Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wisła Kraków zwołuje walne zgromadzenie. Akcjonariusze poznają sytuację finansową piłkarskiej spółki. Błaszczykowski odsprzedał część akcji

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Jarosław Królewski jest największym akcjonariuszem i prezesem zarządu TS Wisła Kraków SA
Jarosław Królewski jest największym akcjonariuszem i prezesem zarządu TS Wisła Kraków SA Wojciech Matusik
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków SA jest zaplanowane na 18 grudnia 2023 roku - poinformował klub z Reymonta. Zarząd piłkarskiej spółki przedstawi na nim sprawozdanie finansowe za okres od 1 lipca 2022 roku do 30 czerwca 2023 roku, a więc w pierwszym w XXI wieku sezonie w całości spędzonym przez drużynę w 1. lidze. W ostatnim czasie Jakub Błaszczykowski odsprzedał część swoich akcji innemu ze współwłaścicieli Wisły Adamowi Łanoszce.

Zgodnie ze sprawozdaniem finansowym opublikowanym przed rokiem, zobowiązania klubu na koniec czerwca 2022 roku sięgnęły 89,5 mln złotych, z czego realne zobowiązania wynosiły ok. 43 mln zł. Wówczas ogłoszono, że ogólny wzrost zobowiązań w okresie od 1 stycznia 2021 roku do 30 czerwca 2022 roku w stosunku do stanu na koniec 2020 roku wyniósł ok. 17 mln zł. Teraz akcjonariusze dowiedzą się, jak wygląda sytuacja finansowa spółki po kolejnym okresie rozliczeniowym, do 30 czerwca 2023 roku (obejmującym sezon piłkarski).

W porządku obrad tym razem także jest głosowanie nad uchwałą w sprawie pokrycia straty oraz w przedmiocie dalszego istnienia spółki. Zgromadzeni, po wysłuchaniu sprawozdania z działalności oraz finansowego, wypowiedzą się w głosowaniu nad udzieleniem absolutorium zarządowi i radzie nadzorczej. Zostaną także zaproponowane zmiany w statucie i nastąpi wybór przewodniczącego rady nadzorczej (obecnie ma ona pięciu wiceprzewodniczących: Jakub Błaszczykowski, Michał Róg, Oskar Niezabitowski, Adam Łanoszka i Eugeniusz Licznarowski).

W Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy mogą wziąć udział akcjonariusze ujawnieni w elektronicznej księdze akcyjnej Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków SA ustalonej na dzień 11 grudnia 2023 roku. Wśród nich jest wielu kibiców, którzy są posiadaczami drobnych pakietów akcji (w sumie 8,22 procent).

W grudniu 2022 roku Jarosław Królewski odkupił akcje Tomasza Jażdżyńskiego i obecnie ma pakiet większościowy (53,69 proc.). Natomiast w ostatnim czasie Jakub Błaszczykowski oddał część swoich akcji (11,54 proc.) Adamowi Łanoszce (miał 3,75 proc.) i obecnie obaj dysponują mniej więcej taką samą ich liczbą, proporcjonalnie do tego ponosząc koszty utrzymania spółki.

Akcjonariat TS Wisła Kraków SA po ostatnich zmianach (ogólna liczba akcji: 861 623)

  • Jarosław Królewski: 462 626 (53.69 %)
  • Jakub Błaszczykowski: 131 786 (15.30 %)
  • Adam Łanoszka: 131 785 (15.29 %)
  • Władysław Nowak: 32 311 (3.75 %)
  • Adam Adamczyk: 32 311 (3.75 %)
  • Inni: 70 804 (8.22 %)

Jak czytamy na stronie Wisły, głosowanie i liczenie głosów możliwe będzie także w formie zdalnej (przez internet), w tym przed terminem walnego wyznaczonym na 18 grudnia, tj. od 11 grudnia (poniedziałek) od godz. 8.00 do 15 grudnia (piątek) do godz. 20.00. Spółka skorzysta ze środków komunikacji elektronicznej – dedykowanej aplikacji elektronicznej do głosowania eWZAOnline.

od 7 lat
Wideo

Hokejowe Fudeko GAS Gdańsk chce się rozwijać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska