Za opracowanie projektu odpowiadają studenci Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej pod kierownictwem prof. Marii Żychowskiej.
Proces twórczy był niezwykle inspirujący – powstało około 300 propozycji, z których po wstępnej selekcji wyłoniono 50 projektów. Następnie jury, biorąc pod uwagę zarówno aspekty estetyczne, inżyniersko-budowlane, jak i kontekst miejsca, wybrało 10 finałowych prac.
– Cieszymy się z zaangażowania studentów i doceniamy ich kreatywność oraz pasję, jaką włożyli w ten projekt. Dzięki wsparciu Politechniki Krakowskiej oraz Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa możemy wspólnie realizować tę wyjątkową inicjatywę, która stanie się ważnym symbolem miłości w Krakowie – mówi Magdalena Nowak-Obrzut, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa.
Ostateczna decyzja dotycząca zwycięskiego projektu zostanie podjęta przez samych krakowian. W połowie lutego mieszkańcy będą mogli obejrzeć finałowe projekty na planszach wystawionych w rejonie kładki o. Bernatka i oddać głos na swojego faworyta.
Po wyborze zwycięskiego projektu inżynierowie budownictwa we współpracy ZDMK przystąpią do realizacji ławeczki.
Przypomnijmy, że w czerwcu i lipcu 2022 r. mieszkańcy Krakowa przesłali ponad 600 pomysłów na zagospodarowanie kłódek, np. zdjęcie kłódek i poddanie uzyskanego surowca recyklingowi, a za środki z ich sprzedaży wsparcie celu charytatywnego, wykonanie z przetopionych kłódek rzeźby lub serii rzeźb o tematyce związanej z miłością czy też przeniesienie kłódek w inne miejsce.
