Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wsparcie dla uchodźców na Dworcu Autobusowym MDA w Krakowie

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Punkt informacji dla uchodźców na dworcu autobusowym MDA w Krakowie
Punkt informacji dla uchodźców na dworcu autobusowym MDA w Krakowie MDA
Na osoby uciekające przed wojną na Ukrainie w budynku dworca autobusowego przy ul. Bosackiej 18 w Krakowie czeka wydzielona całodobowa poczekalnia oraz wolontariusze obsługujący punkt informacji dla uchodźców. Spółka Małopolskie Dworce Autobusowe S.A. informuje też, że oprócz wsparcia informacyjnego zapewnia stały dostęp do podstawowych sanitariatów oraz ciepłych i zimnych napojów. Na terenie dworca dostępne jest również darmowe WIFI.

FLESZ - Fake news, dezinformacja czyli rosyjska propaganda ROZMOWA

od 16 lat

Dla wielu uchodźców Kraków jest miejscem docelowym ich podróży, a dla innych krakowski dworzec autobusowy jest tylko punktem przesiadkowym w dalszej drodze - najczęściej do Włoch oraz do Niemiec. Dla tych, którzy szukają odpoczynku po wielogodzinnej drodze do Polski, na górnej płycie dworca uruchomiono całodobową poczekalnię z dostępem do toalety.

W poczekalni oferowane są ciepłe i zimne napoje. Do dyspozycji przebywających w niej osób są środki czystości i higieny, a także podstawowe środki medyczne. Dla matek z malutkimi dziećmi przygotowano m.in. pampersy, mokre chusteczki, smoczki, butelki, mleko modyfikowane, kaszki i musy. Dla starszych dzieci - zabawki, kredki oraz maskotki do przytulenia. Bezpieczeństwa całodobowo strzegą służby ochrony dworca.

Na terenie dworca rozmieszczone zostały również materiały informacyjne w języku ukraińskim skierowane do uchodźców. Na przybywających czekają ukraińskojęzyczni wolontariusze, którzy zgodnie z potrzebami kierują ich do poczekalni lub do najbliższego punktu recepcyjnego znajdującego się na Dworcu Głównym PKP, oferującego wsparcie w zakresie legalizacji pobytu, tymczasowego zakwaterowania oraz podstawowej opieki medycznej.

- Dla wielu obywateli Ukrainy nasz dworzec autobusowy jest pierwszym miejscem przystanku po przybyciu do Polski. Dlatego we współpracy z małopolskimi instytucjami, w tym: z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz Małopolskim Urzędem Wojewódzkim, dokładamy wszelkich starań, aby te najbliższe godziny po podróży mogli spędzić w cieple oraz otrzymać niezbędne wsparcie. Chcielibyśmy, aby przybywający do nas uchodźcy chociaż przez chwilę poczuli się bezpiecznie, mogli odpocząć, wypić gorącą herbatę, posilić się - mówi Tomasz Kułaj, Dyrektor Operacyjny MDA. Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim osobom prywatnym oraz firmom, które zgłaszają się do nas i oferują swoją pomoc. Szczególnie wolontariuszom, którzy dzielnie - bez względu na porę dnia - są obecni na dworcu i bezinteresownie służą swoją pomocą - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska