Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
2 z 5
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Proszę o "wypowiedź": dlaczego byłaby pani najlepszym...

Wybory samorządowe 2018. Kandydaci na stanowisko burmistrza Chrzanowa odpowiadają na najważniejsze pytania

Proszę o "wypowiedź": dlaczego byłaby pani najlepszym burmistrzem spośród kandydatów, co panią wyróżnia?

Aleksandra Czucz to wybór zmiany bez oderwania od przeszłości, historii i symboli miasta. Ja nie obiecuję, tylko prezentuję jak najbardziej realne przedsięwzięcia, dostosowane do aktualnej i najbliższej sytuacji społecznej oraz gospodarczo – ekonomicznej naszej gminy. Praca w samorządzie nauczyła mnie myśleć przede wszystkim realnie- planować ale brać pod uwagę przede wszystkim możliwe do osiągnięcia rezultaty z posiadanych do dyspozycji środków (zarówno finansowych, jak i prawnych). Chcę zwiększyć udział mieszkańców w procesie zarządzania gminą oraz pobudzić naszą gminę we wszystkich najważniejszych aspektach jej funkcjonowania. Na pierwszym miejscu największy potencjał gminy czyli ludzie- mieszkańcy, przedsiębiorcy, pracownicy urzędu i jednostek podległych. Wyróżnia mnie program- czyli jego realność oraz bezpartyjność- czyli brak z góry nałożonych instrukcji.

Jakie trzy sztandarowe, najważniejsze inwestycje, planuje pani zrealizować po ew. objęciu stanowiska burmistrza?

Przede wszystkim wyrównanie różnic pomiędzy obszarami gminy w zakresie bezpieczeństwa. To wybudowanie dróg, chodników, oświetlenie miejsc, które tego wymagają.

Następna inwestycja to komunikacja- w zakresie transportu rowerowego to połączenie istniejących ścieżek rowerowych oraz budowa nowych, połączenie Chrzanowa ze stolicą Małopolski, zmiana częstotliwości kursów, zwiększenie oferty biletowej (więcej biletów czasowych).

Kolejną inwestycją jest budowa platformy internetowej widzisz=powiadom. To narzędzie dzięki, któremu mieszkańcy, przedsiębiorcy i potencjalni inwestorzy będą mogli zgłaszać burmistrzowi i urzędnikom, poprzez stronę internetową lub osobiście, zaobserwowane problemy, swoje potrzeby i pomysły.

W Chrzanowie brakuje nowych mieszkań. Ma pani konkretny pomysł jak rozwiązać ten problem? Gdzie takowe miałby powstać i jaki były system finansowania ich budowy?

Z tego co mi wiadomo, w przyszłym roku ruszy budowa mieszkań przy ulicy Partyzantów w Chrzanowie (teren został już sprzedany inwestorowi). Na pewno należy w dalszym ciągu starać się o wsparcie budowy mieszkań z programu rządowego (Mieszkanie 500+). Uważam, że budowę powinien finansować inwestor- burmistrz powinien natomiast zadbać o uzbrojenie terenów, które można wykorzystać pod budowę. W ten sposób inwestor kupując lub dzierżawiąc dany obszar nie musi już tracić czasu na uzyskanie wszystkich pozwoleń i uzbrojeń.

Jakie inwestycje chciałaby pani zrealizować w zakresie sportu i rekreacji. Czy gmina jest w stanie zrealizować projekt „cztery kąty”, wybudować stadion sportowy?

Jako burmistrz będę wyrównywać różnice na terenie gminy. To budowa (tam gdzie ich brak), rewitalizacja lub doposażenie boisk lub sal gimnastycznych w poszczególnych częściach gminy. To łączenie i budowa nowych ścieżek rowerowych. W chwili obecnej Gminy nie stać na realizację projektu „4 Kąty” i budowę stadionu sportowego, ale takie miejsce jest mieszkańcom bardzo potrzebne. Jako burmistrz będę starać się pozyskać w pierwszej kolejności środki zewnętrze (i tu nie mówimy tylko ośrodkach unijnych ale również krajowych) na tą inwestycję. Jeśli chodzi o kredyt, który wiąże się z zadłużeniem gminy- to byłaby to ostateczność.

Jakie ma pani pomysły w zakresie polityki społecznej? Czy i ew. jak chciałaby pani wspierać mieszkańców gminy?

Należy podjąć działania tzw. dedykowane- dla określonych grup osób, które najczęściej korzystają z pomocy społecznej. W tym celu we współpracy z instytucjami zajmującymi się polityką społeczną (OPS, Powiatowy Urząd Pracy) oraz organizacjami pozarządowymi wypracuję katalog usług dla poszczególnych osób (borykających się z ubóstwem, bezrobociem, trudną sytuacją na rynku pracy, problemami alkoholowymi itp.).

Jakie są pani plany w zakresie rozwoju gospodarczego gminy?

Rozwój gospodarczy gminy wiąże przede wszystkim z jednoczesnym budowanie marki. Kiedy gmina Chrzanów stanie się miejscem przyjaznym i lubianym przez samych mieszkańców, będzie również atrakcyjna dla przedsiębiorców i nowych inwestorów. Należy również skorzystać i zachęcić inwestorów do lokowania swoich firm na terenie naszej gminy poprzez uzbrojenie działek oraz ich odpowiednią promocję na stronie gminy. Tereny inwestycyjne powinny mieć swoje miejsce na stronie urzędu, zdjęcie geodezyjne i z drona, dokładny opis. Musimy również wykorzystać możliwości jakie niesie ze sobą nowa Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji. Ustawa zakłada, że cały obszar Polski przeznaczony na działalność gospodarczą jest jedną strefą inwestycji. Nowe inwestycje będą mogły być objęte pomocą publiczną niezależnie od miejsca ich lokalizacji – zniknęły zatem ograniczenia terytorialne w postaci granic obecnych SSE.

Jaki jest pani pomysł na transport, drogi lokalne, obwodnice, połączenie z aglomeracjami?

Tak jak powiedziałam już wcześniej- przede wszystkim należy zadbać o to by wyrównać różnice pomiędzy obszarami gminy- wybudować drogi i chodniki tam gdzie ich brak. Należy przywrócić transport publiczny do Krakowa, zwiększyć częstotliwość autobusów, wzbogacić ofertę biletową.

Problem odoru z wysypiska w Balinie. Jak go rozwiązać? Czy gmina powinna opuścić struktury ZMGK?

Gmina nie powinna opuścić struktur ZMGK, ale na pewno należy podjąć pełną współpracę ze wszystkimi użytkownikami ZGOK w Balinie, w zakresie możliwości zmniejszenia skutków odoru. Po pierwsze należy ustosunkować się do wytycznych podanych przez WIOŚ w Krakowie i wypracować założenia do wdrożenia w zakresie odpadów zielonych (może być to zmniejszenie ilości składowanych odpadów, przesuszanie trawy, niewiązanie worków lub zbieranie odpadów zielonych do specjalnych kontenerów). Wszyscy użytkownicy wysypiska powinni podjąć te same kroki, ponieważ zmiana sposobu odbioru odpadów tylko i wyłącznie przez Gminę Chrzanów, bez dostosowania się Gminy Libiąż, Trzebinia oraz Miasta Jaworzno nigdy nie zminimalizuje powstałego problemu.

Jakie są pani doświadczenia w samorządzie i dotychczasowe sukcesy zawodowe?

Pracę w samorządzie województwa rozpoczęłam 1 października 2009 roku czyli ponad 9 lat temu. Przez ten okres cały czas pracuję w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, w Wydziale Terenów Wiejskich, gdzie zajmuję się m.in. promocją obszarów wiejskich oraz pisaniem, realizacją i rozliczaniem projektów unijnych. Moim największym sukcesem zawodowym, który umożliwił mi awans stanowiskowy, była koordynacja w 2011 roku organizacji Międzynarodowej Konferencji „Podejście LEADER po 2013 roku wobec nowych wyzwań dla rozwoju obszarów wiejskich Europy". Celem spotkania było wypracowanie założeń dotyczących głównych celów, zasad i obszarów wsparcia w kolejnym okresie programowania funduszy strukturalnych Unii Europejskiej na lata 2014-2020. W konferencji wzięło udział 140 przedstawicieli instytucji zajmujących się tematyką wdrażania podejścia LEADER z ponad 20 krajów.

Zobacz również

Coś zacięło się w Wiślanach Jaśkowice, znów strata punktów

Coś zacięło się w Wiślanach Jaśkowice, znów strata punktów

OPTeam Resovia stoczyła heroiczny bój w Łodzi. ŁKS minimalnie lepszy

OPTeam Resovia stoczyła heroiczny bój w Łodzi. ŁKS minimalnie lepszy

Polecamy

Coraz trudniejsza sytuacja Wisły w walce o utrzymanie

Coraz trudniejsza sytuacja Wisły w walce o utrzymanie

Giro d'Italia. Startuje wyścig, 22. tour Rafała Majki

Giro d'Italia. Startuje wyścig, 22. tour Rafała Majki

Na trasie do Morskiego Oka wywrócił się koń ciągnący wóz

Na trasie do Morskiego Oka wywrócił się koń ciągnący wóz