Pomysł "500+ dla turystyki" został zaprezentowany na niedzielnym spotkaniu wyborczym.
- Turystyczne bony społeczne to rozwiązanie znane w całej Europie - podkreśla pomysłodawca Andrzej Gut-Mostowy, wiceprzewodniczący Rady Programowej ds. Rozwoju i Promocji Turystyki w Małopolsce. - Tak jest m.in. we Francji, Hiszpanii i na Węgrzech. W tym ostatnim kraju wspomniane bony są współfinansowane z budżetu państwa. Dzięki temu z wypoczynku skorzystają te osoby, dla których obecnie wyjazd jest zbyt dużym obciążeniem finansowym.
Były poseł Platformy Obywatelskiej, a obecnie kandydat z listy PiS zaznacza, że w Małopolsce wciąż są miejscowości, gdzie w branży turystycznej poza dużym sezonem niewiele się dzieje. - Tutaj dodatkowi goście też będą korzyścią. Pensjonaty i hotele nie będą stać puste, wręcz przeciwnie będą zarabiać na siebie. Jeśli pensjonaty mają gości to ci odwiedzają przecież aquaparki, karczmy i kupują sobie pamiątki - wyliczał na spotkaniu Gut-Mostowy.
Projekt "500+ dla turystyki" został już pozytywnie oceniony przez przedstawicieli rządu. - Jeśli po wyborach Zjednoczona Prawica będzie tworzyć rząd, to obiecuję że zrobię wszystko, aby społeczne bony turystyczne stały się faktem - mówi Jarosław Gowin, wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - To powinien być filar polityki naszego rządu. Będzie to projekt m.in. dla seniorów, którzy w innych krajach europejskich powszechnie z tego korzystają.
Na niedzielnej prezentacji projektu "500+ dla turystyki" byli zresztą seniorzy, którzy wskazywali, że z podobnego programu korzystali w Hiszpanii mimo, że byli tam obcokrajowcami. - To znakomity kierunek biorąc pod uwagę to co dzieje się na rynku turystycznym - oceniał z kolei Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego. - Chcemy, aby sezon trwał jak najdłużej, aby pobyty poszczególnych osób też były dłuższe niż obecnie i na tym, aby wiek nie był w społeczeństwie przeszkodzą w podróżowaniu i wypoczynku. Chcemy, aby jak najdłużej seniorzy byli aktywni i m.in. korzystali z uroków turystyki.
Na kogo głosować?
Dowiedz się więcej
Czy weźmiesz udział w najbliższych wyborach parlamentarnych?
- 90.88%
- 5.23%
- 3.89%
