https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wandale znów zniszczyli wyremontowany fort Mistrzejowice. Kiedy monitoring?

Małgorzata Mrowiec
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Co dopiero, bo w weekend w połowie czerwca krakowianie - na zaproszenie Zarządu Budynków Komunalnych - pomalowali odremontowany fort Mistrzejowice w barwy maskujące. Minęły zaledwie dwa tygodnie od tej akcji, a już zabytek "nawiedzili" wandale. Wcześniej zmorą tego obiektu byli bazgrolący po nim pseudografficiarze, teraz natomiast ktoś poniszczył elementy fortu.

"Fort Mistrzejowice... dwa tygodnie po zakończeniu remontu i wspólnym malowaniu. Patologia osiedlowa w formie, nie dali o sobie zapomnieć" - napisał jeden z krakowskich miłośników Twierdzy Kraków, zamieszczając w mediach społecznościowych zdjęcia dokumentujące efekty najnowszej dewastacji.

Wandale uszkodzili, a nawet powyrywali kilka wywiewek kominów wentylacyjnych. Pozostawili też po sobie trochę nowych napisów i bazgrołów na stropodachu fortu, a także śmieci.

Zapytaliśmy w Zarządzie Budynków Komunalnych, który odpowiada za fort, m.in. na jakie kwoty szacowane są straty oraz jakie kroki zamierza podjąć ZBK w sprawie tego obiektu, który wciąż pada ofiarą wandali. Czy, a jeśli tak - to kiedy zostanie zamontowany tam monitoring?

Jak poinformowała nas rzeczniczka ZBK, zasadnicza część uszkodzeń powstała podczas ostatniego weekendu, 29-30 czerwca. W poniedziałek, 1 lipca na terenie fortu 48a Mistrzejowice została przeprowadzona przez pracownika Zarządu Budynków Komunalnych wizja lokalna - w celu określenia zakresu zniszczeń.

- Szacunkowa kwota szkód to kilka tysięcy złotych - przekazuje przedstawicielka ZBK. Jak dodała, ZBK nie ma informacji co do sprawców powstałych szkód.

Sprawa została zgłoszona na Policję wraz z wnioskiem o wszczęcie postępowania i ukaranie sprawców. Jak podkreślają urzędnicy, wcześniejsze dewastacje fortu również były przez ZBK zgłaszane na Policję. Ponadto ZBK zwrócił się zarówno do Policji, jak i Straży Miejskiej Miasta Krakowa o objęcie tego obiektu szczególnym nadzorem.

W związku z powtarzającymi się aktami dewastacji fortu 48a Mistrzejowice - jak podaje Zarząd Budynków Komunalnych - prowadzi on m.in. działania edukacyjne wśród młodzieży zamieszkującej najbliższą okolicę.

"W celu zwiększenia świadomości lokalnej społeczności, a w szczególności młodzieży, Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie zorganizował i planuje organizację kolejnych lekcji historii dla uczniów szkół z terenu os. Piastów. W październiku 2023 r. takie lekcje historii zostały zorganizowane dla ponad 100 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 89, która znajduje się nieopodal fortu" - przekazali urzędnicy.

Również wspólne z mieszkańcami odtworzenie historycznego malowania maskującego stropodachu było odpowiedzią na akty wandalizmu - smarowanie po zabytkowym forcie przez pseudografficiarzy.

"W celu utrudnienia nanoszenia bazgrołów na stropodachu fortu oraz przywrócenia historycznego rozwiązania (farbomaskowania), jakie stosowane było na niektórych obiektach Twierdzy Kraków, 15 czerwca 2024 r. została zorganizowana przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie akcja wspólnego wykonania malowania maskującego fortu z udziałem mieszkańców. W wydarzeniu wzięło udział wielu mieszkańców, którym leży na sercu los obiektu" - zwraca uwagę ZBK.

W ramach walki z dewastacjami ZBK ma w planach również wykonanie monitoringu fortu. ZBK ma już gotowy projekt, obejmujący monitoring, a także oświetlenie terenu fortu. Planowane jest włączenie kamer, które będą mieć "na oku" fort do sieci monitoringu miejskiego. Projekt został zaakceptowany przez służby konserwatorskie, wydane zostały niezbędne pozwolenia. Wykonanie oświetlenia i monitoringu - jak podaje ZBK - będzie możliwe po zabezpieczeniu odpowiednich środków finansowych w budżecie miasta. Jak się dowiadujemy, szacunkowy koszt wykonania oświetlenia wnętrza koszar, oświetlenia zewnętrznego wraz z monitoringiem i stosownymi przyłączami wynosi około 300 tys. złotych.

Przypomnijmy, że zabytkowy fort 48a Mistrzejowice został w ostatnich latach poddany zabezpieczającemu remontowi konserwatorskiemu (trwał on od 2021 r.). Remont ten był objęty dofinansowaniem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Co zrobić, kiedy dzieci nadużywają internetu? Zobacz trzy sposoby

emisja bez ograniczeń wiekowych
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska