinearnego, które sprawia, że nauka oraz zapamiętywanie są szybsze, skuteczniejsze i przyjemniejsze.
Mapy myśli to sposób tworzenia notatek w formie graficznej, dzięki czemu dużo lepiej zapamiętujemy ich treść. Ułatwiają nadawanie struktury i organizacji informacjom, więc łatwiej je przyswoić i zrozumieć. Zajęcia prowadziła Żaneta Rachwaniec-Szczecińska - psycholog, socjolog, doktorantka, wykładowczyni na Uniwersytecie Śląskim oraz Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program - odc. 23: Doskonały pomysł krakowskiego urzędnika
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto