Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów 2014 w Małopolsce Zachodniej Znaczne zmiany w radach gminnych w całym regionie

Bogusław Kwiecień
Lokale wyborcze w całym regionie bywały pełne głosujących (na zdj. w Wadowicach). Frekwencja okazał sie jednak niezbyt wysoka. W Polsce to było ok 50 procent. W Małopolsce trochę więcej
Lokale wyborcze w całym regionie bywały pełne głosujących (na zdj. w Wadowicach). Frekwencja okazał sie jednak niezbyt wysoka. W Polsce to było ok 50 procent. W Małopolsce trochę więcej Robert Szkutnik
10 mandatów radnych zdobyła Platforma Obywatelska w Oświęcimiu. Tylu także, ale z Prawa i Sprawiedliwości zasiądzie w radzie Olkusza.

Wyniki wyborów samorządowych 2014: Małopolska [MAPA]

Wyniki wyborów samorządowych 2014. Trzyciąż: wybory wójta

W Oświęcimiu o podwójnym o sukcesie mogą mówić działacze PO. Nie dość, że jej kandydat Janusz Chwierut został w pierwszej turze prezydentem, to jeszcze obsadziła 10 na 21 miejsc w radzie miasta. Do tego prezydent może liczyć na trzech radnych reprezentujących popierający go w wyborach KWW Przyjazny Oświęcim. W radzie znalazł się jeden radny niezależny Ireneusz Góralczyk, który wystartował pod szyldem własnego komitetu. Takich bezpartyjnych inicjatyw było w Oświęcimiu więcej, ale tylko jemu udało się przekonać do siebie wyborców.

Siedmiu reprezentantów w radzie będzie mieć Prawo i Sprawiedliwość. Jedenaście osób zasiądzie w oświęcimskiej radzie po raz kolejny. Są to Piotr Hertig, przewodniczący w poprzedniej kadencji, Elżbieta Kos, Sylwia Żak, Adam Góralczyk, Andrzej Jakubowski (wszyscy PO), Janina Barcik (Przyjazny Oświęcim) oraz Michał Chrzan, Waldemar Łoziński, Stanisław Biernat, Piotr Kućka i Witold Figiel (PiS).

Klęskę poniósł komitet wyborczy SLD i Lewica Razem, który nie będzie miał w następnej kadencji żadnego przedstawiciela. Do rady nie udało się dostać m.in. Wojciechowi Grubce i Henrykowi Grzybkowi, którzy wystartowali także w wyborach na prezydenta miasta. Wśród nowych twarzy jest Paweł Warchoł (PO), znany oświęcimski artysta plastyk.

Rewolucja w Kętach

Ogromna zmiana nastąpiła w Kętach, gdzie prawie całą pulę zgarnęło Porozumienie Ponad Podziałami, które będzie miało swojego burmistrza Krzysztofa Klęczara i aż 18 na 21 radnych. Kandydaci KWW Burmistrza Tomasza Bąka zwyciężyli jedynie w trzech okręgach. Radnymi nie zostali Marek Błasiak, Antoni Mojżesz i Jerzy Rybacki, którym wojewoda już rok temu wygasił mandaty, a ci mimo to mocno trzymali się stołków odwołując się od tej decyzji.

W 15-osobowej radzie miasta w Chełmku osiem osób reprezentuje Samorządną Gminę 2014. Z tego samego ugrupowania do walki o fotel burmistrza wystartował Andrzej Saternus i wygrał po raz czwarty.

Do trzebińskiej rady nie dostał się żaden z trójki dotychczasowych radnych, którzy kandydowali pomimo ciążącego na nich nieprawomocnego wyroku. Chodzi o Jerzego B., Stanisława S. i Józefa D. Według Sądu Rejonowego w Chrzanowie są winni podrobienia protokołu z posiedzenia komisji ochrony środowiska. Skazani samorządowcy odwołali się od tej decyzji - rozprawa w drugiej instancji odbędzie się dopiero pod koniec listopada, już po wyborach. Wszyscy trzej (a także burmistrz Trzebini Stanisław Szczurek, który firmował ich swoim nazwiskiem w wyborach) uważali się za niewinnych. Mieszkańcy uznali jednak, że nie chcą takich przedstawicieli. Anna Klucha z Trzebini nie kryła, że nie zamierza głosować na żadnego z nich.

- Skoro raz byli nieuczciwi, nie mam pewności, że nie posuną się do podstępu drugi raz. Poza tym nie chcę narażać gminy na wybory uzupełniające, jeśli decyzją sądu okręgowego musieliby zdać mandaty - komentuje trzebinianka.

Do rady miejskiej w Trzebini nie dostała się także Halina Henc, dotychczasowa radna i sołtys Czyżówki, która zawiadomiła prokuraturę o działaniach wspomnianej trójki radnych. - Wydawało się, że jestem pewniakiem. Trudno - komentuje Henc.

Wadowice pani burmistrz

Komitet Ewy Filipiak Wspólny Dom w wyborach do Rady Miasta zdobył aż 16 z 21 mandatów w Wadowicach. Nowoczesny Samorząd Jacka Jończyka wprowadził do rady tylko trzy osoby, PSL i Wolne Wadowice Mateusza Klinowskiego - po jednej.
Platforma Obywatelska w Olkuszu poniosła klęskę. Nie dość, że Dariusz Rzepka (startujący cztery lata temu pod jej szyldem) nie został wybrany burmistrzem, to do rady miasta dostały się tylko dwie osoby z PO. Za to sukces świętuje Prawo i Sprawiedliwość. Ma 10 na 21 olkuskich rajców.

Wyniki wyborów samorządowych podane obok są nieoficjalne. Państwowa Komisja Wyborcza dopiero dzisiaj ma opublikować ostateczne dane na swoich stronach internetowych. Wczoraj co kilka godzin przesuwano termin. Najwięcej kłopotu było z uzyskaniem informacji, kto dostał się do rad powiatów. Gminy dane z wyborów wysyłają do komisji okręgowej do Krakowa, a tam zawiesił się system informatyczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska