To tymczasowe rozwiązanie
- W związku z powtarzającymi się przypadkami dewastacji, pod koniec minionego tygodnia, na terenie Fortu 48a Mistrzejowice została zainstalowana wieża monitorująca, która będzie rejestrować wszystkie zdarzenia na terenie fortu. Ta wieża to rozwiązanie tymczasowe, ponieważ planowana jest budowa stałego systemu monitoringu w tym miejscu - wyjaśnia Marcin Paradyż, wicedyrektor Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie.
Jak już wcześniej informowali krakowscy urzędnicy - jeszcze w tym roku planowane jest wybudowanie odcinka sieci światłowodowej w celu podłączenia Fortu nr 48a "Mistrzejowice" do systemu monitoringu wizyjnego miasta. Na realizację tego zadania pozyskano z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe kwotę w wysokości 130 tys. zł.
ZBK ma już gotowy projekt, obejmujący monitoring, a także oświetlenie terenu fortu. Planowane jest włączenie kamer, które będą mieć "na oku" fort do sieci monitoringu miejskiego. Projekt został zaakceptowany przez służby konserwatorskie, wydane zostały niezbędne pozwolenia. Wykonanie oświetlenia i monitoringu - jak podaje ZBK - będzie możliwe po zabezpieczeniu odpowiednich środków finansowych w budżecie miasta. Jak się dowiadujemy, szacunkowy koszt wykonania oświetlenia wnętrza koszar, oświetlenia zewnętrznego wraz z monitoringiem i stosownymi przyłączami wynosi około 300 tys. złotych.
Wandale nie próżnują
Na początku lipca informowaliśmy o tym, że wandale znów uszkodzili Fort Mistrzejowice. Nie dość, że na jego elementach pojawiły się bazgroły, to zostało również wyrwanych kilka wywiewek kominów wentylacyjnych. Wandale porozrzucali też wokół fortu śmieci.
Jak poinformowała nas na początku lipca br. rzeczniczka ZBK, zasadnicza część uszkodzeń powstała podczas weekendu, 29-30 czerwca. W poniedziałek, 1 lipca na terenie fortu 48a Mistrzejowice została przeprowadzona przez pracownika Zarządu Budynków Komunalnych wizja lokalna - w celu określenia zakresu zniszczeń.
- Szacunkowa kwota szkód to kilka tysięcy złotych - przekazała nam przedstawicielka ZBK. Jak dodała, ZBK nie ma informacji co do sprawców powstałych szkód. Sprawa została zgłoszona na Policję.
To jednak niejedyna taka sytuacja. Wcześniej w tym miejscu również dochodziło do licznych dewastacji. Każda z tych spraw była zgłaszana na Policję, a ZBK zwrócił się zarówno do funkcjonariuszów Policji, jak również Straży Miejskiej Miasta Krakowa - o objęcie tego obiektu szczególnym nadzorem.
Akcje edukacyjne i wykonania malowania maskującego fortu
ZBK cały czas prowadzi działania edukacyjne wśród młodzieży zamieszkującej najbliższą okolicę. Tym samym miejska jednostka chce zwiększyć świadomości lokalnej społeczności, a w szczególności młodzieży. Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie zorganizował i planuje organizację kolejnych lekcji historii dla uczniów szkół z terenu os. Piastów.
To jednak nie wszystko.
- W celu utrudnienia nanoszenia bazgrołów na stropodachu fortu oraz przywrócenia historycznego rozwiązania (farbomaskowania), jakie stosowane było na niektórych obiektach Twierdzy Kraków, 15 czerwca 2024 r. została zorganizowana przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie akcja wspólnego wykonania malowania maskującego fortu z udziałem mieszkańców. W wydarzeniu wzięło udział wielu mieszkańców, którym leży na sercu los obiektu - zwracał uwagę ZBK.
Szereg przeprowadzonych prac
Przypominamy, że zabytkowy fort 48a Mistrzejowice został w ostatnich latach poddany zabezpieczającemu remontowi konserwatorskiemu (trwał on od 2021 r.). Remont ten był objęty dofinansowaniem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Trzyletnie prace miały na celu zabezpieczenie obiektu zarówno przed szkodliwym działaniem wody, jak też przed dewastacjami, a także poprawę bezpieczeństwa osób odwiedzających fort.
Wykonano między innymi:
- remont i izolację stropodachu koszar w celu zabezpieczenia obiektu przed ingerencją wody,
- udrożnienie i odtworzenie kominów wentylacyjnych,
- montaż betonowych replik czasz wież pancernych i wieży obserwacyjnej,
- remont konserwatorski elewacji koszar,
- montaż pomostów i barierek wzdłuż ławki strzeleckiej w celu poprawy bezpieczeństwa dla osób odwiedzających obiekt,
- montaż krat we wszystkich otworach okiennych i drzwiowych w celu zabezpieczenia wnętrza koszar przed dewastacją,
- oczyszczenie wnętrza koszar ze śmieci, wykonanie podstawowych prac konserwacyjnych we wnętrzu koszar,
- udrożnienie i częściowe odtworzenie systemu odwodnienia fortu, montaż rynien i rur spustowych,
- remont kaponiery obrony wjazdu,
- uporządkowanie i profilowanie terenu placu broni.
Polacy nadal ufają politykom KO
