https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Elektryczne busy będą kursować do Morskiego Oka jeszcze przed długim weekendem majowym

Marcin Szkodzinski
Cztery elektryczne busy Tatrzańskiego Parku Narodowego, które będą kursować na drodze do Morskiego Oka.
Cztery elektryczne busy Tatrzańskiego Parku Narodowego, które będą kursować na drodze do Morskiego Oka. Marcin Szkodzinski
Pierwsze cztery elektryczne busy, które od kilku miesięcy stoją pod siedzibą TPN wyruszą na drogę do Morskiego Oka jeszcze przed majówką. Docelowo na trasie ma pojawić się jeszcze 20 elektrycznych pojazdów, które od 2026 roku będą kursowały na trasie Wodogrzmoty Mickiewicza - Włosienica.

Niewielka pokrywa śnieżna tego roku w Tatrach i szybko nadchodząca wiosna sprawiły, że elektryczne busy zakupione jeszcze w zeszłym roku i czekające pod siedzibą Tatrzańskiego Parku Narodowego będą mogły jeszcze przed majówką rozpocząć przewóz turystów na drodze do Morskiego Oka.

- Chcemy, żeby te cztery busy, które już zakupiliśmy pojawiły się na drodze do Morskiego Oka przed długim weekendem majowym. Teraz trwają prace, żeby to się wydarzyło - powiedział w rozmowie z PAP, Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

Elektryczne busy będą najprawdopodobniej kursowały od Palenicy Białczańskiej po Włosienicę, czyli na tym samym odcinku, na którym obecnie jeżdżą fasiągi z turystami ciągnięte przez konie.

Od 2026 roku duże zmiany w transporcie do Morskiego Oka

Docelowo ze środków ministerstwa ma zostać zakupionych jeszcze 20 elektrycznych pojazdów. Obiecała to minister klimatu Paulina Hennig-Kloska, podczas ogłoszonego dwa tygodnie temu porozumienia.

Elektryczne pojazdy mają kursować na trasie Wodogrzmoty Mickiewicza - Włosienica. W trakcie przejazdu z odtwarzanego nagrania podróżujący będą mogli dowiedzieć się więcej o Tatrzańskim Parku Narodowym i unikalnej tatrzańskiej przyrodzie. Usługa oferowana turystom w pierwszej kolejności nastawiona będzie na edukację.

Na odcinku od wejścia do parku na Palenicy Białczańskiej do Wodogrzmotów Mickiewicza nadal ma funkcjonować transport konny. Trasa, którą pokonywały konie ciągnące fasiągi z turystami został zmniejszona z 7 km do k. 2,5 km. Zmienione mają zostać także same wozy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska