https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wymiana myśli z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim [ZDJĘCIA, WIDEO]

Grażyna Starzak
Nowy metropolita krakowski potraktował wczorajsze spotkanie jako formę autoprezentacji
Nowy metropolita krakowski potraktował wczorajsze spotkanie jako formę autoprezentacji fot. Adam Wojnar
Kościół. Abp Marek Jędraszewski rozpoczął „Dialogi u św. Anny” - comiesięczne spotkania z wiernymi na wzór tych, które urządzał w Łodzi.

Kim jest biskup, po co w Kościele istnieje hierarchia? Jaka jest rola tego, który z woli papieża jest głową lokalnego Kościoła? Na te oraz inne pytania zadane przez wiernych abp Marek Jędraszewski odpowiadał wczoraj wieczorem w krakowskim kościele św. Anny. Metropolita zapowiedział, że „Dialogi u św. Anny” będą się odbywały co miesiąc. W Łodzi, gdzie poprzednio był metropolitą, spotkania takie cieszyły się dużą popularnością.

Autor: Piotr Drabik

Wczorajsze, pierwsze „Dialogi u św. Anny” rozpoczęły się mszą św. Po niej metropolita wygłosił „słowo” do wiernych, wyjaśniając genezę spotkania i jego tematu, czyli roli i miejsca biskupa w Kościele.

- Ta tematyka jest ważna również dlatego, że dotyczy inauguracji mojej posługi pasterskiej w Kościele krakowskim. Jestem tutaj zaledwie niecałe osiem tygodni, dlatego spotkanie będzie też formą autoprezentacji. Przede wszystkim będzie jednak wymianą myśli służącą zrozumieniu, czym jest Kościół, kim jesteśmy w tym Kościele, jakie jest miejsce w nim i rola biskupa w odniesieniu do wszystkich, którzy zostali powierzeni jego pasterskiej trosce - wyjaśniał pomysłodawca „Dialogów”.

Następnie ks. prof. Tadeusz Panuś, proboszcz parafii św. Anny oraz dwoje studentów - dziewczyna i chłopak - z parafialnego duszpasterstwa akademickiego odczytało pytania do metropolity, które wierni przesłali wcześniej na adres parafii e-mailem lub wrzucili do specjalnej skrzynki w kościele. Było ich w sumie 26, a metropolicie wręczono jedenaście.

Odpowiadając na nie, abp Jędraszewski wspominał, w jakich okolicznościach dowiedział się, że został hierarchą i wyjaśniał, że jeśli chodzi o jakiekolwiek nominacje w Kościele „papieżowi się nie odmawia”. Jedno z pytań dotyczyło stylu życia biskupa. Zadający je sugerował, że niektórzy z nich żyją zbyt wystawnie. Arcybiskup ocenił, że jeśli tak jest - chociaż nie wskazał nikogo konkretnego - to byłoby to gorszące.

Warto wspomnieć, że metropolita zaprosił na „Dialogi u św. Anny” za pośrednictwem otwartego właśnie oficjalnego kanału archidiecezji krakowskiej na portalu YouTube. W zamieszczonym tam filmiku metropolita mówi na wstępie, że „nie ma nic lepszego w człowieku niż zdrowy, dobry umysł”. Wyjaśnia zarazem, że ta sentencja widnieje na domu Jana Długosza przy ul. Kanoniczej. Właśnie od tego napisu zaczął swe przemówienie w kolegiacie św. Anny Jan Paweł II. Było to niemal 20 lat temu, 20 czerwca 1997 r.

- Zdawał on sobie doskonale sprawę, czym jest uniwersytet i jakie jest jego miejsce w życiu umysłowym i duchowym całych społeczności narodów - przypomina na YouTube abp Jędraszewski i dodaje, że to przemówienie miało szczególny wyraz, dlatego że wtedy obchodzono uroczystość 600-lecia Fundacji św. Jadwigi Królowej, dzięki której powstał wydział teologiczny dzisiejszego Uniwersytetu Papieskiego JPII.

W czasie wczorajszych, pierwszych „Dialogów” przypomniano, że podczas tegorocznych spotkań z wiernymi abp Jędraszewski będzie podejmował tematy związane z rokiem liturgicznym oraz rocznicami przeżywanymi w Kościele. Tematem kwietniowej rozmowy ma być Boże Miłosierdzie, w maju - objawienia fatimskie, a w czerwcu - posługa św. Brata Alberta. Po wakacyjnej przerwie, we wrześniu tematem dialogów będzie katecheza, w październiku - ekumenizm, w listopadzie - śmierć, a w grudniu - rodzina.

[email protected]

Komentarze 17

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

f
fiuuuuuuuuu-bzdziuuuuu
smoleński
k
kl
Czytanie Pisma świętego nie jest w zwyczaju katolickiego ludu polskiego. Ważniejsza jest obrona samego siebie przed jego rozumieniem. Bo a nuż mogłoby się różnić od egzegezy Radia Maryja czy biskupów-polityków. Dla jasności - zamieszczony wyżej cytat pochodzi z Biblii Tysiąclecia, polskiego przekładu, akceptowanego przez prymasa kardynała Wyszyńskiego (z kopią odręcznego pisma kardynała). Jeśli to nazwisko dziś jeszcze mówi coś dzisiejszym wiernym.
q
quidquid agis
Żal człowieka nieświadomego dziejów i rozwoju wiedzy ludzkiej, może nawet nie do końca z własnej winy, ale tak poniżający przypadek głupoty wypada jednak odnotować.
X
X – Y - Z
X – Y - Z

szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!

X – Y - Z
b
bezmyślny i tępy
prowincjonalny ćpun przybłęda .
r
really ass
shity, dirty and big one.
c
czy swiadek Jehowy
jestes ?
z
znajdziesz
na UJocie cieciu.
b
bezmyslna lewacka papugo
widziales czy w gwnianej przeczytales ? Gdybys znal choc troche historie, to wiedzialbys nieuku ze sredniowiecze bylo najwiekszym okresem rozwoju kudzkosci. Co po tobie oswiecencu pozostanie ? Pytania to gluptaki zadaja, stale te same.
a
asss
A czy Jędraszewski zbierał na tym spotkaniu podpisy poparcia dla biskupa Petza . Pewnie też mówił o zamachu smoleńskim. Trzeba być średniowiecznym człowiekiem żeby słuchać dyrdymałów przedstawiciela kościoła toruńskiego pod kierownictwem hopsztaplera Rydzyka
K
Krakus
Łyżka dziegciu to kręcący się przy kościele św Anny kontrowersyjny osobnik ks. Tadeusz Panuś. Kto mu dał profesora?
.........
spróbuj jeszcze raz
c
czytający
"Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, 3 nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, 4 dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. 5 Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?" (Pismo Święte, 1 List do Tymoteusza 3, 2-5; wymagania Boże dla biskupów, czy o tym mówił?)
z
zaiste to
ze pisac sie naumiales lewaku
a
alkoholiku
.........
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska