Jak poinformował nas Adam Koprowski, rzecznik prasowy UJ: "Celem wydarzenia było przedstawienie warunków lokalowych budynku, co pozwoli na zbadanie poziomu zainteresowania studentów UJ".
Na wszystkie wizyty w akademiku w dniu 19 września obowiązywała rezerwacja na stronie Uniwersyteckiego Systemu Rejestracji, która otwarta była od poniedziałku 9 września od godz. 9.00, a zakończyła się w kolejny poniedziałek - 16 września o godz. 14.00. Wizyta w obiekcie była możliwa tylko po wcześniejszym zarezerwowaniu godziny wejścia.
Dzień otwarty został zorganizowany wyłącznie dla osób studiujących w Uniwersytecie Jagiellońskim. Studenci po wizycie w budynku mają teraz możliwość wypełnienia ankiety elektronicznej na temat obiektu.
W czwartek w DS "Kamionka" ponownie pojawili się studenci UJ z Koła Młodych zrzeszonych w Ogólnopolskim Związku Zawodowym "Inicjatywa Pracownicza", którzy jeszcze przed dniem otwartym zapowiadali: "Znowu będziemy w środku i na zewnątrz Kamionki! Będzie to świetna okazja do rozmów o strajku, naszych planach na przyszłość i do tego, by do nas dołączyć! Wspólnie pokażmy władzom, że nasza walka nie jest jeszcze skończona! Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego na czwartek, 19 września, wyznaczyły tzw. “Dzień otwarty Kamionki”. Ciężko będzie go jednak uznać za całkowicie otwarty – organizowany jest w wakacje, w środku tygodnia, a wydarzenie będzie trwało jedynie 4 godziny. Po wydarzeniu ma zostać przeprowadzone tzw. “badanie zapotrzebowania”. Co roku UJ odrzuca setki wniosków o miejsce w akademiku. Kryzys mieszkaniowy na uczelni jest więc namacalny – nie potrzebujemy na to żadnych dodatkowych badań" - wyjaśniali.
Wcześniej odbyła się inwentaryzacja budynku
- W czerwcu br. zewnętrzna firma wykonała inwentaryzację budynków przy ul. Kamionka 11a, która pozwala na dokładne określenie szczegółów związanych z wymiarami budynku, rozkładem pomieszczeń oraz usytuowaniem ciągów komunikacyjnych. Uczelnia otrzymała, zleconą również zewnętrznej firmie, koncepcję potencjalnego remontu, która pozwoli określić ramy finansowe inwestycji - wyjaśniał na początku września br. rzecznik prasowy UJ.
Po określeniu dokładnego kosztu remontu, a także otrzymaniu ankiet od studentów, sprawą zajmie się Senat UJ. Ogółem w obu budynkach DS "Kamionka" mogłoby zamieszkać ok. 120 studentów.
Podpisano porozumienie
28 maja br. po blisko dwóch tygodniach okupacji akademika przez protestujących, władze Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studenci UJ z Koła Młodych zrzeszonych w Ogólnopolskim Związku Zawodowym "Inicjatywa Pracownicza" podpisali wspólne stanowisko, które zakończyło okupację terenu DS "Kamionka". Jego treść została ustalona podczas spotkania Uczelnianej Rady Samorządu Studentów dzień wcześniej. Protestujący mieli czas na opuszczenie okupowanego akademika do dnia 29 maja br. do godz. 14.00. Protestujący nie ponieśli odpowiedzialności dyscyplinarnej za branie udziału w okupacji "Kamionki".
Władze UJ zobowiązały się m.in. do przeprowadzenia inwentaryzacji budynków przy ul. Kamionka 11a oraz zorganizowania dni otwartych, a także ustalenia liczby uprawnionych osób zainteresowanych zamieszkaniem w byłym akademiku.
Wcześniej odbyły się tam głośne protesty
Przypominamy, że 17 maja br. władze Uniwersytetu Jagiellońskiego zostały poinformowane przez Koło Młodych zrzeszonych w Ogólnopolskim Związku Zawodowym „Inicjatywa Pracownicza” o rozpoczęciu strajku okupacyjnego na terenie nieczynnego Domu Studenckiego "Kamionka" w Krakowie.
- Osoby protestujące dostały się do obiektu uniwersyteckiego w sposób nielegalny i z naruszeniem obowiązujących norm prawnych, a sam strajk nie został nigdzie zgłoszony - informowała wówczas w oficjalnym komunikacie uczelnia.
W kolejnych dniach władze uczelni podjęły decyzję o konieczności wyłączenia gazu i prąd w "Kamionce". Władze uniwersytetu pojawiły się 20 maja w akademiku "Kamionka" by porozmawiać z protestującymi. Gdy jednak okazało się, że przedstawiciele UJ nie chcą się zgodzić, by w rozmowach wzięły udział również media, studenci odmówili dalszych negocjacji.
-Media to nasza jedyna broń, żeby świat o naszych głosach usłyszał - mówiła Róża, jedna z protestujących osób: - Zostaniemy tutaj tak długo, aż nie zostaną spełnione nasze żądania. To my jesteśmy budulcem uniwersytetu i to nasze potrzeby powinny być realizowane.
W czwartek, 23 maja władze UJ przedstawiły nowe stanowisko ws. postulatów zgłoszonych przez Koło Młodych Zrzeszonych w Ogólnopolskim Związku Zawodowym "Inicjatywa Pracownicza". Podtrzymywały w nim m.in. decyzję o wstrzymaniu sprzedaży akademika "Kamionka". Apelowały też do osób okupujących akademik, by go opuściły. Protestujący zostali zaproszeni przez przedstawicieli władz UJ na dalsze rozmowy, jednak nie pojawili się na nich. Do porozumienia doszło dopiero 27 maja.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
