Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory Samorządowe 2018. Przed nowo wybranymi wójtami pierwsze decyzje. Mogą być najbardziej istotne

Lech Klimek
Lech Klimek
archiwum
W trzech gminach powiatu gorlickiego mamy nowych wójtów. Będą oni musieli zmierzyć się z tym, co pozostawili im w spadku poprzednicy. Nie zawsze będzie to łatwe. Gminy są zadłużone albo zaniedbane.

To jak nowi wójtowie rozpoczną swoją kadencję, będzie się za nimi ciągnąć przez cały jej czas. Mieszkańcy zapamiętają ich pierwsze decyzje.

W gminie Gorlice kontynuacja

Jan Przybylski przenosi się do gabinetu wójta gminy zza stołu prezydialnego rady powiatu. Prowadził też swoją własną firmę.

- Jeszcze zanim zasiądę w nowym gabinecie, ureguluję swoje biznesowe sprawy - mówi. Ustawa o samorządzie jest tu jednoznaczna. Osoba pełniąca funkcję wójta, zobowiązana jest do zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej.

Co stawia sobie za cel pracy w pierwszym roku i kolejnych latach wójtowania?

- W pierwszej kolejności realizowane będą zadania już rozpoczęte - stwierdza. - To hala sportowa w Kobylance, rozbudowa i przebudowa budynków szkolnych w Klęczanach i Ropicy Polskiej oraz budynku wiejskiego w Kwiatonowicach. Budowa kanalizacji sanitarnej w Zagórzanach. Budowa mostu w Szymbarku. Montaż urządzeń odnawialnych źródeł energii na terenie gminy Gorlice - wylicza.

- Rozbudowa chodników to także bardzo ważna rzecz - podkreśla wójt elekt. - Przez gminę przebiega droga wojewódzka o sporym ruchu. Bezpieczeństwo będzie jednym z moich priorytetów - zaznacza.

Łużna poważnym wyzwaniem

Mariusz Tarsa orientuje się, jak wyglądają sprawy jego gminy. Mieszka w Łużnej, zasiadał też w radzie gminy.

- Najważniejszą sprawą dla gminy jest kanalizacja i wodociągi - mówi z przekonaniem. - Ościenne samorządy mają ten problem w zasadzie rozwiązany, u nas musimy się z nim zmierzyć teraz. Obecnie skanalizowane jest kilkadziesiąt budynków w Mszance, budowany jest następny odcinek w tej miejscowości - dodaje. Twierdzi, że tuż po objęciu stanowiska będzie chciał, by prace nad budową sieci kanalizacyjnej przyspieszyły i ruszyły także w pozostałych miejscowościach.

W gminie wciąż wiele gospodarstw dotyka problem braku wody, nie można go pominąć.

- Brak wody jest dla mieszkańców jednym z najważniejszych problemów - dodaje.- Chciałbym wykorzystać każdą możliwość rozwiązania tej sprawy. Możemy budować wodociągi na podstawie istniejącej sieci w gminach sąsiednich - podkreśla.

Jeśli chodzi o środki, zamierza sięgnąć po nie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a także po pieniądze dostępne w ramach budżetu Unii Europejskiej.

Sprawą, która wymaga szybkiej reakcji, są budowane boiska przy szkołach w Łużnej oraz Woli Łużańskiej. Wykonawca ma opóźnienia w ich realizacji.

- Musimy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, aby utrzymać dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki i ukończyć budowę - zaznacza. Pilnych działań wymagają również drogi gminne, są odcinki, na których trwa spór dotyczący własności gruntów. To uniemożliwia przeprowadzenie budowy drogi lub jej modernizacji. Nie można też zaniedbać promocji gminy.

- Postawię na nowoczesną i szeroką promocję działań gminy w zakresie kultury, sportu i turystyki - mówi. - Wiele dobrego dzieje się w Łużnej w tym zakresie, lecz niewielu ludzi o tym wie. Chcemy z taką informacją docierać do jak najszerszej grupy odbiorców - kończy.

Uście Gorlicki e to zadłużenie

- Jesteśmy na etapie projektowania budżetu na 2019 rok - mówi Zbigniew Ludwin, wójt elekt, a wcześniej przewodniczący rady gminy. - Próbujemy go zamknąć, by się zbilansował. Będzie to trudny rok - dodaje.

Jego głównym założeniem jest, by prowadzenie gospodarki finansowej gminy było jawnym i rzetelnym wykonywaniem budżetu uchwalonego przez radę.

- Tylko zgodne działania wójta i rady doprowadzą do stabilnej sytuacji finansowej gminy - podkreśla.

Wspólnie z radą gminy chce promować działania na rzecz rozwoju turystyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska