https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego podjęły decyzję dotyczącą przyszłości Domu Studenckiego Kamionka

Aleksandra Łabędź
Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego podjęły decyzję dotyczącą przyszłości Domu Studenckiego Kamionka
Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego podjęły decyzję dotyczącą przyszłości Domu Studenckiego Kamionka Uniwersytet Jagielloński
Podczas posiedzenia Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, które odbyło się w środę, 30 października, poruszona została kwestia przyszłości nieczynnego Domu Studenckiego Kamionka. "Biorąc pod uwagę niezwykle wysokie koszty remontu oraz niewielkie zainteresowanie zamieszkaniem w DS Kamionka, a także obowiązek uczelni regulowany ustawą, dotyczący wydawania środków publicznych w sposób celowy i oszczędny, dla władz UJ priorytetem inwestycyjnym jest budowa akademika na Ruczaju, gdzie na zajęcia uczęszcza ponad 12 tysięcy studentów i studentek naszej uczelni" - informuje uczelnia.

Przypominamy, że wcześniej zewnętrzna firma wykonała inwentaryzację budynku oraz przygotowała koncepcję wraz z wyceną potencjalnego remontu, który pozwoliłby na przywrócenie akademików do pełnej funkcjonalności zgodnie z obowiązującymi przepisami.

- Koszty związane z potencjalnym remontem dwóch budynków wchodzących w skład „Kamionki” zostały oszacowane na ponad 54 miliony zł - wylicza Biuro Prasowe UJ.

Jak dalej tłumaczy uczelnia: "W przedstawionej koncepcji zaznaczono, że obiekty należy dostosować do obowiązujących przepisów dotyczących warunków ochrony przeciwpożarowej, termomodernizacyjnych, a także zapewnić dostępność dla osób z różnymi niepełnosprawnościami lub specjalnymi potrzebami. Ponadto, oba budynki wpisane są do rejestru zabytków i objęte indywidualną ochroną konserwatorską, co znacząco wpływa na koszt i stopień trudności przeprowadzenia remontu".

Dzień otwarty nie cieszył się zbyt dużym zainteresowaniem

19 września br. odbył się dzień otwarty Domu Studenckiego Kamionka, którego celem było przedstawienie osobom studiującym w UJ panujących warunków lokalowych budynku oraz poznanie zainteresowania przyszłym zamieszkaniem w akademiku.

- W wydarzeniu tym udział wzięło zaledwie 17 osób, z czego 8 nigdy nie ubiegało się o przyznanie miejsca w akademiku z powodu zamieszkiwania na terenie Krakowa lub w jego pobliżu - informuje uczelnia.

Uczelnia udostępniła przeszło 130 nowych miejsc

Uczelnia przypomina również, że od 1 października br. Uniwersytet Jagielloński, nabywając Dom Studencki przy ul. Racławickiej 9a, udostępnił dla osób studiujących dodatkowe 132 miejsca o wysokim standardzie.

- Co istotne, warunki lokalowe w tym budynku pozwalają rozważyć możliwość zwiększenia liczby miejsc o ok. 50 poprzez uzupełnienie pokoi dodatkowymi łóżkami. Umożliwi to nie tylko kwaterowanie większej liczby osób, ale również obniży opłatę za miejsce w akademiku - dodaje Biuro Prasowe UJ.

Po rozpoczęciu roku akademickiego 2024/2025 uczelnia dysponowała łącznie 259 wolnymi miejscami w akademikach, z czego 169 to miejsca, które do dnia ich rezerwacji (3 października), nie zostały wykorzystane przez osoby, którym został przydzielony kwaterunek w domach studenckich. Aktualnie uczelnia nadal dysponuje wolnymi miejscami w domach studenckich dla 163 osób.

Odkryto nieznane dzieło Chopina

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska