Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wójt Zawoi proponuje donos w słusznej sprawie

Tomasz Mateusiak
Wójt Zawoi Tadeusz Chowaniak ma nowy pomysł
Wójt Zawoi Tadeusz Chowaniak ma nowy pomysł Anna Kaczmarz
Na nietypowy pomysł walki z osobami porzucającymi psy na terenie Zawoi wpadł wójt babiogórskiej gminy Tadeusz Chowaniak. Jak oświadczył internautom zamierza fundować nagrody dla każdej osoby, która poinformuje o osobach pozbywających się czworonogów. Choć cel jest szczytny, zdaniem ekspertów pomysł nagród za takie informacje jest "moralnie wątpliwy" a płacenie za donosy to powrót do praktyk sprzed 1989 r.

Na profilu wójta Zawoi Tadeusza Chowaniaka w serwisie facebook pojawił się kontrowersyjny post. - Apeluję do mieszkańców mojej gminy Zawoja (...) o pomoc w pozornie banalnej sprawie, za tę pomoc ufunduję ciekawą nagrodę! - pisał na portalu wójt. - Pomóżcie zidentyfikować tych, co w ostatnim czasie podrzucają nam w różnych miejscach wsi pieski, robią to w bezczelny sposób, a przecież łatwo zauważyć i spisać numer samochodu, a także sfotografować takiego "drania" w momencie wyrzucania psa z samochodu. Z jego informacji wynika, że rocznie w gminie odławia kilkanaście porzuconych psów. Z kolei koszt utrzymania jednego czworonoga w schronisku na Podhalu to ok. 500 zł rocznie.

Propozycja podzieliła mieszkańców Zawoi. Choć wszyscy uważają, że osoby wyrzucające psy przy drodze czy do lasu trzeba bezwzględnie karać, to jednak - zdaniem wielu górali - płacenie prezentami za takie informacje jest co najmniej nieetyczne.

- To będzie typowy donos jak z czasów PRL-u, kiedy ludzie za pieniądze donosili na innych oficerom Służby Bezpieczeństwa - mówi Dawid Kuś, mieszkaniec Zawoi. Uważa, że wójt powinien prosić ludzi o informacje, ale nie może oferować za nie zapłaty.
- Wtedy może dojść do sytuacji, że zwaśnieni sąsiedzi będą wysyłać na siebie donosy o cierpiących psach, a później okaże się, że takie oskarżenia były całkiem bezpodstawne - zauważa.

Podobnego zdania jest prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Prezenty za donos? To moralnie złe - uważa. W ten sposób nie uczy się ludzi postaw prospołecznych, ale wręcz przeciwnie, wyrabia w społeczeństwie przekonania, że na skarżeniu można zarabiać. - Staniemy się społeczeństwem "interesownych skarżypyt"- mówi prof. Nęcki. Pochwala to, że wójt chce wciągać ludzi do współpracy, ale już nie aprobuje tego, że za współpracę Chowaniak chce zapłacić.

Słowa psychologa społecznego z UJ potwierdzają urzędnicy. Pracownicy Urzędu Skarbowego i Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Zakopanem twierdzą, że dziś anonimowych listów od "życzliwych" wpływa kilka razy więcej niż czasach PRL. - Donoszą nam, że sąsiad buduje nielegalnie lub nie płaci podatków. Gdybyśmy za takie listy płacili, donosów byłoby jeszcze więcej - mówią. Wójt Chowaniak odrzuca zarzuty. - Dobrze, że mój apel odbił się szerokim echem - mówi.

Przekonuje, że nie promuje donosicieli. - Ja chce wypracować w mieszkańcach Zawoi troskę o wspólne dobro. Przecież wyrzucony pies cierpi z głodu i samotności. Może pogryźć dziecko. Dodatkowo my musimy go odłowić i utrzymywać w schronisku. A to kosztuje! - podkreśla. Dlatego woli dać prezent góralom, którzy udokumentują fakt pozbywania się psa. - Teraz ludzie niechętnie informują kogokolwiek o przestępstwach czy wykroczeniach - mówi Chowaniak. - Boją się, że takie informowanie urzędu to coś złego. Ten prezent ode mnie ma pokazać, że jest przeciwnie.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska