Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojciech Jagielski: Był na 53 wojnach. Ma swoją tablicę w oświęcimskiej Alei Pisarzy. Obok Krall, Stasiuka, Tokarczuk, Głowackiego…

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Wojciech Jagielski odsłonił swą tablicę w Alei Pisarzy. Do Oświęcimia przyjechał wraz ze swoją żona, Grażyną.
Wojciech Jagielski odsłonił swą tablicę w Alei Pisarzy. Do Oświęcimia przyjechał wraz ze swoją żona, Grażyną. Biblioteka Galeria Książki w Oświęcimiu
- Czuję się nieco zakłopotany, gdyż sam się za pisarza nigdy się nie uważałem i dalej się w jakimś sensie nie uważam. Uważam się za dziennikarza, który napisał kilka książek. Ale teraz mam to już nie tyle czarno na białym, co wyryte w brązie – i serdecznie dziękuję – powiedział Wojciech Jagielski, autor wielu reportaży z wojen i konfliktów na całym świecie, podczas odsłonięcia swej tablicy w oświęcimskiej Alei Pisarzy.

Tablicę wypełnia cytat z najnowszej książki reportera, „Na wschód od zachodu”: „Wyruszyć w drogę wydaje się pierwszym i koniecznym warunkiem wszelkiej odmiany i poprawy życia”.

- Lista osób, którym powinienem podziękować za to, ze mogłem w życiu robić to, co robiłem, byłaby bardzo długa. Pozwolę się ograniczyć do jednej osoby. Dedykowałem jej pierwszą książkę. Napisałem, że „Bez niej to wszystko nie miałoby sensu”. Mogę teraz powiedzieć, że bez niej to wszystko w ogóle by nie powstało – podkreślił Wojciech Jagielski i ukłonił się nisko swej żonie, Grażynie, pisarce, autorce m.in. bestsellerowej „Miłości z kamienia”, w której szczerze przedstawiła traumatyczne przeżycia żony korespondenta wojennego.

Wojciech Jagielski, rocznik 1960, pracował początkowo jako korespondent Polskiej Agencji Prasowej, potem związał się na lata z „Gazetą Wyborczą”, by w tej dekadzie wrócić do PAP. Od 2017 r. jest członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego”, współpracuje z BBC i „Le Monde”. Jego najważniejsze książki dotyczą wojen i konfliktów – od Afganistanu przez Czeczenię i Kaukaz po Ugandę i RPA. Wstęp do jego pierwszej książki, „Dobre miejsce do umierania”, napisał sam Ryszard Kapuściński, mistrz wszystkich polskich reportażystów. Do najważniejszych dzieł Jagielskiego należą: „Modlitwa o deszcz”(2002), „Wieże z kamienia” (2004), „Nocni wędrowcy” (2009), „Wypalanie traw” (2012), „Wszystkie wojny Lary” (2015).

Aleja Pisarzy przy tętniącej życiem Bibliotece – Galerii Książki w Oświęcimiu rozwija się od 2012 roku. Swe tablice sygnują tam i opatrują cytatami ze swej twórczości kolejni mistrzowie słowa - pisarze i poeci. Wśród wyróżnionych są: Andrzej Stasiuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Ewa Lipska, Zofia Posmysz, Marcin Świetlicki, Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Ryszard Krynicki, Wanda Chotomska, Wiesław Myśliwski, Dorota Masłowska, Urszula Kozioł i Mariusz Szczygieł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska