Gmina Zielonki podobnie jak i inne została utworzona w styczniu 1973 roku na mocy uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie. Uroczystości jubileuszowe 50-lecia to okazja do wspomnień wydarzeń z półwiecza i podsumowań oraz pokazania jak gmina Zielonki rozwija się, jak powstaje nowa infrastruktura, ta drogowa, wodno-kanalizacyjna, obiekty szkolne, rekreacyjne służące mieszkańcom na co dzień.
Liczą się mieszkańcy gminy Zielonki
- Można wymieniać ogromne przedsięwzięcia. Inwestycje oświatowe - w tym budowę, rozbudowę szkół, basenów, sal sportowych za setki milionów złotych. Można wymieniać inwestycje wodno-kanalizacyjne również za setki milionów. Do tego dodać inwestycje w obiekty komunalne dla poszczególnych miejscowościach naszej gminy, miejsca spotkań, obiekty rekreacyjne. Ale największym osiągnięciem gminy jest potencjał ludzki. Mieszkańcy zaangażowani w życie swoich społeczności - to jest istotne - mówi Bogusław Król, wójt gminy Zielonki.
Podkreśla, że dla niego najważniejszy jest fakt, że mieszkańcy tej gminy - z których już około 80 procent to ludność napływowa - utożsamiają się z gminą, pracują dla niej, integrują się.
- To mieszkańcy swoją postawą, zaangażowaniem, udziałem w wielu wydarzeniach podkreślają to wielkie dziedzictwo kulturowe, ostatnio zamanifestowane podczas święta stroju ludowego. To jest najcenniejsze, ludzie którzy pokazują, że ta gmina z jej walorami, historią i tradycją to ich miejsce życia - mówi Bogusław Król, wójt gminy Zielonki, który sprawuje funkcje szefa gminy od 25 lat.
Bogusław Król jest jednym z najdłużej rządzących wójtów pod Krakowem. Większy staż na takim stanowisku w powiecie krakowskim ma Marek Jamborski, wójt gminy Kocmyrzów-Luborzyca oraz Stanisław Gorajczyk, wójt Sułoszowej.
Najważniejsze to nie wyhamować rozwoju
Wójt Król opowiada, że gdy on szedł do szkoły średniej, to był uważany za wieśniaka. Potem to myślenie wszystkich dookoła się zmieniało, gmina się rozwijała. Teraz liczy się od dawna w rankingach rozwoju, zdobywania funduszy zewnętrznych, dobrego zarządzania i dobrej jakości życia mieszkańców.
- Ta gmina ze swoimi wspaniałymi mieszkańcami zasługuje na dobre zarządzanie, na ciągły rozwój, nowe pomysły i nowe możliwości - mówi Bogusław Król.
Podczas jubileuszu 25-lecia wójtowania w gminie Zielonki Bogusław Król nie ogłosił, czy będzie kandydował w najbliższych wyborach samorządowych. Ma obecnie 65 lat i ciągłe możliwości dalszego rządzenia gminą.
- Nie zarządzam tak, jakbym miał kończyć kadencję, nie stawiam granic. Zależy mi na tej gminie dziś tak samo, jak przed laty. A swoja decyzję o tym, czy wystartuję w najbliższych wyborach samorządowych ogłoszę na "Śledziku" (dorocznej uroczystości "Śledzik u Wójta" organizowanej w gminnie na koniec karnawału). Na przygotowanie się do wyborów jest jeszcze czas - mówi wójt Zielonek.
Uroczystości jubileuszowe to była okazja do wspomnień i podziękowań w obecności przybyłych gości reprezentujących parlamentarzystów, przedstawicieli województwa małopolskiego, powiatu krakowskiego, gminy Zielonki i innych zaprzyjaźnionych gmin, instytucji i organizacji gminnych oraz instytucji wojewódzkich regionalnych, z którymi gmina od lat współpracuje.
Podczas 50-lecia gminy wiele do zaprezentowania miał Radosław Małysz kierownik Referatu Inwestycji Sieciowych Urzędu Gminy Zielonki, który zaprezentował podsumowanie programu Infrastruktura i Środowisko 2008-2023. Pokazując infrastrukturę za setki milionów wykonaną dla mieszkańców gminy.
Podziękowania za współpracę z gminą Zielonki
Gala jubileuszowa była okazją do podziękowań osobom szczególne zaangażowanym w rozwój gminy Zielonki. Dyplomy otrzymali:
- Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa,
- Tadeusz Trzmiel, były zastępca prezydenta Krakowa,
- Przemysław Ligenza, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne,
- Patrycja Szyszko, główny specjalista Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska,
- Kazimierz Koprowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie,
- Piotr Ziętara, prezes zarządu Wodociągów Miasta Krakowa.
Ważnym punktem było podsumowanie 25-lecia istnienia Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Zielonkach, które przedstawił prezes spółki Łukasz Rudzki. Mówił o początkach instytucji i jej rozwoju. Zaprezentowano także nowy budynek, który powstał przy siedzibie firmy w Węgrzcach. Prezes Rudzki dziękował wójtowi, Radziey Nadzorczej, wszystkim pracownikom spółki oraz Referatu Inwestycji Sieciowych Urzędu Gminy Zielonki i Wodociągów Miasta Krakowa.
Radni gminni z największym stażem
Przy okazji jubileuszu wyróżnieni zostali radni, którzy przez co najmniej 20 lat sprawowali swoją funkcję. Są to:
- Ryszard Krawczyk (31 lat),
- Antoni Banaś (24 lata),
- Krzysztof Olawski (21 lat)
- Władysław Orzechowski (20 lat).
Wyróżnieni sołtysi
Wójt i przewodniczący Rady Gminy Mirosławem Golanko podziękowali także sołtysom, którzy pełnili swoją funkcję przynajmniej przez pięć kadencji. Wyróżnieni zostali:
- Krzysztof Król,
- Dorota Król,
- Adam Duliński,
- Janusz Macała-Wrześniowski,
- Krzysztof Olawski,
- Ryszard Krawczyk.
Uznanie dla pracowników gminy
Podziękowania otrzymali pracownicy Urzędu Gminy Zielonki:
- Bożena Kudaszewicz-Wal, kierownik Referatu Geodezji, Rolnictwa i Gospodarki Gruntami,
- Agata Skoczeń, wieloletni pracownik Urzędu Gminy Zielonki, a obecnie pracownikowi GOPS,
- Elżbieta Rożek, starszy inspektor w Referacie Dochodów i Budżetu,
- Agata Adamczuk, skarbnikowi gminy Zielonki
- Arnold Kuźniarski, zastępca wójta gminy Zielonki.
Wszyscy wyróżnieni otrzymali grafiki z gminnym krajobrazem oraz pamiątkowe dyplomy. Na koniec doceniono także wkład pracy wójta gminy Zielonki Bogusława Króla za jego zaangażowanie dla gminy przez 25 lat.
Święto Stroju Krakowskiego w Zielonkach. Setki ludzi w spódn...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia
