https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie tematy sztuki europejskiej. U pijarów Madonny z krakowskich kościołów oraz muzyka Bacha i Schuberta

Małgorzata Mrowiec
pijarska.pijarzy.pl
"Matka Boga - Matka nasza. Ikonograficzne przesłanie" - taki tytuł nosi kolejne z Pijarskich spotkań ze sztuką. Złoży się na nie wykład o. Eugeniusza Grzywacza SP, rektora krakowskiego kościoła pijarów na Starym Mieście, a także utwory Jana Sebastiana Bacha i Franciszka Schuberta, które zagra skrzypek Maciej Lulek. Wykład - jak zapowiadają krakowscy pijarzy - przypomni najstarsze i późniejsze wizerunki maryjne w sztuce oraz opowie o ich religijnym przesłaniu.

- Święty Łukasz Ewangelista jest tym autorem, który historie związane z osobą Maryi przedstawia najobficiej. Jemu również tradycja przypisuje namalowanie pierwszych obrazów przedstawiających Matkę Bożą. Nie inaczej jest też ze stworzeniem trzech głównych typów ikonograficznych ikon maryjnych, za którymi idzie bardzo głębokie przesłanie tematyczne. Właśnie do tych podstawowych łukaszowych przedstawień maryjnych nawiązują i nasze rodzime Madonny tak licznie występujące w krakowskich kościołach - wskazują krakowscy pijarzy, zapraszając do udziału w spotkaniu.

Jakie są to typy ikonograficzne? I co to oznacza, że Maryja jest doskonałą ikoną przebóstwienia człowieka? - w czasie najbliższego Pijarskiego spotkania ze sztuką będzie można odkrywać wczesnochrześcijańskie pierwowzory typów ikonograficznych, poszukiwać ich w krakowskich kościołach i interpretować ich przesłanie. W tę zajmującą podróż zabierze uczestników - w bogato ilustrowanym i opowiedzianym barwnym językiem wykładzie - o. Eugeniusz Grzywacz SP, rektor krakowskiego kościoła pijarów.

Ilustrację muzyczną dla wykładu (którego podtytuł brzmi: "Wielkie tematy sztuki europejskiej") stworzy Maciej Lulek, skrzypek-wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, członek orkiestry kameralnej "Sinfonietta Cracovia" i kwintetu smyczkowego "Piazzoforte". W jego wykonaniu będzie można wysłuchać utworów Jana Sebastiana Bacha i Franciszka Schuberta.

Spotkanie odbędzie się 5 maja o godz. 16 w kościele Przemienienia Pańskiego przy ul. Pijarskiej 2 w Krakowie. Wstęp wolny.

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska