To jak nowi wójtowie rozpoczną swoją kadencję, będzie się za nimi ciągnąć przez cały jej czas. Mieszkańcy zapamiętają ich pierwsze decyzje.
W gminie Gorlice kontynuacja
Jan Przybylski przenosi się do gabinetu wójta gminy zza stołu prezydialnego rady powiatu. Prowadził też swoją własną firmę.
- Jeszcze zanim zasiądę w nowym gabinecie, ureguluję swoje biznesowe sprawy - mówi. Ustawa o samorządzie jest tu jednoznaczna. Osoba pełniąca funkcję wójta, zobowiązana jest do zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej.
Co stawia sobie za cel pracy w pierwszym roku i kolejnych latach wójtowania?
- W pierwszej kolejności realizowane będą zadania już rozpoczęte - stwierdza. - To hala sportowa w Kobylance, rozbudowa i przebudowa budynków szkolnych w Klęczanach i Ropicy Polskiej oraz budynku wiejskiego w Kwiatonowicach. Budowa kanalizacji sanitarnej w Zagórzanach. Budowa mostu w Szymbarku. Montaż urządzeń odnawialnych źródeł energii na terenie gminy Gorlice - wylicza.
- Rozbudowa chodników to także bardzo ważna rzecz - podkreśla wójt elekt. - Przez gminę przebiega droga wojewódzka o sporym ruchu. Bezpieczeństwo będzie jednym z moich priorytetów - zaznacza.
Łużna poważnym wyzwaniem
Mariusz Tarsa orientuje się, jak wyglądają sprawy jego gminy. Mieszka w Łużnej, zasiadał też w radzie gminy.
- Najważniejszą sprawą dla gminy jest kanalizacja i wodociągi - mówi z przekonaniem. - Ościenne samorządy mają ten problem w zasadzie rozwiązany, u nas musimy się z nim zmierzyć teraz. Obecnie skanalizowane jest kilkadziesiąt budynków w Mszance, budowany jest następny odcinek w tej miejscowości - dodaje. Twierdzi, że tuż po objęciu stanowiska będzie chciał, by prace nad budową sieci kanalizacyjnej przyspieszyły i ruszyły także w pozostałych miejscowościach.
W gminie wciąż wiele gospodarstw dotyka problem braku wody, nie można go pominąć.
- Brak wody jest dla mieszkańców jednym z najważniejszych problemów - dodaje.- Chciałbym wykorzystać każdą możliwość rozwiązania tej sprawy. Możemy budować wodociągi na podstawie istniejącej sieci w gminach sąsiednich - podkreśla.
Jeśli chodzi o środki, zamierza sięgnąć po nie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a także po pieniądze dostępne w ramach budżetu Unii Europejskiej.
Sprawą, która wymaga szybkiej reakcji, są budowane boiska przy szkołach w Łużnej oraz Woli Łużańskiej. Wykonawca ma opóźnienia w ich realizacji.
- Musimy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, aby utrzymać dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki i ukończyć budowę - zaznacza. Pilnych działań wymagają również drogi gminne, są odcinki, na których trwa spór dotyczący własności gruntów. To uniemożliwia przeprowadzenie budowy drogi lub jej modernizacji. Nie można też zaniedbać promocji gminy.
- Postawię na nowoczesną i szeroką promocję działań gminy w zakresie kultury, sportu i turystyki - mówi. - Wiele dobrego dzieje się w Łużnej w tym zakresie, lecz niewielu ludzi o tym wie. Chcemy z taką informacją docierać do jak najszerszej grupy odbiorców - kończy.
Uście Gorlicki e to zadłużenie
- Jesteśmy na etapie projektowania budżetu na 2019 rok - mówi Zbigniew Ludwin, wójt elekt, a wcześniej przewodniczący rady gminy. - Próbujemy go zamknąć, by się zbilansował. Będzie to trudny rok - dodaje.
Jego głównym założeniem jest, by prowadzenie gospodarki finansowej gminy było jawnym i rzetelnym wykonywaniem budżetu uchwalonego przez radę.
- Tylko zgodne działania wójta i rady doprowadzą do stabilnej sytuacji finansowej gminy - podkreśla.
Wspólnie z radą gminy chce promować działania na rzecz rozwoju turystyki.
- Będzie to duża korzyść dla naszych rodzimych przedsiębiorców - zaznacza. - Wraz z napływem turystów do naszej gminy wzrośnie aktywność gospodarstw agroturystycznych, sklepów, basenu w Wysowej - podkreśla.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Jak się przygotować do rozmowy o pracę?