FLESZ - Kolejna odpowiedź USA na rosyjski atak na Ukrainę - o śmigłowcach i NS2

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie reaguje na zaostrzenie konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy i zwiększa ofertę usług skierowanych do naszych wschodnich sąsiadów w ramach działań „Biblioteczne wsparcie i pomoc”. W najbliższym czasie Biblioteka uruchomi cykl porad eksperckich z różnych dziedzin, w tym prawne czy księgowe oraz kulturalne spotkania integracyjne dla mniejszości ukraińskiej mieszkającej w Krakowie. Planowane są także integracyjne i adaptacyjne zajęcia dla dzieci. W razie wystąpienia takiej potrzeby, w wyposażonej w stanowiska komputerowe Czytelni Informatycznej uruchomiony zostanie punkt ułatwiający nawiązanie kontaktu przez Internet z osobami po drugiej stronie granicy.
Aby nasze działania miały sens musimy dobrze poznać potrzeby osób do których adresujemy naszą ofertę dlatego na bieżąco współpracujemy z organizacjami reprezentującymi mniejszość ukraińską – podkreśla Jerzy Woźniakiewicz.
Dyrektor Biblioteki na Rajskiej poinformował też, że placówka intensywnie poszukuje wolontariuszy znających język ukraiński, którzy mogliby pomóc w tłumaczeniach informacji z serwisu internetowego oraz mediów społecznościowych, tak by informacja o podejmowanych działaniach była bardziej przystępna dla adresatów.
Osoby chętne do współpracy prosimy o kontakt z Działem Promocji i Organizacji Wydarzeń Kulturalnych – [email protected] - podaje.
Do tej pory wśród działań WBP w Krakowie skierowanych do mniejszości ukraińskiej były lekcje języka polskiego, spacery literackie po Krakowie w języku ukraińskim oraz zakup literatury ukraińskiej do zbiorów biblioteki. Obecnie w znajduje się tu 220 książek w języku ukraińskim, 20 komiksów i 10 filmów.
- Wojna. Rosja atakuje Ukrainę - trwa inwazja [RELACJA NA ŻYWO]
- Kraków czeka na rządowe decyzje. Pierwsi Ukraińcy proszą miasto o pomoc
- Andrij Olijnyk: Część Ukraińców już wyjeżdża z Krakowa, by bronić swojego kraju
- Kraków solidarny z Ukrainą. Manifestacje przed rosyjskim konsulatem
- Nasza korespondencja z Kijowa. "Puste ulice miasta, korki na wyjazdówkach"
- Czy Kraków potrzebuje igrzysk europejskich w czasie wojny na Ukrainie?