Wróble znikną z Krakowa?

  Wróble znikną z Krakowa?

  Katarzyna Janiszewska

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Kiedyś wróble były nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Choć od prawie 10 lat są pod ochroną to ich populacja z roku na rok maleje. Na dużych osiedlach już ciężko je spotkać.
  Wróbel żyje około 5 lat

  Wróbel żyje około 5 lat ©archiwum

  - Faktycznie wróbli jest coraz mniej - potwierdza Kazimierz Walasz, z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Problem nie dotyczy tylko Krakowa, czy Polski, ale całej Europy. Na taki stan rzeczy składa się wiele czynników.

  Wróble to osiadły gatunek ptaków. Żyją w pobliżu siedlisk ludzkich. Są niezwykle pożyteczne, bo tępią drobne owady. W ciągu dnia wróbel potrafi zjeść dwa tysiące komarów.

  Niestety, wróble mają coraz większy problem ze znalezieniem miejsc lęgowych. Bloki są ocieplane styropianem, naprawiane są elewacje, a przy okazji zatyka się szczeliny w murach, gdzie gnieżdżą się ptaki. Ścina się również stare drzewa, w których były dziuple.
  Kolejny problem to wycinanie krzewów i żywopłotów. Dla wróbli to naturalne miejsce schronienia, odpoczynku, a także bezpiecznego noclegu. - W ciągu ostatnich dwóch dekad wróblom przybyło wrogów - zauważa Walasz. Miasta są intensywnie zasiedlane przez krukowate, w szczególności sroki, które plądrują gniazda wróbli, niszczą ich lęgi, wybierają jaja i pisklęta.

  Zmniejsza się liczba miejsc, gdzie ptaki mogą zdobyć pożywienie. Ludzie szczelnie pakują śmieci w plastikowe worki. Od lat na ulicach miast nie ma koni. Wraz z nimi zniknęło zboże. Odkąd popularne stały się kosiarki trawniki kosi się częściej, zanim pojawi się zboże w kłosach.

  Krakowskie Towarzystwo Asocjacji Przyjaciół Radosnego Ptaka chce poprawić los wróbli w Krakowie i zamierza walczyć, by na drzewach w mieście pojawiały się dodatkowe budki lęgowe.

  Studniówki w Małopolsce 2013 [ZDJĘCIA]  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+


  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka

  www.AsocjacjaPromotorowRP.com (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 37 / 33

  Zapraszamy do współpracy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka

  www.AsocjacjaPromotorowRP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 38 / 66

  Zapraszamy do współpracy. Jesteśmy również na Facebooku.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  truc sroki

  marek popiela (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 60 / 37

  Tez popieram trucie srok ktorych nie lubie i dlatego do sloniny dodaje im trutki na szczury i ciesze sie jak widze otrute sroki ktore leza na ulicy gdzie mieszkam w Libertowie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wróbelki

  liana (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 36

  nareszcie ktoś myśli tak samo jak ja.Kiedyś próbowałam zwrócić uwagę panu,który "fachowo" przycinał krzewy pod moimi oknami,żeby ich tak nie kaleczył,bo tam mogą być ptasie gniazdka(a to był...rozwiń całość

  nareszcie ktoś myśli tak samo jak ja.Kiedyś próbowałam zwrócić uwagę panu,który "fachowo" przycinał krzewy pod moimi oknami,żeby ich tak nie kaleczył,bo tam mogą być ptasie gniazdka(a to był kwiecień) więc "ogrodnik stwierdził,że za to płaci mu Urząd Miasta i mnie nic do tego.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zróbcie coś ze srokami

  krystyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 19

  Mieszkam w Nowej Hucie i widzę co się dzieje.Z ptaszków zostały tylko rozdarte sroki.Widziałam jak sroka złapała wróbla w locie.Na drzewach są tylko gniazda tych wstrętnych srok,które od rana...rozwiń całość

  Mieszkam w Nowej Hucie i widzę co się dzieje.Z ptaszków zostały tylko rozdarte sroki.Widziałam jak sroka złapała wróbla w locie.Na drzewach są tylko gniazda tych wstrętnych srok,które od rana skrzeczą.Nikt ich nie likwiduje.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo