Zełenski po spotkaniu z liderami Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii wyjaśnił, że rozmowy tyczyły się m.in. koordynacji wsparcia dla Ukrainy i jej odbudowy.
Im więcej broni dostaniemy, tym prędzej wyzwolimy nasze ziemie
- powiedział.
Rozmawialiśmy o wsparciu w powojennej odbudowie
- tłumaczył Zełenski. Dodał, że tematy jakie zostały poruszone, to też te dotyczące blokady eksportu ukraińskiego zboża i nałożenia na Rosję siódmego pakietu sankcji.
Celem Rosji jest zniszczenie Ukrainy, a przez to zniszczenie całej Europy
- podkreślał ukraiński przywódca. Zdaniem Zełenskiego Rosja chce wojny, a Kreml "szuka nowych sposobów na zastraszenie Europy".
Najważniejszą wiadomością tego spotkania jest to, że Włochy chcą widzieć Ukrainę w składzie Unii Europejskiej
- powiedział premier Włoch Mario Draghi zapewniając jednocześnie, że wizyta na Ukrainie odbywa się, żeby okazać wsparcie prezydentowi Zełenskiemu i narodowi ukraińskiemu. Draghi podkreślał jednocześnie kwestię organizacji eksportu zboża z Ukrainy w celu uniknięcia "katastrofy na całym świecie”.
Emmanuel Macron zapowiedział:
Francja przekaże Ukrainie dodatkowe sześć systemów artyleryjskich Caesar. Europa będzie z Ukrainą aż do jej zwycięstwa (…) Ukraina może na nas liczyć, sprawa bezpieczeństwa Europy rozstrzyga się teraz, na ukraińskiej ziemi
Jak wyjaśniał Marcon, Ukraina sama powinna zdecydować o kontekście i formacie rozmów pokojowych, a Francja nigdy nie zażąda od niej ustępstw w jej konflikcie z Rosją.
Z kolei kanclerz Niemiec Olaf Scholz podkreśla:
Rosja musi wycofać swoje wojska i zgodzić się na rozmowy pokojowe
Na Ukrainie przeprowadzane były również rozmowy z udziałem polskich polityków. Mateusz Morawiecki wraz z Jarosławem Kaczyńskim odwiedzili Zełenskiego 15 marca oraz 1 czerwca bieżącego roku. 22 maja u Zełeńskiego był prezydent Andrzej Duda.
Źródło: republicworld.com
