- Od 14 maja br. na obszarze działek nowego właściciela kilkukrotnie dokonano wycinki krzewów i mniejszych drzew. Biorąc pod uwagę okres lęgowy, mieszkańcy wzywali wiele razy straż miejską oraz zostały również wysłane zgłoszenia w tej sprawie do Wydziału Kształtowania Środowiska UMK oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie - mówi nam pan Michał, mieszkaniec.
Osoby zaangażowane w tę sprawę od wielu miesięcy tłumaczą nam, że Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego przewiduje w tym miejscu możliwość niskiej zabudowy, ale i maksymalnie możliwą ochronę zieleni istniejącej - o co głównie walczą.
Na zamówienie Stowarzyszenia Mieszkańców Osiedla Chełmońskiego-Stelmachów została wykonana ekspertyza ornitologiczna dla wspomnianych działek, która potwierdza istnienie na tym obszarze 20 gatunków ptaków, w tym 19 znajdujących się pod ścisłą ochroną.
- Przeprowadzono dwukrotne kontrole tego terenu w dniach 2 i 5 czerwca br. Pierwsza z nich przeprowadzona w godzinach 7.00 – 11.00 polegała na dokładnym przejściu obszaru i notowaniu wszystkich napotkanych i usłyszanych gatunków ptaków (poza przelatującymi nad tym obszarem). Druga kontrola przeprowadzona została w godzinach 18.00 – 22.00 i polegała na godzinnych sesjach nasłuchowych prowadzonych z 4 punktów stałych. Kontrola ta nastawiona była głównie na wykrycie gatunków o aktywności wieczorno-nocnej - czytamy analizie przeprowadzonej przez Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne.
- Zielony obszar jest ceniony przez mieszkańców w okolicy, podobnie jak sąsiednie "Łąki Stelmachów". Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla Chełmońskiego-Stelmachów oraz wielu mieszkańców złożyło wnioski do Planu Ogólnego Miasta Krakowa oraz do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego o stworzenie w tym miejscu „strefy zieleni i rekreacji”. Lasek zawiera drzewa, które porosły na tym obszarze w ciągu ostatnich co najmniej 20 lat, część drzew jest już naprawdę wysoka - dodaje pan Michał.
- Główny problem polega na tym, że poprzedni właściciel nie interesował się tym terenem przez wiele lat i przez ten czas wyrosła na nim zieleń i drzewa, które dzisiaj obserwujemy. Teraz oczywiście wszystko zaczyna się od "piły". Nie spodziewam się, że nowy właściciel stworzy tutaj park, jednak dobrze by było, gdyby projekt starał się w jakiś sposób wkomponować tę zabudowę, która ma tu powstać, w zieleń, która na działce już jest - mówi Wojciech Chrobak, wiceprezes Stowarzyszenia Mieszkańców Osiedla Chełmońskiego-Stelmachów.
Deweloper tłumaczy
- Aktualnie trwają przygotowania do realizacji inwestycji mieszkaniowej zgodnie z zapisami obowiązującego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Stelmachów. To kolejny projekt spółki Q3D Locum, która od ponad 30 lat z powodzeniem realizuje inwestycje mieszkaniowe w Krakowie. Obecnie prowadzone są prace porządkowe i wycinka tej zieleni, dla której zgodnie z prawem, nie jest wymagane pozwolenie. Prace te zostały zlecone profesjonalnej firmie, wyspecjalizowanej w tym zakresie. Teren inwestycji był już (na wniosek osób trzecich) kilkukrotnie objęty kontrolą Straży Miejskiej i Wydziału Kształtowania Środowiska UMK, które to nie stwierdziły żadnych uchybień. Dodatkowo nadzór przyrodniczy zabezpiecza wymagania określone prawem dla okresu lęgowego - mówi nam Grzegorz Woźniak, prezes spółki Q3D Locum.
Zezwolenia nie był potrzebne
- 16 lipca br. Wydział Architektury i Urbanistyki przyjął do rozpatrzenia wniosek w sprawie wydania decyzji o pozwolenie na budowę dla zamierzenie budowlanego: „Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego składającego się z trzech segmentów z garażem podziemnym oraz zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną na wspomnianych działkach". Postępowanie administracyjne zostało wszczęte - wyjaśnia Katarzyna Misiewicz z Biura Prasowego Urzędu Miasta Krakowa.
Z kolei w piśmie, które mieszkańcy otrzymali z UMK pod koniec czerwca możemy przeczytać: "Wydział Kształtowania Środowiska informuje, iż kontrola w terenie nie wykazała aby usuwane drzewa posiadały parametry wskazujące na konieczność uzyskania zezwolenia w celu ich usunięcia".
Krakowscy urzędnicy tłumaczyli również, że: "w związku z podejrzeniem niszczenia siedlisk chronionych gatunków zwierząt na przedmiotowym terenie, organem właściwym w zakresie wydania ewentualnej zgody na odstępstwa od zakazów wymienionych w rozporządzeniach dot. ochrony gatunkowej zwierząt, w tym zgody na zniszczenie siedliska chronionych gatunków w przypadkach wymienionych w ustawie o ochronie przyrody oraz ustalenia rekompensaty przyrodniczej jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie (RDOŚ)".
- Zgodnie z art. 131 pkt 14 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, kto bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom narusza zakazy w stosunku do roślin, zwierząt lub grzybów objętych ochroną gatunkową podlega karze aresztu albo grzywny - wyjaśniają krakowscy urzędnicy.
Do RDOŚ wniosek od inwestora nie wpłynął.
Interpelacje radnych
Głos w tej sprawie w imieniu mieszkańców zabrali również radni miejscy z klubu Kraków dla Mieszkańców: Aleksandra Owca i Łukasz Gibała, którzy wystosowali interpelację do prezydenta miasta: - Zaniepokojeni mieszkańcy rejonu ul. Stelmachów zwrócili się do nas z prośbą o interwencje w sprawie niszczenia ich zdaniem cennego przyrodniczo terenu przy tej ulicy - piszą radni.
- Jak wynika z ogólnodostępnych oficjalnych danych, dla tego terenu nie wydano żadnego pozwolenia na budowę ani wycinkę drzew. Mimo to został on w ostatnim czasie ogrodzony, najprawdopodobniej niezgodnie z tzw. uchwałą krajobrazową. Dodatkowo na działkach od maja br. roku prowadzona jest z rosnąca intensywnością wycinka drzew - tłumaczą w interpelacji radni: - W odpowiedzi na pismo interwencyjne Stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców RDOŚ 16 lipca br. potwierdził, że nie wydano żadnego zezwolenia na czynności zakazane w stosunku do jakichkolwiek chronionych gatunków na wspomnianym terenie. Należy więc założyć, że inwestor łamie po pierwsze przepisy ustawy o ochronie przyrody, a po drugie zapisy uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie ustalenia „Zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń”.
W odpowiedzi na interpelację dowiadujemy się, że: "W zakresie ogrodzenia wspomnianych działek przy ul. Stelmachów podjął działania w zakresie swoich kompetencji Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie - Powiat Grodzki. W wyniku czynności kontrolnych podjętych interwencyjnie w dniu 19 lipca 2024 r., potwierdzono fakt posadowienia ogrodzenia na terenie przedmiotowych nieruchomości. Organ nadzoru budowlanego wystąpił do Wydziału Architektury i Urbanistyki UMK z prośbą o informacje w zakresie ewentualnie wydanych zgód na posadowienie ww. obiektu. Po uzyskaniu odpowiedzi PINB w Krakowie - Powiat Grodzki niezwłocznie podejmie dalsze działania".
Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?