Ze słowami św. Franciszka do zwierząt
Hasłem tegorocznego sprzątania były słowa św. Franciszka: "Pochwalony bądź mój Panie ze wszystkimi Twoimi stworzeniami". Sprzątanie zaczęło się od rana, ale najpierw ks. kan. Andrzej Badura, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Rudawy pobłogosławił zwierzęta i przypomniał, że św. Franciszek upodobał sobie je nazywając braćmi mniejszymi. Mieszkańcy przybyli tym razem do centrum wioski głównie z psami, pojawił się też 34-letni żółw.
Żółwia przyniosła Katarzyna Piotrowicz ze swoimi dziećmi i wspominała, że to jej żółw z dzieciństwa, dostał go jako prezent na pierwszą komunię i wciąż jest pupilem rodziny. Znacznie więcej było psów. Te korzystały z sobotniego porannego spaceru, a przy okazji zostały pobłogosławione z przesłaniem, żeby dobrze służyły ludziom i otrzymywały od swoich opiekunów odpowiednią opiekę.
- Wprowadziliśmy ten element błogosławieństwa zwierząt, żeby nieco zmienić nasze myślenie o ekologii. Wiele osób trochę mylne pojmuje ekologie jako ideologię, a my chcemy pokazać, że ona pochodzi od Franciszkowego rozumienia świata, przyrody i przypominamy, że ten Święty jest patronem ekologów - mówi sołtys Cieślak.
Wśród osób z psami był gość specjalny: Szkoła dla psów aktywnych Hypnotizer - agility dla każdego oraz ukraińska trenerka psów, która w Polsce znalazła się po wybuchu wojny. To Maryna Nemchenko jako sportowiec, trener psów, sędzia międzynarodowy i krajowy zawodów psów poszukiwawczo - ratowniczych.
Zarybianie i sprzątanie rzeki i wioski
Po błogosławieństwie zwierząt wielu uczestników sprzątania towarzyszyło strażnikom rybackim, którzy - jak co roku - przygotowali się do zarybiania rzeki Rudawy młodymi osobnikami pstrąga potokowego oraz lipienia.
- Przy okazji sprzątamy rzekę, zbieramy butelki z zatorów, które powstają na Rudawie. Już kilka tygodni temu część rzeki posprzątaliśmy - mówi Wojciech Feliksiak ze Społecznej Straży Rybackiej.
Łukasz Sroka, ichtiolog z okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Krakowie wylicza, że podczas sobotniej akcji zarybiania do Rudawy zostało wpuszczone 50 kg 2-letnich pstrągów potokowych, a do Rudawki i Krzeszówki strażnicy rybaccy wpuścili 15 tysięcy sztuk narybku wiosennego - to małe 4 gramowe pstrągi.
Potem sprzątanie ruszyło na dobre. Ta akcja ma miała swój początek w 2017 roku. Wówczas to zainicjował ją sołtys Marcin Cieślak o pomyśle powiedział Radzie sołeckiej i strażakom. Wszyscy zaakceptowali inicjatywę i zabrali się do sprzątana. Z czasem przybywało chętnych do pomocy ludzi i wciąż przybywa.
- Gmina Zabierzów wyposażyła nas w worki, rękawice do sprzątania, można odbierać i rozchodzić się po terenie - zapowiadał sołtys Marcin Cieślak.
Wójt gminy Zabierzów Elżbieta Burtan wyliczała, że gmina co roku po tej akcji sprzątania wywozi 100 ton odpadów.
- Ta liczba się nie zmienia, ale to znaczy, że takie akcje wciąż są potrzebne - powiedziała pani wójt.
Organizatorzy, partnerzy, patroni
Mieszkańcy chętnie włączają się w tę akcję, chociaż poranna sobotnia deszczowa pogoda nie sprzyjała wyjściu z domów. Potem jednak się przejaśniło i można było porządkować wioskę. Sprzątane były tereny komunalne, przydrożne, wzdłuż linii kolejowej i wzdłuż rzeki Rudawy.
Organizatorami akcji są: sołtys Rudawy z Radą Sołecką, parafia Rudawa, Ochotnicza Straż Pożarna w Rudawie, Społeczna Straż Rybacka - Klub Przyjaciół Rudawy i Rudawskie Centrum Kultury.
Partnerami zostali: Szkoła Podstawowa w Rudawie, Koło Gospodyń Wiejskich w Rudawie, Klub Seniora ,,Sami Swoi”, Klub Koneserów Rozrywki.
Natomiast patronatem akcje objęli: Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego, Elżbieta Burtan, wójt gminy Zabierzów, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Przenoszą żaby, żeby nie ginęły na drodze. W Dolinie Będkows...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca
