Jak co roku w działania Fundacji włącza się Kraków. Na terenie całego miasta będzie działało siedem sztabów, czyli w sumie 1500 wolontariuszy. W największym sztabie, czyli tym przy „Gazecie Krakowskiej” zapisało się ponad 550 osób. – Wolontariusza można poznać po identyfikatorze ze zdjęciem, imieniem, nazwiskiem oraz po zaplombowanej puszcze. Tylko takie osoby mogą zbierać pieniądze z WOŚP – mówi Iga Reczek ze sztabu przy „GK”.
– Nasz najstarszy wolontariusz, który zapisał się do udziału w 27. Finale WOŚP ma 81, a najmłodszy – dwa miesiące – dodaje. Kwestować będzie także grupa golden retriverów, która każdego roku zbiera tysiące złotych do puszek. Do akcji dołączyli także znani krakowianie – Anna Dymna z zespołem z Fundacji Mimo Wszystko, Tomasz Schimscheiner, Mateusz Janicki i Jerzy Fedorowicz. Wolontariusze swoją siedzibę będą mieli w tym roku w Hotelu Cracovia.
Sercem finału będzie Rynek Głównym, na którym od godziny 16 będą trwać koncerty. Wystąpią Kraków Street Band, Create, Ostatni w Raju, Sonbird, Wiewórka na drzewie, a na zakończenie – Abradab. O 20 tradycyjne Światełko do Nieba – tym razem nie będzie to pokaz fajerwerków, a serduszkowe confetti i spektakl laserowy. – Na Rynku znajdą się też namioty z nauką pierwszej pomocy, orkiestrowy sklepik, akcja krwiodawstwa i rejestracja dawców szpiku. Za symboliczną opłatą będzie można się przejechać zabytkowymi samochodami – wymienia Iga Reczek.
Planowany jest także szereg imprez towarzyszących. Pierwsza z nich odbędzie się już w sobotę, w galerii Serenada, gdzie zorganizowane będą licytacje i atrakcje dla najmłodszych. W niedzielę, jak co roku, na parkingu pod M1 o 11 wystartuje Motoorkiestra. Godzinę później spod Galerii Kazimierz ruszy VII Bieg Wielkich Serc. Trasa biegu ma 5 km i prowadzi przez Bulwar Kurlandzki, Most Grunwaldzki i Bulwar Czerwieński. Do finału WOŚP dołączają krakowscy przewodnicy, którzy przygotowali szereg nietuzinkowych wycieczek – zarówno dla turystów, jak i mieszkańców.
Pełna lista imprez na stronie
WOŚP można wpierać także poprzez aukcje Allegro. Już wystartowały licytacje sukienki i rakiety Agnieszki Radwańskiej, ręcznie robionej lampy z tykwy oraz możliwości poprowadzenia tramwaju w specjalnym symulatorze. Niedługo do tej listy dołączy obraz Andrzeja Mleczki (w zeszłym roku jego „Kobiety, wino i śpiew” zostały sprzedane za 60 tys. zł), niedostępne w sklepach płyty Grzegorza Turaua, statuetka Oscara Kulinarnego od Roberta Makłowicza, pieczęć założycielska Uniwersytetu Jagiellońskiego, zestaw gadżetów od Rafała Sonika, vouchery do najlepszych krakowskich restauracji oraz kolacja z zespołem Have a Bite in Kraków.
W ubiegłym roku WOŚP pobił swój rekord kwotą 126 milionów złotych. W sumie przez 26 finałów udało się zebrać 951 mln zł.
NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
