WIDEO: Krótki wywiad
Wojewoda uchyla uchwały od lewa do prawa, autorstwa już wszystkich klubów w radzie miasta. Każdorazowo mógłby uchylić tylko punkty, które budzą jego zastrzeżenie, ale wojewoda Ćwik idzie na całość i odrzuca uchwały w całości. Co tym razem mu się nie spodobało?
Wojewoda Piotr Ćwik po raz trzeci unieważnił uchwałę ws. in vitro. Sprawa trafi do sądu
Pod wojewódzki "topór" poszło pięć uchwał:
- pilotażowy program udzielania wsparcia dla tworzenia zielonych dachów w Krakowie,
- pilotażowy program udzielania wsparcia dla tworzenia wiszących, zielonych ogrodów na ścianach budynków,
- urządzenia parku w rejonie ulicy Fabrycznej,
- urządzenie parku Dolina Kurczaba przy ulicy Wielickiej,
- w sprawie rozwoju amatorskiego i zawodowego sportu w Krakowie "Kraków miastem sportu".
Radny: to jakieś szaleństwo
- Mam wrażenie, że to jakieś szaleństwo. Zupełnie niezrozumiała decyzja, tym bardziej że wojewoda mógł uchylić tylko te zapisy w treści uchwał, które jego zdaniem były niewłaściwe. Tymczasem uchylił je w całości, co powoduje, że mieszkańcy nadal będą czekać na nowe parki czy też na wsparcie w zakładaniu zielonych dachów, czy ogrodów wertykalnych. Nie pozostaje nic innego, jak złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na działanie organu nadzorczego, którą niezwłocznie poddam pod głosowanie na Radzie Miasta - mówi radny Łukasz Maślona z klubu Kraków dla Mieszkańców. Ten klub przygotował trzy pierwsze uchwały.
Co znamienne, uchwała o parku Dolina Kurczaba jest autorstwa radnych... Prawa i Sprawiedliwości. Wojewoda z nadania PiS jednak także tutaj dopatrzył się niewłaściwego działania. Przypomnijmy, że chodzi o istniejący już zielony teren, który radni chcieli uporządkować przez np. dodanie ławek i wytyczenie alejek. Pomysł PiS, ponad podziałami, poparła większość radnych.
Sprawa znów trafi do sądu. "Mamy do czynienia ze skandalem"
Wojewoda Piotr Ćwik w tej kadencji uchylił już ponad 20 uchwał Rady Miasta Krakowa. W czterech przypadkach radni skierowali wnioski do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego (m.in. w sprawie powołania tzw. nocnego burmistrza).
- Te pięć uchwał również skierujemy do WSA, bo mamy do czynienia ze skandalem. Dostaliśmy zawiadomienia o wszczęciu postępowania nadzorczego przez wojewodę na godzinę przed tym, jak dostaliśmy postanowienia o unieważnieniu uchwał! Nie mieliśmy nawet szansy się ustosunkować do zarzutów. To naruszenie kodeksu postępowania administracyjnego - grzmi Dominik Jaśkowiec, przewodniczący rady miasta.
Bo rada przekroczyła kompetencje
Wojewoda za każdy razem w ocenie prawnej podkreśla, że rada przekracza swoje kompetencje. Takie podejście jest jednak bardzo kontrowersyjne. Dlaczego? Weźmy przykład utworzenia parku w rejonie ulicy Fabrycznej. Radni apelowali w uchwale do prezydenta miasta, aby ten prowadził działania celem wykupienia gruntów pod park lub niedopuszczenia do sprzedaży miejskich gruntów w tej okolicy.
Choć działania podejmuje prezydent, to jednak rada miasta każdorazowo daje zgodę na wykup jakiegoś terenu lub sprzedaż miejskiego gruntu. Radni robią to stosowną uchwałą lub przegłosowując stosowne środki w budżecie miasta. Apelując więc do prezydenta, aby jakieś grunty kupował lub nie sprzedawał, pokazują pożądany kierunek działań.
- Upiorne miejsca w Małopolsce. Czy tam naprawdę straszy?
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Tak w ostatnich latach zabudowało się Zakopane
- Budowa tunelu zakopianki - fakty, liczby, ciekawostki
- TOP 20 najlepszych porodówek w Małopolsce
- Wybory parlamentarne 2019. Oto wszyscy nowi posłowie z Małopolski
