Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przypominanie i upamiętnianie losów mieszkańców ziemi oświęcimskiej
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej powstało w 2017 roku, aby przybliżać często zapomnianą historię tutejszej ludności, z naciskiem na okres II wojny światowej i okupacji niemieckiej. Wielu jej mieszkańców w tamtym okresie z narażeniem życia własnego i rodzin niosła pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, angażowała się w działalność konspiracyjną. Wielu zapłaciło za to najwyższą cenę.

W ub. roku w kwietniu otwarta została nowa siedziba placówki wraz ze stałą ekspozycją przy ul. Kolbego w niedalekim sąsiedztwie byłego obozu. Obiekt ten należy do historycznego zespołu przedwojennych budynków Zakładu Polskiego Monopolu Tytoniowego. W latach 1940-1944 potocznie zwany „Lagerhausem” wykorzystywany był jako magazyn mąki, kaszy i cukru dla niemieckiej załogi obozu. Do tej pory prowadzona jest przez Powiat Oświęcimski i współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od 1 lipca ma stać się placówką Województwa Małopolskiego. W tej sprawie we wtorek, 18 kwietnia w Krakowie przedstawiciele obu samorządów - województwa z marszałkiem Witoldem Kozłowskim i powiatu oświęcimskiego z Andrzejem Skrzypińskim podpisali list intencyjny. Poza tym, że dotyczy przejęcia muzeum przez województwo to zakłada, jego dalsze finansowanie wspólnie z MKiDN.
- Będziemy się starać wraz z panem premierem Piotrem Glińskim, aby muzeum miało jak najlepsze warunki do swojego funkcjonowania - zapewnił marszałek Witold Kozłowski.
Iwona Gibas z Zarządu Województwa zwróciła uwagę, że współpraca z MKiDN nie jest dla tego samorządu nowością. - Współprowadzimy przecież inne placówki i jest ono dla nas ogromnym wsparciem - podkreśliła. Według niej, przed muzeum otwierają się możliwości, aby stało się placówką o charakterze ogólnokrajowym.

Takie też nadzieje z podpisaniem listu intencyjnego wiążą muzealnicy z Oświęcimia. Spodziewają się, że przejęcie przez województwo przełoży się na lepszą sytuację finansową, która pozwoli na dalszy rozwój działalności badawczo-historycznej, edukacyjnej.
- Liczymy także na szerszą promocję, bo ciągle jesteśmy na początku drogi z docieraniem z informacjami o naszym istnieniu i działalności - mówi Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Jej zdaniem, istotny jest także fakt, że województwo ma także większe doświadczenie w prowadzeniu takich placówek. W przypadku powiatu oświęcimskiego MPMZO było jedyną tego typu placówką muzealną tego samorządu.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Tak wygląda życie za więziennymi murami. Zakłady karne w Małopolsce od środka
- Pół roku budowy. Tak wygląda droga ekspresowa S1 od Oświęcimia do Bielska-Białej
- Uczelnia w Oświęcimiu powiększyła się prawie dwa razy
- Oświęcim to nie tylko obóz Auschwitz-Birkenau. Warto zobaczyć inne miejsca. WIDEO
- Finał hokejowej Ligi Karpackiej Młodzików. Tychy z pucharem, Unia piąta. WIDEO
Uczelnia w Oświęcimiu powiększyła się o trzeci gmach
