Wystarczy kilka kliknięć, żeby zarejestrować się do poradni. Wybieramy, który szpital nas interesuje, jaka specjalizacja, który lekarz. Dowiadujemy się, kiedy mamy najbliższą możliwą datę wizyty. Wszystko prosto i przejrzyście, za pośrednictwem internetu.
Jeśli chcemy sprawdzić, jak długo trzeba czekać na wizytę - również wystarczy spojrzeć na ekran komputera.
Na przykład: wybieramy szpital im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu i poradnię chirurgii onkologicznej. Wynik widzimy od razu: w kolejce jest 59 osób, czas oczekiwania to 21 dni. Tak działa Małopolski System Informacji Medycznej (MSIM), czyli projekt, który ma ułatwić życie pacjentom z całego regionu.
Łatwa rejestracja i sprawdzanie kolejek to nie jedyne zadania systemu. Na koncie internetowym mamy rownież dostęp do wszystkich wyników badań, jakie mieliśmy robione. Ponadto znajdziemy tutaj informacje dotyczące przepisanych leków i zasad ich przyjmowania. Dzięki temu pacjent, przechodząc do innej poradni czy lekarza, nie musi nosić ze sobą pliku kartek z całą dokumentacją. Szpital dysponuje nią bowiem on-line.
MSIM jest w tej chwili jedynie projektem pilotażowym, obejmującym trzy szpitale: im. Dietla w Krakowie, im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu i im. Rydygiera w Krakowie. Urząd Marszałkowski do 2019 r. planuje rozszerzać system na kolejne placówki, żeby w końcu włączyć do niego wszystkie szpitale w regionie oraz inne ośrodki, także te niepubliczne. Na samo uruchomienie MSIM, ponad rok temu, przeznaczono 7,5 mln zł.
- System będzie też ogromną pomocą w nagłych wypadkach, w których każda minuta jest na wagę złota. Kiedy do szpitala objętego MSIM trafi nieprzytomny pacjent, o wszystkich jego chorobach, zażywanych lekach czy alergiach ratownicy medyczni i lekarze dowiedzą się właśnie z systemu - mówił podczas inauguracji projektu wicemarszałek województwa Wojciech Kozak.
Teraz, po roku pilotażu, przyszedł czas na ocenę systemu. Skorzystało z niego 150 osób, a szpitale chwalą sobie takie rozwiązanie. - Sam pomysł jest bardzo dobry i potrzebny - ocenia dyrektor szpitala im. Jędrzeja Śniadeckiego, Artur Puszko. - Kiedy do projektu dołączą kolejne placówki, takie rozwiązanie będzie bardzo wygodne - dodaje. Tłumaczy jednak, że pacjenci do samej rejestracji internetowej podchodzą z rezerwą - szczególnie osoby starsze, które nie posługują się komputerami.
- Od przejścia na elektroniczne systemy nie uciekniemy i nie powinniśmy uciekać, bo jest to wielkie ułatwienie. Zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy. Taki system jest elektroniczną książeczką zdrowia pacjenta - mówi dyr. ds. lecznictwa szpitala im. Rydygiera, Bożena Kozanecka.
Całość projektu będzie kosztować 200 mln zł. Środki na realizację tego zadania pochodzą z funduszy europejskich.
Z MSIM można korzystać za pomocą strony www.e-zdrowie.malopolska.pl.