Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

World Art Underground w Wieliczce. Magia muzyki pod ziemią

Monika Jagiełło
W podziemiach kopalni w Wieliczce usłyszymy m.in. legendarną grupę Laboratorim wraz z muzykami orkiestry Filharmonii Kaliskiej
W podziemiach kopalni w Wieliczce usłyszymy m.in. legendarną grupę Laboratorim wraz z muzykami orkiestry Filharmonii Kaliskiej FOT. MATERIAŁY ORGANIZATORA
Długo musieliśmy czekać na kolejną edycję World Art Underground. Impreza nigdy nie miała cyklicznego charakteru, ale tym razem, od ostatniej edycji podziemnego festiwalu upłynęło aż dziesięć lat! Nie szkodzi. Najbliższa, która odbędzie się we wtorek, zapowiada się naprawdę interesująco.

Z Cannes do Wieliczki
Początków tej inicjatywy należy szukać we Francji, a dokładniej na Lazurowym Wybrzeżu w Cannes. To właśnie tam odbywają się słynne targi muzycze MIDEM, czyli Marché International du Disque et de l'Edition Musicale. To jedno z najlepszych forów wymiany informacji dla muzyków, dziennikarzy oraz promotorów. W 1994 r. pojawił się tam Marek Stryszowski, prezes oddziału krakowskiego Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. W głowie muzyka legendarnej jazz-rockowej formacji Laboratorium, drzemał pomysł festiwalu, który - podobnie jak canneński MIDEM - czerpałby siłę z miejsca, w którym się odbywa. Stryszowski wpadł więc na wizję organizacji takiego festiwalu... pod ziemią. I to dosłownie. Miejscem doskonałym do urzeczywistnienia się jego projektu okazała się znana wszystkim kopalnia soli w Wieliczce.

Joe Zawinul pod ziemią
Pomysł znalazł uznanie. Zorganizowaną w 1995 roku imprezę objęło patronatem UNESCO. W kopalni zagrali wtedy m.in. Zbigniew Preisner, trio Ryszarda Styły Spectrum Session, spektakl Baletu Form Nowoczesnych i oczekiwany przez wielu, jazz-rockowy muzyk legendarnej grupy Weather Report - Joe Zawinula. Koncert Joe Zwinul Syndicate nagrodzono wielkimi owacjami. A World Art Underground'95 zakończył się sukcesem. Podczas kolejnych edycji - w 1998 i 2002 roku - pod ziemię zjechali natomiast Mimo Cafiero Triangles. Publiczność zobaczyła też widowisko muzyczne pt. "De profundis".

Przeznaczenie
W tym roku roku idea World Art Underground została reanimowana. Jakie pomysły zrodziły się w głowie dyrektora artystycznego Marka Stryszowskiego i jego współpracowników po dziesięciu latach przerwy zrodziło się w głowie ? - Pierwsza edycja odbyła się na przekór modzie na tanie "hity z satelity" - mówi Stryszowski. - Chcemy, by podobnie było podczas czwartej edycji.

Ci, którzy we wtorek zjadą do komór kopaln spotkają się ze sztuką z pogranicza gatunków. Marta Ignatowicz przedstawi swoje fotograficzne kolaże nawiązujące do malarstwa. podczas wernisażu odbędzie się koncert Pauliny Bisztygi.

Następnie wystąpią muzycy z legendarnego Laboratorium, którzy połączą swoje siły z filharmonikami z Kalisza. Będzie to piąty koncert rockmanów z orkiestrą. Ci, którzy mieli okazję usłyszeć ich wspólny występ podczas krakowskiej Nocy Jazzu wiedzą, że publiczność w kopalni czeka prawdziwa uczta. Na koniec zobaczymy multimedialne widowisko pt. "Ananke", co w języku grecki znaczy przeznaczenie. A jakie jest przeznaczenie Marka Stryszowskiego?

Oczywiście tworzenie sztuki pod ziemią! Jego World Art Underground rozpocznie się we wtorek o godz. 19. Darmowe zaproszenia można odebrać w Biurze Promocji i Punkcie Informacji kopalni.
***

Z Markiem Stryszowskim, dyrektorem World Art Underground rozmawia Monika Jagiełło


Underground oznacza podziemie, a tam polska muzyka w swojej historii schodziła nieraz. Nazwa festiwalu ma z tym związek?

Rzeczywiście, skojarzenie powinno być zarówno artystyczne, jak i czysto fizyczne. Bo chcemy być niejako w alternatywie do tego, co dzieje się "na powierzchni". Nie tylko program, ale i specyfika miejsca tworzy niezwykłe fluidy. I czuje się to z dużą mocą. Dzięki temu wielicka kopalnia staje się scenerią dla chwil wyjątkowych.

Ostatnia edycja festiwalu odbyła się aż 10 lat temu. Dlaczego musieliśmy czekać tak długo na kolejną?
Proza życia. Nie zawsze jest czas na to, by coś zaistniało w sposób wyjątkowy, a taka wyjątkowość jest wpisana w serce festiwalu. Są też przesłanki techniczne, logistyczne. Kopalnia rządzi się swoimi prawami. Akustyka również ma wielkie znaczenie. Udało się powrócić w tym roku, dzięki sile przyjaciół, ale także kopalni Wieliczka, której przedstawiciele mocno dopingowali nas do zrealizowania tej edycji. Wspomagał nas też Urząd Miejski i powiat Wieliczka. Znaleźli się też sponsorzy nie związani na co dzień ze światem sztuki. Wszyscy razem jednak zgadzają się, że to artyści, sztuka mają decydować o programie festiwalu. Inaczej, niż dziś jest to zwyczaju...

Jakim kluczem sugerowali się Państwo przy doborze artystów, którzy wystąpią podczas festiwalu?
Klucz był przede wszystkim osobisty. Marta Ignatowicz to muzyk, fotograf i plastyk w jednej osobie. Tworzy urzekające kolaże. Z kolei Paulina Bisztyga z pewnością doda odrobinę drapieżności do tegorocznej edycji. Usłyszymy też unikalny, wspólny projekt Laboratorium i orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej. Na koniec czeka nas widowisko "Annanke", z muzyką skomponowaną specjalnie na tę okazję, którą wykona zespół Little Egoists wraz z zaproszonymi gośćmi.

Czy w 2013 World Art Underground powróci?

Mam taką nadzieję. Liczę też na obecność wybitnych europejskich muzyków...

Atrakcje World Art Underground

Fotografie Marty Ignatowicz w ramach wystawy "MUSICA PICTURA ERIT - MUZYKA BĘDZIE OBRAZEM"
Wernisaż fotografii odbędzie się o godz. 19.30

Ducha prac autorstwa Marty Ignatowicz najlepiej oddają jej własne słowa: "To zapis fotograficzny tonacji muzycznych, które muzycy przeżywają w kolorze, jasnościach, ciemnościach, nasyceniu, kontrastach, barwach, fakturze, kształtach, wzorach, przestrzeni, emocjach, ruchu". U Ignatowicz sztuki plastyczne spotykają się z muzyką. Oprawę muzyczną wernisażu stworzy Paulina Bisztyga z zespołem.

Laboratorium Symfonicznie
Koncert legendarnej jazz-rockowej grupy wraz z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Kaliskiej (po wernisażu)
Niecodzienny projekt jednej z najbardziej zasłużonych formacji w historii polskiej muzyki z pogranicza jazzu i rocka. Muzycy przygotowali swój koncert z myślą o publiczności World Art Underground. Specjalnie zaaranżowane utwory wykonają wraz z filharmonikami pod batutą Adama Klocka. Laboratorium grało z orkiestrą symfoniczną zaledwie kilka razy. Ich występ będzie więc nie lada gratką dla wielolenich fanów kapeli, jak i tych, którzy z legendą Laboratorium zetkną się po raz pierwszy!

Widowisko "Ananke"
Multimedialne połączenie muzyki, tańca i rzeźby. Po raz pierwszy na żywo (po koncercie Labolatorium)
"Ananke" znaczy tyle co przeznaczenie. Tym tytułem opatrzono nowatorski projekt artystyczny z oryginalnymi, specjalnie skomponowanymi i przygotowanymi elementami tego widowiska: muzyką, choreografią, narracją literacką, wizualizacją i rzeźbą. Autorem pomysłu pomysł widowiska, muzyki i scenariusza jest Marek Stryszowski. O muzyczną oprawę zadba zespół Little Egoistis. Pod przewodnictwem Stryszowskiego wystąpią muzycy Seb Bernatowicz, Gerta Szymańska, Paweł Ścierański oraz Luiza Bernatowicz. Gościem specjalnym będzie wokalistka o polsko - jemeńskich korzeniach a także Rasm Al-Mashan.
Warto nadstawić uszu!

"Darth Vader" grasował po dachu i przecinał kable. Zobacz wideo i zdjęcia!

Miss Lata Małopolski 2012 Zgłoś swoją kandydaturę!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska