Wielkie osuwisko nad "Pojezierzem Olkuskim"
Na przestrzeni ostatnich miesięcy o tym, że nad pierwszym zalewiskiem w powiecie olkuskim nie jest bezpiecznie informowały nie tylko służby, ale także media oraz ustawione dookoła całego terenu tabliczki.
Przy linii brzegowej tak zwanego” jeziorka Chrobry” można było zauważyć liczne spękania, dziury oraz niewielkie osuwiska. W ostatnim czasie jednak przy brzegu pojawiło się wielkie osuwisko. Ma ono około 10-15 metrów szerokości w najszerszym punkcie oraz około 4 metry wysokości w najwyższym.
- Nieprzypadkowo teren otaczający zalewisko oznakowany jest tablicami z zakazem wstępu między innymi ze względu na zagrożenie terenu erozją. Jak widać, zachodzą tu takie procesy. Nie jesteśmy jednak w stanie stwierdzić jak szybko i w jakim kierunku będą postępować. W związku z tym, ze względu na kwestie bezpieczeństwa ludzi, apelujemy o respektowanie obowiązującego zakazu wstępu – podkreślała po wystąpieniu pierwszych oznak erozji nad zalewiskiem Maria Gronicz z olkuskiego nadleśnictwa.
Wiele znacznie mniejszych osuwisk można zobaczyć wzdłuż niemal całej linii brzegowej bolesławskiego zalewiska.
Niestety wielu odwiedzających nadal podchodzi lekceważąco do licznych zakazów, które przestrzegają przed niebezpieczeństwem pierwszego zalewiska. W miejscu, w którym powstała wyrwa jeszcze niedawno temu można było zobaczyć liczne odciski stóp ciekawskich, którzy podchodzili do samej wody a także ślady opon.

To jednak nie wszystko. W mediach społecznościowych natomiast można znaleźć nagranie, na którym grupa osób przywiozła tam skuter wodny a potem jeździła nim po zalewisku. Nie brakuje także nagrań oraz zdjęć z wycieczek crossami i rowerami a także z kąpieli w „Chrobrym”.

Wody przybywa w zaskakującym tempie. W powiecie olkuskim są już cztery zalewiska
Zalewisko na terenie dawnej kopalni piasku w Bolesławiu (powiat olkuski) najprawdopodobniej zaczęło powstawać w lutym tego roku. Jak poinformowała w listopadzie Maria Gronicz z Nadleśnictwa Olkusz poziom wody w zbiorniku podnosi się o około 45 centymetrów miesięcznie.
Za „polem” małych drzewek, które dzieli „główny” zbiornik i dalszą część dawnej piaskowni można z kolei zaobserwować drugie zalewisko. W przyszłości te dwa zbiorniki mogą się połączyć.

Kolejny trzeci zbiornik powstaje na obszarze tuż obok, który nazywany jest „żwirownią”. Na razie widać tam niewielką ilość wody. W podobny sposób zaczynało powstawać także zalewisko „Chobry”, które obecnie jest już ogromne.
Czwarte natomiast powstaje niedaleko od szybu „Dąbrówka” w gminie Bolesław. Woda zbiera się na zrekultywowanym w 1999 roku polu „Dąbrówka”.

Warto dodać, że Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” w Bukownie w marcu tego roku udostępniły mapy z zaznaczonymi obszarami, na których pojawią się kolejne zbiorniki. Oprócz terenów, na których już teraz znajduje się woda, wskazany został obszar nazywany „Piaskami” w Olkuszu a także lasy nieopodal Hutek i odcinek zamkniętej w lutym tego roku obwodnicy Bolesławia.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Remont DK94 w Olkuszu stanie się faktem. Prace będą kosztowały aż 218 mln zł
- Mieszkańcy już robią zakupy w nowo otwartej Castoramie w Olkuszu
- Św. Mikołaj na quadzie rozwodził cukierki dzieciom w Bukownie
- Jarmark bożonarodzeniowy w Kluczach. Piękne ozdoby i degustacja potraw
- Trwa budowa wiaduktu nad torami kolejowymi w Bukownie
- Mikołaj odwiedził gminę Wolbrom. Nie brakowało zabaw i słodkości
