Budżet obywatelski działa w Krakowie od 11 lat, jako główne narzędzie partycypacji społecznej.
- Wciąż jest udoskonalany, aby coraz więcej krakowianek i krakowian składało projekty i głosowało, a tym samym - współdecydowało o swoim mieście i dzielnicy - wskazują krakowscy urzędnicy.
Na tegoroczny budżet obywatelski przeznaczono 46 mln zł, co stanowi największą dotychczasową kwotę przeznaczoną na to działanie.
Projekty, które pozwalają poprawiać miasto
Przykładem zwycięskiego projektu ogólnomiejskiego z poprzedniej, 10. edycji BO, na który oddano 4163 głosów, jest projekt "Biegasz? Zagłosuj na otwartą bieżnię 400-metrową na Koronie!". Inwestycja w tym wypadku polegała na budowie bieżni dwutorowej wraz z oświetleniem na stadionie KS Korona przy ul. Parkowej 12a. Kwota realizacji to prawie 2 mln złotych. W ramach projektu wymieniono nawierzchnię bieżni, zainstalowano oświetlenie oraz ogrodzenie, a także zamontowano ławki z boksami.
- Jest to przykład tego, jak inicjatywy mieszkańców mogą przyczynić się do poprawy infrastruktury sportowej w naszym mieście - wskazuje krakowski magistrat. - W Krakowie sporty biegowe są bardzo powszechną formą spędzania czasu, dlatego też otwarcie bieżni w Centrum Sportu Parkowa, która posiada odpowiednią nawierzchnię, pozwoli komfortowo trenować bez obaw o doznanie kontuzji. Dodatkowo odpowiednia konstrukcja oraz ogólnodostępność zapewni bezpieczeństwo oraz komfort dla mieszkańców, którzy chcą aktywnie spędzać czas.
Piątkowa konferencja prasowa związana z rozpoczęciem głosowania w tegorocznej edycji BO była połączona z prezentacją i otwarciem tej inwestycji zrealizowanej ze środków budżetu obywatelskiego.
- Rozpoczynamy głosowanie. Pamiętajmy również o projektach miękkich, tych nieinwestycyjnych, które odgrywają kluczową rolę w budżecie obywatelskim. Projekty takie jak warsztaty, spotkania czy wydarzenia kulturalne pomagają integrować lokalną społeczność. Dzięki nim mieszkańcy mają okazję lepiej się poznać, co sprzyja budowaniu zaufania i współpracy. Projekty miękkie często są skierowane do konkretnych grup, takich jak dzieci, seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami czy mniejszości etnicznych. Dzięki temu mogą one lepiej odpowiadać na ich specyficzne potrzeby i wspierać ich rozwój - mówiła podczas konferencji Maria Klaman, zastępczyni prezydenta Krakowa.
Prawie 700 inicjatyw, które mogą odmienić Kraków i poszczególne dzielnice
W tym roku do dyspozycji mamy 690 projektów, w tym 119 ogólnomiejskich i 571 dzielnicowych. Każdy mieszkaniec Krakowa, bez względu na wiek, może oddać swój głos na wybrane projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie. Głosować można na trzy projekty dzielnicowe i trzy ogólnomiejskie.
Przykłady projektów tzw. miękkich w tegorocznym BO:
- "Zajęcia biegowo-ruchowe dla mieszkańców Dzielnicy II" - organizowane ogólnodostępne zajęcia ruchowe dla wszystkich mieszkańców dzielnicy II. Jest to cykl cotygodniowych, bezpłatnych zajęć sportowych na terenach osiedli w dzielnicy II. Nadrzędnym celem jest wspieranie rozwoju osobistego uczestników oraz doskonalenie i odnowę sprawności psychofizycznej w ramach aktywnego spędzania wolnego czasu.
- "Bezpieczna kobieta. Kurs samoobrony dla kobiet" - cykl szkoleń, których celem jest nauczenie kobiet podstawowych technik obrony osobistej. Poprzez warsztaty zwiększyć ich pewność siebie i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Zainteresowanie kursami jest bardzo duże, daje to zasadność realizacji projektów o tym charakterze.
- "Uwolnić z więzów samotności i starości" - projekt realizowany na terenie dzielnicy V, skierowany jest do osób starszych oraz samotnych, którzy stracili sens życia, co staje się przyczyną zamknięcia w czterech ścianach. Celem projektu jest otoczenie opieką i uwolnienie ich od pustki i samotności. Projekt daje szansę uczestnikom projektu na lepszą, aktywniejszą i barwniejszą przyszłość poprzez zadbanie w ich życiu o kulturę w różnych aspektach m.in.: kultura radości, kultura odpoczynku, planów, rozwoju, kultura zdrowia, czasu, towarzystwa, kultura społeczeństwa.
- "Aktywni na plus" - projekt realizowany na terenie dzielnicy VIII Dębniki. Cykl zajęć dla dzieci od 3 do 14 roku życia. Zajęcia umożliwiają zapoznanie się z lokalną kulturą oraz przyswajanie wiedzy w nowoczesny i interesujący sposób. Kluczowym celem projektu jest tworzenie przestrzeni do rozwoju talentów i zainteresowań wśród dzieci w miejskiej przestrzeni.
Jeśli chodzi natomiast o zmienianie przestrzeni miasta, na przykład mieszkańcy Podgórza zachęcani są do poparcia projektu "Nowa fontanna na Rynku Podgórskim". Zakłada on wymianę obecnej fontanny na nową, zaprojektowaną w oparciu o sugestie mieszkańców i zgodnie w wytycznymi konserwatorskimi.
"To kolejna próba i szansa zmiany wizerunku najważniejszego placu prawobrzeżnego Krakowa. Obecna fontanna jest elementem, który od zakończenia remontu Rynku Podgórskiego budzi ogromne kontrowersje. Nigdy nie została zaakceptowana przez mieszkańców Podgórza, którzy nieustannie wspominają tą, która była tam wcześniej. Mało atrakcyjny, ciągle przeciekający i naprawiany, ten „dziwny wodotrysk” nie służy nikomu, dlatego powinien zastąpiony takim, który mieszkańcy nie tylko zaakceptują, ale przede wszystkich polubią!" - przekonują autorzy projektu w jego uzasadnieniu.
Z kolei rewolucję w samym centrum Krakowa zakłada projekt ogólnomiejski "Zazieleńmy plac Wszystkich Świętych". Przewidziano w nim przede wszystkim zerwanie kostki brukowej i posadzenie zieleni (drzew lub krzewów - pod warunkiem uzyskania zgody konserwatora) w miejscu istniejącego fragmentu parkingu naprzeciw Urzędu Miasta Krakowa przy placu Wszystkich Świętych.
"Projekt w budżecie obywatelskim nie koliduje w żaden sposób z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru, a w ubiegłym roku otrzymał już pozytywną opinię Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pałac Wielopolskich jest pięknym i bardzo reprezentacyjnym budynkiem w centrum miasta i uważamy, że jego otoczenie powinno być bardziej zielone i bardziej przyjazne dla mieszkańców" - podkreślają autorzy tej inicjatywy.
F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska
