https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2023. Uniwersytet Jagielloński stworzył barometr, który wskaże na kogo głosować

Piotr Rąpalski
Opracowanie:
Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Naukowcy z najlepszych ośrodków akademickich w Polsce, pod kierownictwem Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego i przy technicznym wsparciu DigiPols Lab z Cyprus University of Technology, uruchomili Barometr Wyborczy 2023. Jest to darmowa aplikacja internetowa, która umożliwia wyborcom porównanie własnych poglądów politycznych ze stanowiskami komitetów startujących w wyborach parlamentarnych w Polsce w 2023 roku.

Jej głównym zadaniem jest pomoc w zorientowaniu się, któremu komitetowi poglądy danego wyborcy są najbliższe, co może być przydatne w podjęciu decyzji na kogo oddać głos w nadchodzących wyborach. Barometr Wyborczy 2023 jest całkowicie niezależny merytorycznie i finansowo od wszelkich partii i komitetów politycznych, kandydatów oraz innych organizacji.

BAROMETR WYBORCZY 2023

Barometr Wyborczy 2023 to przydatne narzędzie nie tylko dla samych wyborców, ale również i pracowników branży medialnej. Daje ono dostęp do wielu cennych informacji, które mogą być pomocne przy różnego rodzaju analizach, porównaniach czy stanowić istotny punkt odniesienia w przygotowywaniu materiałów na temat jesiennych wyborów.

Aplikację można bezpłatnie umieścić na dowolnej stronie internetowej jako zakotwiczony element.

Jak działa aplikacja Barometr Wyborczy 2023?

Aplikacja udostępnia każdemu użytkownikowi formularz pytań do uzupełnienia. Część z nich to standardowe pytania metryczkowe, natomiast część główna składa się z 28 twierdzeń, wobec których należy się ustosunkować za pomocą prostej, dedykowanej skali. Twierdzenia te dotyczą najważniejszych kwestii z polskiej przestrzeni politycznej w 2023 roku i obejmują takie zagadnienia, jak: praworządność, gospodarka, zarządzanie państwem, ekologia, sprawy zagraniczne czy wartości społeczne. Barometr Wyborczy pokazuje, w jakim zakresie poglądy użytkownika pokrywają się ze stanowiskami pięciu najpopularniejszych komitetów wyborczych startujących w wyborach. Są to te komitety, u których prawdopodobieństwo przekroczenia progu wyborczego jest największe.

Rezultaty umieszcza się w skali od -60 (całkowita rozbieżność) do +100 (całkowita zbieżność). Wynik od 0 do 40 oznacza słabe dopasowanie poglądów użytkownika i komitetu wyborczego, jest zaznaczone kolorem żółtym. Silne dopasowanie poglądów oznaczone jest kolorem zielonym i pojawia się, jeśli wynik jest wyższy niż 40. Rozbieżność stanowisk, zaznaczona kolorem czerwonym, oznacza wynik przyjmujący wartości ujemne. Dodatkowo wyborca otrzyma wizualizację umiejscowienia swoich poglądów na siatce uwzględniającej preferencje ekonomiczne oraz światopoglądowe.

Użytkownik może skorzystać także z dodatkowych opcji dostępnych w aplikacji, m.in. porównać swoje wyniki z innymi osobami, które także już wypełniły kwestionariusz, oznaczyć szczególnie istotne dla siebie twierdzenia i dokonać na tej podstawie szczegółowej analizy w odniesieniu do stanowisk komitetów czy udostępnić swoje wyniki w mediach społecznościowych.

Dane wprowadzone do aplikacji Barometr Wyborczy 2023 gromadzi się anonimowo i nie wykorzystuje w sposób komercyjny, ani nie sprzedaje obcym podmiotom.

W jaki sposób powstał Barometr Wyborczy 2023?

Barometr Wyborczy 2023 jest częścią systemu obejmującego nawigatory wyborcze (Voting Advice Applications), czyli aplikacji służących pozycjonowaniu własnych poglądów w przestrzeni politycznej w związku z danymi wyborami. Działają one w wielu krajach, m.in. Holandii, Niemczech czy Finlandii, i były udostępniane we wcześniejszych latach obywatelom głosującym w wyborach samorządowych, krajowych czy do Parlamentu Europejskiego. Nawigatory tworzone są przez różne podmioty: polityczne, zewnętrzne oraz akademickie, choć łączy je wspólny cel: pomoc wyborcom w dookreśleniu własnych poglądów politycznych oraz porównaniu ich ze stanowiskami komitetów.

Od innych dostępnych w sieci nawigatorów, Barometr Wyborczy 2023 wyróżnia eksperckie ustalenie stanowisk komitetów w najistotniejszych dla Polaków kwestiach. Oznacza to, że nie partie i komitety dostarczają odpowiedzi na postawione pytania, lecz zespół naukowców określa stanowiska na podstawie programów wyborczych, deklaracji i wystąpień medialnych polityków czy innych oficjalnych materiałów prasowych. Minimalizuje to ryzyko pojawienia się w aplikacji wprowadzających w błąd, spontanicznych deklaracji komitetów.

Każdy z komitetów został zakodowany osobno przez co najmniej trzech niezależnych ekspertów. Taki system pracy jest gwarantem wysokiego poziomu merytorycznego aplikacji i jej przydatności dla użytkownika.

Barometr Wyborczy 2023 to już czwarta edycja tego projektu. W latach ubiegłych pomagał on polskim wyborcom w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku oraz samorządowych i parlamentarnych w 2015. Wówczas z aplikacji skorzystało blisko 100 tysięcy Polaków.

Paweł Szrot: agresja hybrydowa przeciwko Europie trwa

od 16 lat
Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kot Kaczora
10 października, 14:13, stern:

Czyli "akademiccy" lewacy chcą manipulować. Nie ze mną.

11 października, 10:42, Ola:

Jest takich paru...................Chętnie by nam pokazali :)

Tusk to notoryczny kłamca.

Obiecał podatki 3 x 15%. Zrobił 23 %.

Obiecał obniżenie wieku emerytalnego a podwyższył.

Obiecał obniżanie podatków a podwyższał.

Obiecał pracę dla każdego, a wygnał za kromką chleba z kraju 2 miliony młodych osób.

Zabrał ludziom oszczędności na emeryturę z OFE.

Obiecał obniżenie składki rentowej a podwyższył ją.

Obiecał drogi na Euro 2012 a doprowadził firmy budowlane drogowe do bankructwa.

Tusk przyjechał do Polski aby przejąć władzę dla Niemców. Skompromitował się jako polski premier, a później skompromitował się jako szef Rady Europejskiej, który reprezentował interesy nie polskie, ale interesy Niemiec. Przez pięć lat zrobił wiele dla Niemiec i nic dla Polski!

Z wystąpienia Ursuli von der Leyen i Donalda Tuska z czerwcowego kongresu Europejskiej Partii Ludowej w Rotterdamie:

- Powodzenia mój przyjacielu ! I Donaldzie pamiętaj: kiedy spotkamy się ponownie, zobaczymy ciebie, jak sam powiedziałeś, jako premiera - mówiła von der Leyen.

Z kolei Tusk stwierdził:

- Napiszę nową rolę, jak tylko wygram wybory w Polsce i zrobię to również dla was.

Tusk to oszust i lawirant! Nie spełni żadnych obietnic dla Polaków, ale dla Niemców i Rosji zawsze jak najbardziej! Tusk to projekt Niemiecko - Rosyjski. Jak Nord Stream. Fűr Deutschland!

O
Ola
10 października, 14:13, stern:

Czyli "akademiccy" lewacy chcą manipulować. Nie ze mną.

Jest takich paru...................Chętnie by nam pokazali :)

O
Ola
ufff, doczytałam do końca i mi ulżyło. Po przeczytaniu tytułu , pierwsze co przyszło na myśl, to że niektórzy wykładowcy będą wskazywali wyborcom w kabinie na kogo mają głosować........Całe szczęście że doczytałam. :)
x
xxcc
Metryczka umieszczona na początku formularza dyskwalifikuje jego twórców z punktu widzenia metodologii badań społecznych .Tak to jest gdy potencjalni dziennikarze biorą się za coś za co nie powinni się zabierać.
s
stern
Czyli "akademiccy" lewacy chcą manipulować. Nie ze mną.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska