WIDEO: Barometr Bartusia
Inicjatorzy i twórcy Centrum oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej i polskiego resortu nauki zjadą we wtorek 26 listopada do EXPO Kraków, by oficjalnie zainaugurować działalność instytucji oraz wziąć udział w tegorocznej edycji kultowej konferencji Life Science Open Space (#LSOS19), poświęconej zdrowiu i jakości życia.
- Przedsięwzięcie firmowane przez fundację „Sano”, która rozpoczyna właśnie działalność w Krakowie, jest jednym z najbardziej prestiżowych projektów realizowanych w ramach sztandarowego unijnego programu Horyzont 2020 – podkreśla Kazimierz Murzyn, szef Klastra Life Science Kraków.
Nowe Centrum Medyczne w Krakowie
Celem jest tworzenie i rozwijanie zaawansowanych technologii obliczeniowych służących zapobieganiu, diagnozowaniu i leczeniu chorób sercowo-naczyniowych, onkologicznych, układu mięśniowo-szkieletowego i innych. Międzynarodowi partnerzy gwarantują, że technologie te będą sukcesywnie udostępniane lekarzom i pacjentom. Więcej informacji na temat Sano - na stronie https://sano.science/.
Na spotkanie konsorcjum tworzącego Centrum Medycyny Obliczeniowej przyjeżdżają światowej sławy naukowcy z uniwersytetów w Sheffield, Bolonii, Achen, Amsterdamu, a także najwyżsi urzędnicy Komisji Europejskiej oraz przedstawiciele kluczowych ministerstw i agencji krajowych. W inauguracji wezmą udział m.in. Wojciech KAMIENIECKI, Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, dr Wolfgang BURTSCHER, Wicedyrektor Komisji Europejskiej ds. Badań i Innowacji (RTD), prof. Marian BUBAK – Sano / AGH Cyfronet, prof. Marco VICECONTI - Sano / Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Naukowego oraz Wojciech MAKSYMOWICZ – Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego .
Wtorkowe spotkanie w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym Kraków EXPO będzie jednym z ważniejszych wydarzeń międzynarodowego Forum Innowacji i Współpracy Life Science Open Space 2019, organizowanego przez Klaster LifeScience Kraków. Prężnie działający krakowski Klaster, w ramach którego współpracują ze sobą firmy, instytucje i osoby skoncentrowane na poprawie zdrowia i jakości życia, jest jednym z partnerów w projekcie Sano.
Medycyna obliczeniowa... co to takiego?
W ramach #LSOS19 zaplanowano szereg bloków merytorycznych dotyczących współpracy dla zdrowia i jakości życia. Szczególnie wyróżnia się sesja Digital Health, poświęcona w całości medycynie obliczeniowej. Ta niezwykle dynamicznie rozwijająca się dziedzina w praktyce klinicznej już dziś rewolucjonizuje nie tylko zasady leczenia, ale i sposoby zarządzania szpitalami. A wszystko po to, by skutecznie rozwiązywać problemy współczesnego, starzejącego się społeczeństwa.
Medycyna obliczeniowa (inSilico Medicine) narodziła się jako dziedzina nauki oparta na postępach technologii komputerowych i ich mocy obliczeniowej oraz wzroście ilości i jakości danych, które stanowią podstawowy, w zasadzie wyłączny materiał badawczy. Współczesna medycyna obliczeniowa zajmuje się modelowaniem, symulacją i wizualizacją procesów biologicznych i medycznych w komputerach w celu naśladowania rzeczywistych procesów biologicznych w środowisku wirtualnym. O postępach w badaniach, narzędziach wspierających podejmowanie decyzji przez lekarza, transferze wiedzy z uczelni na salę szpitalną i trendach czy wreszcie o tym, jak już wkrótce będą wyglądać innowacyjne przyrządy medyczne, opowiedzą specjaliści m.in. z Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec oraz Polski.
Więcej informacji o konferencji można znaleźć pod tym linkiem: http://lifescienceopenspace.pl/konferencja-lsos-2019/program-lsos19/digital-health-sano/
- Tak wyglądają porodówki w naszych szpitalach. Zobacz zdjęcia
- 10 pomysłów na zdrowe śniadanie
- Tak wyglądają polskie szpitale psychiatryczne [zdjęcia]
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane przez GIS
- TOP 10 krakowskich ginekologów. Sprawdź, których lekarzy polecają pacjentki [RANKING]
- Zobacz, jak wyglądają najlepsze porodówki w Krakowie!
