Wioślarstwo. Katarzyna Wełna (AZS AWF Kraków) blisko reprezentacji Polski

Katarzyna Wełna
Katarzyna Wełna sekcja wioślarska AZS AWF Kraków
Centralne Kontrolne Regaty Jesienne w Poznaniu były dla wioślarzy ostatnią imprezą w tym roku. Wyniki tych zawodów będą brane przy ustalaniu składu kadry na czas zimowych przygotowań do sezonu 2018.

Pewne miejsce w reprezentacji ma Maria Springwald (AZS AWF Kraków), która wraz z koleżankami z czwórki podwójnej wywalczyła niedawno srebrny medal mistrzostw świata (kadrowiczki nie startowały w Poznaniu). Jest duża szansa, że w kadrze znajdzie się też kolejna zawodniczka akademickiego klubu spod Wawelu - Katarzyna Wełna.

Pochodząca ze Stanisławic wioślarka w dorobku ma m.in. brązowy medal mistrzostw Europy z 2013 r. - w dwójce podwójnej wagi lekkiej z Weroniką Deresz. Później, z powodu kłopotów zdrowotnych, straciła miejsce w seniorskiej ekipie, startowała w zawodach młodzieżowych (do 23 lat). Ostatnio próbowała swoich sił w grupie open, ale też się nie przebiła.

Teraz wróciła do kategorii lekkiej, a w tym celu musiała zbić wagę, bo zawodniczka pływająca w jedynce nie może ważyć więcej niż 59 kg, a w większej osadzie - 57 kg. W regatach w Poznaniu nie miała sobie równych w rywalizacji skiffistek (nie startowały trzy uczestniczki tegorocznych MŚ).

- Kaśka bardzo solidnie przepracowała jesień, co miało odzwierciedlenie w osiągniętych wynikach - mówi Artur Leśniak, trener AZS AWF Kraków. - Wygrała zdecydowanie wszystkie biegi, eliminacje i trzy razy finał A, z bardzo dużą przewagą (najmniejsza to 16 sekund - przyp.). Jednocześnie uzyskiwane czasy były zdecydowanie lepsze od zawodniczek startujących w kategorii open. Warto zaznaczyć, że w sobotnim finale „złamała ósemkę”, uzyskując czas 7.58 minuty, co jest bardzo dobrym rezultatem o tej porze roku. Dobry występ został zauważony przez trenera kadry kobiet wagi lekkiej. Teraz czekamy na efekty, jakimi, mam nadzieję, będą powołania na zgrupowania kadry. Pierwsze odbędzie się w grudniu.

Być może w kadrze znajdzie się też miejsce dla Julii Styły. Ona w kategorii open słabiej spisała się w pierwszym finale, w którym zajęła ostatnie, 8. miejsce i spadła do grupy B. W niej później wygrała, i to z czasem lepszym niż triumfatorka finału A. W trzeciej konkurencji natomiast, w finale A, zanotował najlepszy start - 3. lokata.

W wadzie lekkiej dwukrotnie w czołówce uplasowała się 18-letnia Sara Bugajska, która kończy wiek juniorki i będzie w kategorii młodzieżowej. W Poznaniu zajęła 3. miejsce i dwukrotnie 4.. Ponadto z innych zawodników AZS AWF Kraków, w gronie juniorów Krzysztof Kasparek na jedynce wygrał jeden finał A, a w dwóch innych był 2.