Wybrzeże Gdańsk z niewielką zaliczką po przerwanym meczu z Unią Tarnów

KM
Żużlowcy gdańskiego Wybrzeża wygrali 40:32 w pierwszym meczu finałowym Nice 1. Ligi Żużlowej. Spotkanie zostało przerwane po dwunastu biegach. Rewanż za tydzień w Tarnowie.

Ciężko było wyobrazić sobie gorszy dla Wybrzeża początek meczu. Już w pierwszym biegu Oskar Fajfer, jeden z liderów gdańszczan, na drugim łuku zahaczył o tylne koło Jakuba Jamroga i upadł,z całym impetem uderzając w bandę. Wyglądało to naprawdę groźnie, na torze pojawiła się karetka i nosze. Na szczęście Fajfer wstał o własnych siłach i udał się do parku maszyn. Został jednak oczywiście wykluczony z powtórki, w której osamotniony Anders Thomsen przywiózł dwa punkty. Spotkanie zaczęło się zatem od wygranej 4:2 gości.

Wybrzeże szybko jednak odpowiedziało dwoma wygranymi 4:2. W trzeciej gonitwie zaimponował Mikkel Bech, który cały czas walczył o trzecią pozycję z Arturem Mroczką i na ostatnim okrążeniu wyszedł z tej walki zwycięsko. Z przodu natomiast pewnie po trzy punkty pojechał Troy Batchelor. Za chwilę za ciosem poszli Kacper Gomólski i Dominik Kossakowski, przywożąc kolejne 4:2. Po czterech biegach gospodarze prowadzili więc 14:10.

Świetna passa gdańszczan trwała. W piątym wyścigu Batchelor i Bech przywieźli podwójne zwycięstwo. Australijczyk ponownie pojechał koncertowo i nie dał żadnych szans rywalom. Triumfalna seria Wybrzeża zakończyła się w biegu szóstym, gdy Unia wygrała 4:2. Przed siódmym biegiem okazało się, że po upadku w pierwszym biegu Fajfer nie jest zdolny do dalszej jazdy i jego miejsce jako rezerwa muszą zajmować juniorzy. "Faja" nabawił się kontuzji kolana.

W siódmej gonitwie jego miejsce zajął Kossakowski. Wyścig ten trzeba było jechać na raty, bo za pierwszym razem na tor upadł nieatakowany Patryk Rolnicki z Unii. W powtórce o zwycięstwo walczyli dwaj Duńczycy, Thomsen i Kenneth Bjerre. Niestety, górą był ten drugi, dzięki czemu wyścig zakończył się remisem. Po siedmiu biegach było 24:18 dla Wybrzeża.

Remisem zakończyły się także dwa kolejne biegi, w których w barwach Wybrzeża jechali juniorzy, Kossakowski i Bieliński. Nad stadionem cały czas padało, tor nasiąkał wodą i warunki były coraz cięższe, co wyraźnie odbijało się na jeździe zawodników. Jeździli coraz wolniej, a Bieliński, podobnie jak wcześniej Rolnicki, nieatakowany upadł na tor. Wyraźne problemy żużlowcy mieli zwłaszcza na drugim łuku, gdzie zrobiła się dziura w torze.

Seria remisów została przerwana w biegu dziesiątym, gdy na tor ponownie wyjechali Bech i Batchelor. Duńczyk na wyjściu z pierwszego łuku przebił się z ostatniej pozycji na pierwszą. Batchelor nie dał rady Kennethowi Bjerre i przyjechał na trzeciej pozycji, Wybrzeże wygrało jednak 4:2 i podwyższyło prowadzenie do 34:26. Za chwilę 4:2 przywieźli Gomólski i Thomsen i było już 38:28. Gdańszczanie jechali świetnie, a ich postawa porywała publikę. Takiego dopingu na gdańskim stadionie nie było dawno!

Za chwilę jednak goście zmniejszyli straty. Po sensacyjne zwycięstwo pojechał Patryk Rolnicki, za jego plecami przyjechał Batchelor, a walkę o trzecie miejsce wygrał Bjerre, który wyprzedził Bielińskiego. Junior Wybrzeża kolejny raz w tym meczu jadąc na ostatniej pozycji poddał się bez walki i zjechał z toru. Był to już ostatni akord tego spotkania. Sędzia podjął jedyną możliwą decyzję i zakończył zawody. Zgodnie z regulaminem w play-offach musi być odjechane dwanaście biegów, żeby zaliczyć wynik. Właśnie po dwunastej gonitwie zawody zostały przerwane i Wybrzeże wygrało 40:32.

7. Kacper Konieczny 0 (d,0,-)

Materiał oryginalny: Wybrzeże Gdańsk z niewielką zaliczką po przerwanym meczu z Unią Tarnów - Dziennik Bałtycki