Miasto odchodzi od intensywnego koszenia
- Ze względu na zmieniające się warunki klimatyczne miasto odchodzi od intensywnego koszenia całych przestrzeni trawiastych na określoną standardem wysokość, zmniejszając równocześnie częstotliwość wykonywania tych prac. Terminy koszenia są ściśle uzależnione od warunków pogodowych, trawa jest koszona wyżej - tak aby nie doprowadzać do przesuszania się trawników - informuje krakowski magistrat.
Jak podaje miejska jednostka, wysoka trawa przyczynia się m.in. do wychładzania miejskiej wyspy ciepła, magazynowania wody i zwiększania bioróżnorodności.
Zasady koszenia zostały określone w ramach czterech standardów:
1. Często, w zależności od potrzeb, koszenie odbędzie się w miejscach niezbędnych dla zachowania bezpieczeństwa i funkcji terenu z uwzględnieniem intensywności użytkowania przez mieszkańców. Są to:
- tereny, na których muszą zostać zachowane względy bezpieczeństwa – pobocza dróg, chodników, ścieżek rowerowych – zachowana musi być widoczność, a trawa nie może wykładać się na jezdnie, chodniki i ścieżki
- torowiska
- ronda
- miejsca pełniące funkcje rekreacyjne – tak, aby dostęp do nich był swobodny i nieutrudniony – place, zabaw, boiska, siłownie, polany rekreacyjne w parkach, na których można położyć kocyk, ćwiczyć, grać w badmintona
- nowo założone trawniki oraz miejsca z roślinnością ozdobną (żywopłoty, krzewy okrywowe, zaprojektowane układy krzewów i bylin) – bezwzględnie wymagają koszenia m.in. w celu wyeliminowania roślinności niepożądanej.
2. Cztery razy w sezonie koszone będą:
- miejsca zadrzewione oraz pas do 2 metrów wokół
- pasy rozdziału między jezdniami
- skarpy
- szerokie polany wzdłuż chodników poza pasem bezpieczeństwa
- mniej uczęszczane parki.
3. Dwa razy w sezonie koszone będą:
- duże tereny niewymagające częstego koszenia oraz łąki kwietne (które zwyczajowo koszone są raz w roku).
4. Tereny utrzymane w stanie naturalnym bez koszenia, są to głównie ekostrefy.
