Niezwykłe widowisko co roku w czerwcu organizowane jest na Placu Konstytucji 3 Maja w Skale. To wielkie święto miasta i muzyki. Ten niezwykły koncert orkiestr organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Skały z prezesem i pomysłodawcą tego przedsięwzięcia Zygmuntem Derczem. To właśnie jemu Skała zawdzięcza coroczną zabawę muzyczną.
Festiwalowy jubileusz z podziękowaniami
- Sam nie zrobiłbym tego. To praca wielu osób, przyjaciół z orkiestr wojskowych, którzy przez 20 lat mnie wspierają, których dziś przy jubileuszu chcę docenić. To także wielka praca naszego stowarzyszenia i mojej rodziny - mówi Zygmunt Dercz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Skały.
Dziękował tym, którzy mu co roku pomagali, ale odebrał także wiele podziękowań od swoich współpracowników - doceniło go Stowarzyszenie Przyjaciół Skały, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Krakowie wręczając upominek - pamiątkową tabliczkę oraz Miasta i Gminy Skała wręczając list gratulacyjny.
Pomysłodawca i realizator tego przedsięwzięcia Zygmunt Dercz wylicza, że przez 20 lat za sprawą festiwalu w Skale wystąpiło około 14 tysięcy osób - uczestników festiwalu, reprezentantów orkiestr, zespołów, mażoretek.
Występ orkiestr jak spełnienie marzeń
Przy okazji 20-lecia wspominał, że ten festiwal w Skale, a raczej przeniesienie go z Krakowa do Skały było jego marzeniem.
- Wówczas przed dwudziestu laty będąc na Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Krakowie marzyłem, żeby tak w Skale choć jedna taka orkiestra zagrała. Na drugi rok przyjechały dwie, a potem więcej i więcej, z całego kraju, a nawet z zagranicy - mówił podczas jubileuszowej edycji festiwali w Skale.
W tym roku festiwal był dwudniowy. W pierwszym dniu publiczność słuchała dwóch wykonawców: Zespołu Mała Armia Janosika oraz Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W drugim dniu wystąpiło 14 zespołów, orkiestr i mażoretek.
Powróciła orkiestra z Ukrainy
W tym roku znów wystąpiła Orkiestra Fanfares of Lviv – Ukraina. Zespół ten wrócił na festiwal po przerwie. Najpierw zatrzymała ich pandemia, a w ubiegłym roku przez wojnę nie mogli przyjechać, bo niektórzy członkowie zespołu zamiast ćwiczyć nowe utwory, musieli walczyć. Teraz przyjechali. A gdy skończyli swój koncert zostali pożegnani hasłem: "Sława Ukrajini". Oklaskiwał ich nie tylko tłum widzów, ale także członkowie innych zespołów bili im brawo wzdłuż ulicy, którą szli w kierunku Rynku.
Zygmunt Dercz przyznaje, że tuż po kolejnej edycji jest bardzo zmęczony, ale tłum widzów, ich radość i oczekiwanie mieszkańców na ten festiwal daje mu wielka siłę.
- Dokąd będę mógł, to będę organizował to muzyczne widowisko - obiecał mieszkańcom Skały. A nam powiedział, że na drugi dzień po festiwalu, gdy budzi się rano, to zaczyna myśleć, co zrobić na przyszły rok - przyznaje, że dla niego tuż po zakończeniu jednego festiwalu zaczyna się kolejny.
Jakie orkiestry i zespoły wystąpiły w Skale?
Pierwszy dzień festiwalu:
- Mała Armia Janosika
- Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego
Drugi dzień festiwalu:
- Orkiestra z Cianowic
- Orkiestra Policji z Katowic
- Orkiestra ze Starej Błotnicy
- Orkiestra Wojskowa z Bytomia
- Wojskowa Orkiestra z Krakowa
- Orkiestra Grandioso z Radomia
- Orkiestra Fanfares of Lviv – Ukraina
- Orkiestra ECHO-GÓR z Kasinki Małej
- Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej
- Orkiestra Straży Granicznej z Nowego Sącza
- Mażoretki Arva
- Rzeszowska Akademia Mażoretek Ilusjon
- Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale
- Kompania Honorowa Wojska Polskiego z Krakowa.
XX Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Wojskowych ...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia
