Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojsko tylko dla chętnych, ale badanie obowiązkowe

Paweł Chwał
Przed komisjami stają w tym roku osoby urodzone w 1992 roku. Obowiązek dotyczy nie tylko mężczyzn, ale i kobiet, które kształcą się, bądź ukończyły m.in. szkoły medyczne
Przed komisjami stają w tym roku osoby urodzone w 1992 roku. Obowiązek dotyczy nie tylko mężczyzn, ale i kobiet, które kształcą się, bądź ukończyły m.in. szkoły medyczne Anna Arent
W poniedziałek rozpoczyna pracę komisja przeprowadzająca kwalifikację wojskową w powiecie tarnowskim. Mimo że od 2009 roku nie ma już obowiązkowej służby wojskowej, młodzi ludzie muszą nadal stawać przed komisjami lekarskimi, których zadaniem jest określenie ich kwalifikacji zdrowotnych do służby w armii.

- Obowiązkowi temu podlegają w tym roku mężczyźni urodzeni w 1992 roku i starsi, jeśli dotąd nie określono ich zdolności do czynnej służby oraz osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, ale nie mają jeszcze przydzielonej kategorii - wylicza Wojciech Mik z Wydziału Ochrony Ludności, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

Co ciekawe, obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji podlegają również kobiety urodzone w latach 1987-1992, które kończą naukę między innymi na uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych. Wezwanie do stawienia się do kwalifikacji mogą otrzymać także panie, które już zakończyły naukę - absolwentki wymienionych wcześniej szkół.

Czytaj także:**Tarnów: PKS nie będzie już woził ludzi do Ryglic**

Osoby zgłaszające się do kwalifikacji wojskowej muszą zabrać z sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, fotografię o wymiarach 3x4 centymetry bez nakrycia głowy, a także dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia, albo fakt pobierania nauki i posiadane kwalifikacje zawodowe.

- Powiatowa Komisja Lekarska orzeka o zaliczeniu do jednej z kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej na podstawie badań, przeprowadzonych przez lekarzy wchodzących w skład komisji - mówi Wojciech Mik. Jak dodaje, pod uwagę brana jest między innymi dostarczona przez poborowego dokumentacja medyczna.

- Ułatwia to lekarzom diagnozowanie oraz wydanie właściwego orzeczenia o zdolności do czynnej służby wojskowej - twierdzi.

Ci, którzy zgłaszają się do kwalifikacji po raz kolejny, powinni, poza dowodem osobistym i książeczką wojskową, przedstawić także dokumenty lekarskie dotyczące zmian w stanie zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych przez ostatnie 12 miesięcy. Kwalifikacje odbywają się w pomieszczeniach Ochotniczych Hufców Pracy przy ul. Mościckiego 27 w Tarnowie. Potrwają do 17 czerwca.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Były ubek podejrzany o podpalanie kobiety
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska