Wozak z Morskiego Oka ukradł animalsom cenne nagrania? Zdecyduje sąd! [WIDEO]

Marcin Karkosza
W zakopiańskim sądzie rozpoczął się proces fiakra z Morskiego Oka, który - zdaniem policji, w trakcie jesiennej manifestacji okradł animalsów.

WIDEO: Wozak z Morskiego Oka ukradł animalsom cenne nagranie

Autor: Marcin Karkosza, Gazeta Krakowska

Zobacz też: Zwrot akcji ws. koni z Morskiego Oka? Fiakrzy twierdzą, że animalsi byli sterowani politycznie!

Mężczyzna odpowiada przed sądem za wykroczenie. Jest posądzony o kradzież karty pamięci z dyktafonu jednej z uczestniczek zeszłorocznej manifestacji na drodze do Morskiego Oka - mówi mec. Dorota Dąbrowska, pełnomocnik środowisk broniących praw koni w Tatrach.

Sprawę fiakrowi wytoczyła policja. Na wczorajszym posiedzeniu nie pojawili się jej funkcjonariusze. Przed obliczem sędziego nie stawił się także obwiniony. W związku z tym sąd prowadził sprawę pod jego nieobecność i przesłuchał świadków wydarzeń.
Przypomnijmy, w listopadzie 2014 r. w Palenicy Białczańskiej protestowali obrońcy zwierząt, niezgadzający się z warunkami pracy koni wożących turystów do Morskiego Oka. Po drugiej stronie stanęła kontrmanifestacja fiakrów i sympatyzujących z nimi osób.

- W pewnej chwili do naszej koleżanki podbiegł jeden z fiakrów, wytrącił jej z ręki rejestrator, podniósł go i uciekł - mówi Anna Plaszczyk z fundacji Viva.

Dyktafon po chwili odnalazł się, jednak brakowało w nim karty pamięci. Według obrońców zwierząt, nośnik zawierał dowody na m.in. groźby karalne, kierowane przez fiakrów do protestujących.

Wideo

Komentarze 29

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
ciekawa matka
Zbrodnia nienawiści

Według definicji Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (ODIHR-OSCE) przestępstwem z nienawiści jest każde przestępstwo natury kryminalnej, wymierzone w ludzi i ich mienie, w wyniku którego ofiara lub inny cel przestępstwa, są dobierane ze względu na ich faktyczne bądź domniemane powiązanie, związek, przynależność, członkostwo lub udzielanie wsparcia grupie wyróżnianej na podstawie cech charakterystycznych wspólnych dla jej członków, takich jak faktyczna lub domniemana rasa, narodowość lub pochodzenie etniczne, język, kolor skóry, religia, płeć, wiek, niepełnosprawność fizyczna lub psychiczna, orientacja seksualna lub inne podobne cechy.

Katalog zjawisk kwalifikowanych jako zbrodnie nienawiści jest bardzo szeroki i wbrew kojarzeniu słowa „zbrodnia” jedynie z najcięższymi przestępstwami, obejmuje także czyny o mniej dojmującym charakterze. Przestępstwami z nienawści mogą być: zabójstwo bądź usiłowanie zabójstwa, pobicie lub okaleczenie, tortury, napaść, w tym także na tle seksualnym, gwałt, uszkodzenie własności, rabunek, zastraszanie, prześladowanie, kierowanie pod czyimś adresem wyzwisk lub obelg, obraźliwe graffiti lub wiadomości, na przykład w formie e-maila.

Jako z jednej strony wspólny mianownik tych zachowań, z drugiej - odróżnienie ich od typowych przestępstw, można wskazać następujące charakterystyczne elementy:

motywy zachowania - dlaczego sprawca/ sprawczyni popełnia dany czyn?
Przyczyną podjęcia działań kwalifikowanych jako przestępstwa z nienawiści są uprzedzenia do określonej grupy społecznej, np. grupy etnicznej, narodowej, religijnej, światopoglądowej, grupy identyfikowanej na podstawie orientacji seksualnej bądź tożsamości płciowej. Takie rozróżnienie pozwala na inne zakwalifikowanie czynu zabronionego. Jeśli dana osoba działa kierując się swoimi poglądami, nienawiścią do grupy innych, nie będzie wówczas odpowiadać karnie tylko jako sprawca/ sprawczyni pobicia, ale jako sprawca/ sprawczyni stosowania przemocy przykładowo na tle rasistowskim.

podmioty zachowania - kogo dotyczy przestępstwo z nienawiści?
Ofiary postrzegane są jako przedstawiciele bądź sojusznicy określonej grupy, a nie jako osoby indywidualne.

konsekwencje zachowania – jakie skutki pociąga za sobą przestępstwo z nienawiści?
Wskazuje się, że w przeciwieństwie do klasycznych przestępstw, zbrodnie nienawiści mają odmienne i co do zasady bardziej dotkliwe konsekwencje zarówno dla osoby poszkodowanej, jej rodziny i bliskich, pozostałych przedstawicieli grupy społecznej, przez pryzmat której była postrzegana w momencie ataku, jak i całych społeczności lokalnych.

Przestępstwa z nienawiści mogą odciskać piętno na psychice ofiary, przyczyniając się do depresji, poczucia złości, lęku przed kolejnymi atakami i zwiększoną przemocą. Wskazuje się, że choć nie są to stany obce osobom doświadczającym podobnych zachowań z innych niż uprzedzenia powodów, to w przypadku ofiar zbrodni nienawiści występują one częściej.

Zachowania takie są także rodzajem komunikatu dla całej grupy, z ktorej pochodzi ofiara, że żaden jej członek bądź członkini nie może czuć się bezpiecznie i swodobnie w danej społeczności lokalnej. Akt ten informuje, że intencją pewnych osób lub środowisk jest dezaprobata, wykluczenie, separacja bądź eksterminacja określonej grupy, a co za tym idzie wszystkich jej przedstawicieli i przedstawicielek.

Wydarzenia takie, zwłaszcza, jeśli są bagatelizowane przez decydentów i funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości, mogą rozprzestrzeniać i nasilać się na danym obszarze. Mogą też powodować działania odwetowe oraz zjawisko spirali przemocy. Co więcej, nawet pozornie błahy incydent, ze względu na swoją symboliczną wymowę, może wywołać lawinę nienawiści, do wojny domowej czy aktów ludobójstwa włącznie.

Przestępstwa z nienawiści bywają także nazywane przestępstwami motywowanymi uprzedzeniami (ang. crimes motviated by prejudice), przestępstwami z uprzedzeń (ang. bias cri
k
koniorz
Omówienie wyników badań koni w Morskim Oku wykonanych w 2014 roku (wg opinii dr Pawła Golonki, pracującego z ramienia organizacji prozwierzęcych):

Badania były przeprowadzone w czerwcu na grupie 221 koni pracujących w zaprzęgach parami na drodze z Palenicy do Włosienicy . Warunki pogodowe w dniach badania były umiarkowane – zachmurzenie zmienne, temperatura powietrza ( Włosienica ) od 18 stopni C ( piątek ) do 13 – 14 ( sobota , niedziela )

W badaniach oceniano stan ogólny koni, pielęgnację, stan układu krążenia i oddechowego zwracano uwagę na ewentualne odwodnienie, deformacje narządu ruchu mogące mieć wpływ na dobrostan zwierząt oraz psychikę i zachowanie zwierząt.

Stan ogólny: większość zwierząt przedstawiona do badań była w dobrej kondycji i stanie utrzymania , jeśli zdarzały się odchylenia , to raczej w stronę zbytniego zapasienia niektórych koni wskazującego na nieprzygotowanie kondycyjne przed sezonem

Pielęgnacja: znakomita większość koni była wyczyszczona, otarcia zabezpieczone preparatami w aerozolu ( Fatroximin i podobne ), uprząż zadbana i konserwowana w pojedynczych przypadkach zwrócono fiakrom uwagę na zbyt ciasne chomąta.

Stan układu krążenia i oddechowego: u większości koni tętno po przybyciu na górę wynosiło około 60 uderzeń na minutę i szybko normowało się Konie, których parametry znacząco odbiegały od reszty zostaną omówione na końcu raportu. Ilość oddechów była różna zwykle poniżej ilości uderzeń serca i ilość ich dość szybko spadała po chwili odpoczynku.

W związku z niezbyt wysoką temperaturą nie odnotowano zbytniego stopnia odwodnienia u koni.

Deformacje i odchylenia od normy klinicznej w zakresie narządu ruchu omówione będą poniżej .

Należy zauważyć , że większość koni podczas badania zachowywała się spokojnie i ufnie , co świadczy o poprawnym codziennym traktowaniu ich przez właścicieli .

Stwierdzone nieprawidłowości : sześć koni budziło niepokój badającego :

Konie te, zdaniem badającego powinny być powtórnie przedstawione do badania w terminie 29 lipca 2014 !

Koni, u których klinicznie stwierdzono zmiany w aparacie ruchu mogące mieć wpływ na dobrostan zwierząt naliczono 11:

Konie te mogą odczuwać objawy kliniczne ( bolesność ) związane z wymienionymi zmianami . Wskazane byłoby indywidualne badanie przez lekarza i ewentualnie wdrożenie procesu leczenia, o ile zmiany są bolesne. Do przebadania koni dobrze byłoby nakłonić fiakrów – konie nie są badane w kłusie, w związku z tym nie można wyciągać bez badania indywidualnego żadnych wniosków co do możliwości pracy .

W podsumowaniu pierwszej części badań koni można wskazać konieczność zapewnienia przez TPN dostępu do zimnej wody na postoju w Palenicy . Wodę można dostarczać beczkowozem , tak aby Fiakrzy mieli możliwość pojenia koni podczas długiego postoju. Jest to tym bardziej uzasadnione, że przebudowa Palenicy jest na razie przed realizacją .

W dodatkowym terminie do badań stawiło się 49 koni , w tym 3 do ponownego badania . Trzy dalsze konie nie stawiły się. Grupa dodatkowa koni wykazała się w zasadzie dobrym stanem zdrowia .

Wnioski końcowe : po uzgodnieniu z Panem Dr Markiem Tischnerem z pracy w Morskim Oku powinny być wycofane 3 konie.

Ogółem z listy koni zgłoszonych nie pojawiło się 27 koni .

Stan koni przebadanych wskazuje na poprawę dobrostanu zwierząt nawet w porównaniu z badaniami z sierpnia zeszłego roku. Świadczy o tym nie tylko kondycja fizyczna i stan utrzymania, ale przede wszystkim spokój przeważającej liczby zwierząt podczas badania. Co do kondycji fizycznej nasuwa się spostrzeżenie, że część zdrowych koni przyszła do pracy w kondycji alkierzowej, zbyt otyłych, choć przez to dobrze wyglądających. Górale skarżą się że mają mało czasu na wdrożenie koni do pracy przed sezonem, tym niemniej należy na ten aspekt położyć duży nacisk .
c
czytacz brukowcow
hahaha kijj dwa konce ma...Plaszczykowej jakos humorek ldebralo i juz nie robi sobie beki z fiakrow i gorali
beklo sie jej dokladnie hahaha ma zajecie usuwac niewygoddne posty ze swoich stronekgdzie bajecznie sie bawila ze swoja sekta niedorozwojow hahaha....dajmy czas ...totrze i do mas
w
widz
placz plaszczykowej

Mamoo...mamo.mamusiuuu!!!!...........bija mnie wszyscy.,,,,ummm
a co im zrobilas?
Nic
,tylko ich oplulam..zwyzywalam od chamow.pijakow ,smierdzieli i zabojcow kochanych konisi.
ilu?
No jak to ilu...wiadomo,e wszystkich heheheheheh.
Dobra dziewczynka...nie daj se w kasze dmuchac.........moja szkola.

hahahahahah
R
REKLAMA
Wiadomości
Kultura
Turystyka
Sport
Rozrywka
Goplana
Wybory samorządowe
Wywiady
Filmy

Sonda

Podobają Ci się nasze artykuły?
Tak
Nie
Nie mam zdania

Polub Połczyn!
kontakt
Pogoda
Pogoda w Połczynie-Zdroju
niewielkie zachmurzenie
Temp. 14.3 °C
Wilgotność: 64%
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami również w Połczynie

polczynzdroj.info, 18.01.2013, godz. 09:25

W połowie stycznia zostało powołane Koło Terentowe TOZ w Połczynie-Zdroju. Misją organizacji jest zwalczanie okrucieństwa w stosunku do zwierząt.

Zarząd Koła Terenowego

1. Prezes: Dorota Chaińska
2. Wiceprezes: Ewa Sibiga
3. Sekretarz: Anna Bartkowiak
4. Skarbnik: Lucyna Nowosielska
5. Członek Zarządu: Katarzyna Bujacz

Komisja Rewizyjna

1. Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej: Wioletta Molenda
2. Członek Komisji Rewizyjnej: Janusz Bartkowiak

Dorota Chaińska
Pamiętajcie na rozprawach.... Zgodnie z Konstytucją RP macie prawo mieć własną opinię o czym tylko chcecie (lub o kim), a Konstytucja wam gwarantuje prawo do wyrażania jej....
I Waszym zdaniem macie mieć prawo do wyrażania swojej opinii na każdy temat również na temat tego, że waszym zdaniem fiakrzy znęcają się nad zwierzętami (Opinia nie podlega procesowi dowodzenia prawdziwości)...
A fiakrzy solidarnie w tej materii mogą was w dupę pocałować.. (wszyscy razem i każdy osobno)
30 kwietnia o 10:43 · Edytowany · Lubię to! · 2
Dorota Chaińska Za każdym razem powołujcie się na Konstytucję RP jako prawie nadrzędnym nad każdym innym w Polsce.. (zawsze jest skuteczne w kontaktach z polskimi sądami - wypróbowałam i polecam)
c
czytam czasami ekologow
Anna Plaszczyk udostępniła zdjęcie użytkownika Czytam fiakrów i ich kolegów dla beki.
Dorota Chaińska
Taaaa ..... a mi nie płacą reklamodawcy, którzy wykupują miejsca na reklamy w gazecie w której piszę.... Tylko Gazeta mi płaci..... (ciekawe skąd bierze na to kasę jeżeli nie od reklamodawcy?)
20 kwietnia o 10:53 ·

Wiele to wyjaśnia
Emotikon wink
Ale że publicznie taka szczerość?
w
wniosek
Natallie na prezesa VIVY względnie ministre ochrony środowiska
t
tego jeszccze nie bylo
Czytam fiakrów i ich kolegów dla beki czyli Anna Plaszczyk

W końcu wiemy kto opłaca prokuratorów ==> FIAKRZY
Emotikon wink
Dobrego wieczoru życzymy
Emotikon heart
Udostępnij

Lidia Stokrotka, Natalia Krzemińska i Vanda Brzozowska lubią to.

Dorota Chaińska Czyli prokurator bierze łapówkę od fiakra i dlatego ma go nie oskarżać - jak rozumiem.............
V
VAT
bo podobno zielonym nie chodzi o kase hehehe
s
szperacz
Anna Plaszczyk
przedłużam wydarzenie, żeby mi nie wygasło. a o pewnych rzeczach nie wie nikt. nawet ja
12 kwietnia o 09:13 · Lubię to! · 3
m
maciek 56
Dlaczego nie ma kas fiskalnych ????????????????????????????????????????????Było by po problemie.
n
no comment
Natalia Krzemińska
to straszne co zaraz napiszę... ale może im więcej takich wypadków to więcej ludzi będzie się bało z tego korzystać... szkoda, że z pasażerów nikt nie zginął. tak wiem, nie chcę nikomu życzyć śmierci ale...
c
ceper
Pikieta obrońców zwierząt była zgłoszona i uzyskała zgodę władz samorządowych, jednak nie było zgody na blokadę drogi. Dlatego gdy ekolodzy zaczęli zablokowali trasę, przedstawiciel gminy Bukowina Tatrzańska ogłosił, że protest jest nielegalny. Ekolodzy opuścili Palenicę Białczańską przed godz. 11
a
akuku
Natalia Krzemińska
ale mnie wkurzyli w komentarzach pod postem...
c
ciekawy
a do czego według ciebie najmundrzejszo potrzrebna tu na forum ta wiedza techniczna?? hejterko hehehehehehe
Dodaj ogłoszenie