https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Włosi wyrzuceni z budowy trasy S7. Pozostawili po sobie sterty wyciętych drzew. Ten widok szybko nie zniknie [ZDJĘCIA]

Marcin Banasik
Taki widok rozpościera się od rejonu Grodzkiego Urzędu Pracy w stronę północy Krakowa
Taki widok rozpościera się od rejonu Grodzkiego Urzędu Pracy w stronę północy Krakowa Wojciech Matusik / Polskapresse
Od kilku tygodni na budowie trasy S7 we wschodniej części Krakowa zalegają sterty wyciętych drzew. Tam gdzie jeszcze niedawno rosły drzewa, teraz sterczą kikuty. Taki widok prawdopodobnie zostanie z nami na długo, ponieważ włoska firma nie będzie kontynuowała prac przy budowie trasy S7. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zerwała umowę z Włochami. Powodem są opóźnienia w realizacji inwestycji za ponad miliard złotych. Teraz trzeba rozpisać kolejny przetarg na wykonawce tej inwestycji.

20 lipca 2020 r. Wojewoda Małopolski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i tydzień później GDDKiA przekazała wykonawcy plac budowy odcinka drogi ekspresowej S7 Widoma - Kraków.

- Przez następne ponad dwa miesiące prowadzono wyłącznie roboty przygotowawcze i to w niezadawalającym zakresie. W związku z tym, 5 października 2020 r., inżynier kontraktu wezwał wykonawcę, firmę Webuild (dawniej Salini), do poprawy. Nadzór inwestycji stwierdził, że wykonawca nie wykonuje lub nienależycie wykonuje zadania objęte umową. 8 października 2020 r. GDDKiA wezwała wykonawcę do należytego wykonywania obowiązków i usunięcia, w ciągu 30 dni od doręczenia pisma, wszystkich zaistniałych nieprawidłowości. Podkreśliliśmy, że dalsza zwłoka w realizacji robót spowoduje niedotrzymanie terminu na ukończenie prac, określonego w umowie - mówi Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Postępuje budowa trasy S7 na odcinku Szczepanowice-Widoma, Z góry najlepiej widać rozmach tej kluczowej inwestycji

Małopolska. Budowa północnego odcinka trasy S7 wygląda impon...

Mała mobilizacja wykonawcy

Od przekazania placu budowy do grudnia 2020 r. wykonawca nie przedstawił harmonogramu, który zapewniłby realizację robót w terminie i prowadził wyłącznie prace przygotowawcze. Wycięto ok. 90 proc. drzew, częściowo odhumusowano obszar pod drogi dojazdowe i również częściowo wykonano dojazdy do terenu budowy.

- Nie rozpoczęto żadnych prac drogowych ani mostowych na trasie głównej. Pomimo wezwań do poprawy wykonawca nie zmobilizował ani niezbędnej liczby pracowników, ani potrzebnego sprzętu. Dalsze kontynuowanie prac w takim tempie nie pozwoliłoby na wykonanie inwestycji w terminie określonym w umowie, stąd też decyzja o jej rozwiązaniu - mówi Iwona Mikrut.

Co dalej?

Po zinwentaryzowaniu wykonanych robót rozpocznie się przygotowanie dokumentacji przetargowej, by wyłonić nowego wykonawcę, który wybuduje odcinek S7 od węzła Widoma (bez węzła, powstaje w ramach budowy odcinka Szczepanowice – Widoma) do włączenia do węzła Kraków Nowa Huta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
18 grudnia, 18:31, Nie:

Po co nam to s7 żeby więcej warszawiaków przyjechało swoimi pickupami i zasmrodzilo powietrze w Krakowie?, nie dla S7!

no niech jeżdżą przez środek Krakowa, najlepiej tuż koło Wawelu (w jedną stronę można legalnie bez identyfikatora). Tak samo tzw TIR'y, przez środek, najlepiej pod Twoim oknem.

g
grzeg

Łatwo daną formę wyrzucić, ale co dalej?! Urzędy, urzędnicy niczego nie zbudują.

N
Nie

Po co nam to s7 żeby więcej warszawiaków przyjechało swoimi pickupami i zasmrodzilo powietrze w Krakowie?, nie dla S7!

G
Gość

Radzę Wykonawcom, którzy biorą udział w przetargach archiwizować każdy przetarg dla własnych potrzeb...ponieważ krakowskie urzędy likwidują elektroniczne archiwa w miarę szybko

I
Inwestor

Państwowa kasa jest pusta stąd te ruchy i kłamstwa że podwykonawcy podnoszą ceny.

Ale inwestycja ruszy w przyszłym roku tylko sięgną głębiej do kieszeni podatnika.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska