Górnicza orkiestra - wizytówka i skarb Wieliczki
– Orkiestra Dęta Kopalni Soli to nie tylko muzyczna wizytówka naszej kopalni, ale także świadectwo pięknej tradycji i pasji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Każdy koncert to dowód ich wielkiego poświęcenia i zaangażowania, a dzisiejszy wieczór jest kolejnym tego potwierdzeniem. Życzę Wam, abyście grali nam do końca świata i o jeden dzień dłużej – powiedział Marian Leśny, prezes wielickiej Kopalni Soli podczas jubileuszowego koncertu.
Z okazji 195. urodzin Orkiestra, pod batutą kapelmistrza Antoniego Majerskiego zaprezentowała wyjątkowy repertuar. Podziemny koncert rozpoczął się utworem „The Pink Panther” Enrico Nicol’i Mancini’ego, potem nie zabrakło innych słynnych kompozycji m.in.: „O sole mio” Eduardo di Capua&Giovanni-ego Capurro, „Hallelujah” Leonard’a Cohen’a czy przeboju z muzyką Henryka Warsa z repertuaru Eugeniusza Bodo, czyli „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, a także legendarnego „Everybody Loves Somebody” Irving’a Taylor’a.
Czytaj także
Dodatkowego blasku wydarzeniu dodały Niepołomickie Mażoretki, które towarzyszyły orkiestrze, zachwycając widzów widowiskowym układem tanecznym. Wieczór poprowadził charyzmatyczny baryton Jacek Ozimkowski, solista związany m.in. z zespołem Capella Cracoviensis, Operą Krakowską, Operą Wrocławską i Teatrem Muzycznym w Gliwicach, którego interpretacje wokalne dodały koncertowi wyjątkowego charakteru.
Publiczność była zachwycona. Były owacje na stojąco, nie zabrakło wielokrotnych bisów.
Dwa wieki z górniczą orkiestrą. Liczne koncerty z okazji jubileuszu
Górnicza orkiestra powstała w Wieliczce w 1830 roku. Austriacy urządzali wówczas stałą trasę turystyczną, a muzyka miała uatrakcyjnić zwiedzanie. Orkiestra przygrywała m.in. w komorach: Michałowice, Saurau i Łętów. Muzycy brali również udział w podejmowaniu władców. Gdy w roku 1851 kopalnię wizytował cesarz Franciszek Józef I, orkiestra zagrała na jego cześć „Hymn ludów” oraz „Marsz Radetzkiego”.
Wysoki poziom artystyczny wielickiej orkiestry sprawił, że od początku napływały liczne zamówienia na jej występy w Krakowie, Podgórzu i Galicji Wschodniej, a u schyłku XIX stulecia o „dziarskiej orkiestrze salinarnej" wspominał m.in. tygodnik „Wędrowiec".
Czytaj także
Pierwsze próby orkiestry odbywały się w nadszybiu szybu Paderewskiego. Od roku 1917 górnicza kapela szlifowała repertuar na poddaszu szybu Daniłowicza, potem znów w „Paderewskim”. Salami prób były m.in. także nadszybia „Regisu” i "Górska". Od 2009 roku kopalniana orkiestra ma profesjonalne miejsce do ćwiczeń w budynku warzelni.
W Wieliczce trudno wyobrazić sobie ważne wydarzenie bez górniczej orkiestry. Muzycy uczestniczą w uroczystościach państwowych, kościelnych, górniczych, a często także rozrywkowych. Koncertują bardzo często także w Krakowie. Grają i za granicą. Witają władców państw z całego świata oraz osobistości odwiedzające kopalnię. W ciągu roku orkiestra, która ma w repertuarze nie tylko utwory pisane na instrumenty dęte, ale także m.in. Bacha, Schuberta i Straussa oraz muzykę filmową, daje rocznie średnio ok. 100 występów.
Z okazji 195-lecia, Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli Wieliczka da w tym roku szereg jubileuszowych koncertów. – Pojawią się one zgodnie z planem w tegorocznej ofercie kulturalnej wielickiej kopalni – zapowiada Biuro Prasowe Kopalni Soli w Wieliczce.
