https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Wypadki w Tatrach. "W górach zabija nas głupota i pycha" [LIST CZYTELNICZKI]

Agata, Zakopane
Szlak na Świnicę
Szlak na Świnicę fot. Jan Latała
"Zwiększająca się liczba interwencji TOPR w Tatrach to nie wina najniebezpieczniejszych szlaków turystycznych. Przyroda sama człowieka nie zabija. Zabija nas własna głupota i pycha" - pisze Agata z Zakopanego. A jaka jest Wasza opinia? Czekamy na komentarze na forum pod artykułem!

A jeżeli chodzi o ratownictwo górskie, najwyższy czas, by za akcje płaciły osoby, którym niesiona jest pomoc. Zapewniam, że po takiej zmianie prawa, znacznie zmniejszy się liczba tych, którzy wierzą, iż są mocni jak ten Harnaś z reklamy piwa - napisała Czytelniczka.

Sierpień to zarazem najbardziej tłoczny czas w Zakopanem i najbardziej niebezpieczny. To właśnie w tym miesiącu według statystyk Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dochodzi do największej liczby wypadków w górach. Czytaj cały artykuł "Najgroźniejsze szlaki w Tatrach [INTERAKTYWNA MAPA, STATYSTYKI]" >>>

Najbardziej niebezpieczne szlaki w Tatrach - interaktywna mapa. Kliknij na szlak, by zobaczyć statystyki

Uwagi do mapy:
- Kolory szlaków na interaktywnej mapie nie zawsze odpowiadają tym na mapach turystycznych oraz w terenie.
- Przebieg szlaków na interaktywnej mapie jest poglądowy i nie zawsze odpowiada trasie na mapie oraz w terenie.
- Dane z lat 2003 - 2008

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
ja
właśnie o te koszty, które pokryją 'pechowcy' powinny być niższe podatki, czemu pecha musi mieć każdy kto płaci podatki. (Chyba, że znów ktoś ukradnie te pieniądze.)
M
Maksymilian Grzegorczyk
Wizyta moja z rodzina w polsce zaciagnela mnie oczywiscie do Zakopanego. No jakze nie odwiedzic troche starych szlakow gorskich.I tu; musze sobie usiasc, bo po przejsciu 1 km na bardzo latwym podejsciu na Kalatowki, widzialem cala procesje, w roznym wieku. Nauczyciele z dziecmi, harcerze z przewodnikami (druch) Ksieza ze swoja pielgrzymka i wiele innych. Otoz nic nie powinno mnie dziwic,; jednakze fakt strojow, ubiorow a przedewszystkim BUTOW na takie wycieczki powinien byc wczesniej uzgodniony ze swoim przewodnikiem.Panie w pieknych sukienkach i klapkach na nogach to --tyko jest jedna droga do szpitalnych lozek i duzo klopotow na przyszlosc. Moja sugestia;Poniewaz wiekszosc glownych szlakow jest kontrolowana (PLATNA) tam wlasnie powinna byc ocena czy odpowiedni eqwipunek jest dobry lub zly na ten szlak.
Z powazaniem Maksymilian
n
nar
Wcale nie zrezygnowano z kapitału,tylko zrezygnowano z machloi,przekrętów,łapownictwa któwe by miało miejsce przy organizacji IO.Wąska grupa ludzi by skorzystała z przetargów rozpisywanych przy organizacji IO.A olimpiada ok niech bedzie ale 2222 rok
k
kk
takim nierozważnym albo nieodpowiedzialnym to dlaczego na koszt podatnika? W końcu oni narażają własne życie raczej świadomie nich płaca bo myślą ze im się w razie czego pomoc nalęży. Skąd to słowo zbydlęcenie? W końcu ratowanie życia kosztuje i ratownicy też muszą z czegoś życ.
k
kk
jak by musieli zapłacić ubezpieczenie albo i za akcje ratunkową (jak w całej Europie) to by się zastanowili.
k
kk
niech nierozważni płacą za akcje ratownicze albo niech się ubezpieczają. Jesteśmy ostatnim krajem w Europie który tego nie wymaga.
B
Baca
Zapewne red. Harpula ma najlepsze rozwiązanie, zamknąć góry, zablokować IO. Gdyby IO przyznano Nam, MKOL wymusza pewne procedury, zapewne uregulowano by też traktowanie koni . Tak zrezygnowano z kapitału, rozwoju, pozostał " zaścianek" taki w stylu Gościa Niedzielnego.
j
janek
rola mediów polega na edukowaniu społeczeństwa, a nie szukaniu sensacji czy sianiu nienawiści
C
CrazyFROG
Większości wypadków w Tatrach ulegają ludzie na własne życzenie. Podstawowe błędy, które popełniają to: brak kondycji i wyraźna ciąża spożywcza, brak odpowiedniego sprzętu do chodzenia po górach, brak doświadczenia (rzucanie się od razu na Zawrat i łańcuchy zamiast stopniowo chodzić po coraz trudniejszych szlakach) oraz brawura. Te czynniki często powodują, że wiele osób traci zdrowie, a nawet życie w Tatrach. Podam kilka przypadków sprzed dwóch tygodni, kiedy wybrałem się na Zawrat i przez Świnicę na Kasprowy. Trasa, którą uważam, za jedną z trudniejszych w naszych pięknych górach, część Orlej Perci. Oczywiście zaopatrzyłem się w odpowiedni sprzęt, buty itp. Idę na Zawrat i widzę pierwszych kandydatów do wypadku - tuż przed łańcuchami na serpentynie na piargu, gdzie łatwo się poślizgnąć i spaść kilku "turystów" z ułańską fantazją stwierdziło, że będzie zbiegać, jednego musiałem łapać bo praktycznie zleciał w dół. Idę dalej i na łańcuchach pomiędzy Zawratem a Świnicą idzie sobie urocza rodzinka - około 8 osób w adidaskach, bez żadnego przygotowania kondycyjnego i z wyraźną nadwagą, wręcz otyłością. Tylko szczęściu mogą zawdzięczać to, że jeszcze żyją, bo widząc, technikę i sposób schodzenia tychże osób, wypadek czuć było w powietrzu. Takich "turystów" w Tatrach jest wielu i dlatego są też wypadki.
G
Gość
Co to znaczy, że za akcję mają płacić ratowani pechowcy, którzy ulegli wypadkowi? Jak ktoś zasłabł, poślizgnął się to tez ma zapłacić? Za przyjazd pogotowia ratunkowego tez mają płacić tylko ratowani, zastanów się. Można tak jak na Słowacji wprowadzić ubezpieczenie, ale to tylko kolejny podatek i nabijanie kabzy firmom, które będą robić wszystko, żeby nie wracać kosztów (wstęp do TPN i tak kosztuje). W Polsce na sto procent taka zmiana i tak to będzie spieprzona, bo zmierzą ci głębokość protektora w bucie, żeby wyciągnąć pieniądze (nie chodzi mi o TOPR).
Trzeba postawić na edukację, bo faktycznie wielu osobom brakuje zdrowego rozsądku, a zarabianie na ratowaniu ludzi to zwykłe ZBYDLĘCENIE !!!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska