https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie rozczarowanie na Mistrzostwach Świata we wspinaczce na czas - tylko brąz dla Mirosław

Aleksandra Mirosław na zawodach w Indonezji
Aleksandra Mirosław na zawodach w Indonezji AA/ABACA/PAP
Aleksandra Mirosław (6,55 s) zdobyła brązowy medal mistrzostw świata we wspinaczce sportowej na czas w Bernie, pokonując Aleksandrę Kałucką (8,07 s). Wygrała Indonezyjka Desak Made Dewi (6,49 s) uzyskując kwalifikację olimpijską do igrzysk Paryż 2024, podobnie jak druga Amerykana Emma Hunt (6,67 s).

Mirosław, rekordzistka świata (6,25 s) i czwarta zawodniczka igrzysk w Tokio w kombinacji (za rok w Paryżu każda z konkurencji wspinaczkowych będzie już osobno nagradzana medalami) deklasowała rywalki w kwalifikacjach i fazie finałowej. W półfinale z Hunt popełniła jednak błąd już na trzecim stopniu i nie ukończyła rywalizacji.

Kałucka prowadziła w półfinale z Desak Made Rita Kusuma Dewi, ale również nie ustrzegła się błędu w końcówce i ostatecznie przegrała, uzyskując 7,40 s, podczas gdy rywalka miała 6,48 s.

Polki, zajmujące czołowe miejsca w rankingu PŚ 2023 i w rankingu IFSC, zebrały podwójną liczbę punktów za swoje występy w Bernie i nadal mają duże szanse uzyskania kwalifikacji do IO Paryż 2024.

Do półfinałów Biało-Czerwone spisywały się bardzo dobrze. W 1/8 finału Mirosław pokonała Chinkę Di Niu uzyskując 6,41, trzecia w kwalifikacjach Aleksandra Kałucka (6,70 s) wyprzedziła Indonezyjkę Nurul Iquamach, zaś Patrycja Chudziak okazała się lepsza (7,18 s) od Francuzki Capucine Viglione.

Odpadła natomiast niespodziewanie broniąca tytułu i liderka PŚ 2023 Natalia Kałucka (piąta w eliminacjach), która przegrała z Chinką Yafei Zhou popełniając błąd na trzecim stopniu i nie kończąc biegu.

W ćwierćfinale Mirosław wspinała się jeszcze szybciej (6,38 s) i wygrała z Hiszpanką Leslie Adraina Romero Perez (7,18 s). Aleksandra Kałucka pobiegła równym rytmem i miała lepszy czas (6,58 s) od faworyzowanej Indonezyjki Rajiah Sallsabillah (7,72 s), trzeciej w rankingu PŚ, która popełniła błąd. Chudziak (7,14 s) przegrała natomiast z Desak Made Dewi (6,64 s), ale jej udział w najlepszej ósemce MŚ należy traktować jako wartościowy wynik. Chudziak została sklasyfikowana na 6. miejscu, Natalia Kałucka na 9., a Anna Brożek (nie zakwalifikowała się do finału) na 23.

Wśród mężczyzn triumfował niespodziewanie Włoch Mateo Zurloni, 16. zawodnik światowego rankingu. Złoto zdobył bez walki, bowiem rywal - Chińczyk Jinbao Long popełnił falstart, co oznacza dyskwalifikację. Obydwaj finaliści zdobyli jednak kwalifikacje olimpijskie. Brąz wywalczył Indonezyjczyk Rahmad Adi Mulyono.

Sensacją było odpadnięcie już w 1/8 finału lidera światowego rankingu i rekordzisty świata (4,90) Indonezyjczyka Veddricka Leonardo, który wygrał eliminacje w Bernie. W 1/8 finału popełnił błąd i przegrał z Hiszpanem Erikiem Noya Cardonem. Polacy Marcin Dzieński i Hubert Przytuła nie przebrnęli eliminacji i zostali sklasyfikowani odpowiednio na 24. i 55. miejscu.(PAP)

od 7 lat
Wideo

Magazyn GOL 24 - podsumowanie kolejki Ekstraklasy

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jarek
Najciekawsze jest to że amerykanka ma gorszy czas od Polki a ją wyprzedziła
F
Frustrat
Konkurencja olimpijska? Ja 3,14erdole.
Z
Zniesmaczony
Nawymyślali durnych konkurencji i zdobywają mistrzostwo świata. Proponuję plucie na odległość, skok w bok z miejsca, stójka z rozpędu itp.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska