FLESZ - Dwa tygodnie wojny w Ukrainie RAPORT

Władze Krakowa od dłuższego czasu mocno stawiają na miejskie media. Jednym z najważniejszych z nich jest internetowy kanał telewizyjny – www.telewizja.krakow.pl. Co roku na jego funkcjonowanie przeznaczane jest blisko pół miliona złotych z naszych podatków. Telewizja ta produkuje rocznie ponad tysiąc programów. Czy w tej sytuacji miało sens powołanie do życia kolejnego telewizyjnego programu informacyjnego na innej platformie internetowej?
- Różnica między Play Kraków News a Telewizja.Krakow.pl polega na tym, że w pierwszym programie informujemy nie tylko o działaniach władz miasta, ale też o decyzjach podejmowanych np. na szczeblu wojewódzkim. Gościmy w studiu przedstawicieli NGO-sów, prywatnych firm, polityków, którzy angażują się w pomoc i ją nagłaśniają. Pokazujemy cały Kraków, na wielu płaszczyznach. Stąd pierwszym gościem w studiu był prezydent RP Andrzej Duda, pokazujący szerszy kontekst niesionej pomocy. Co ważne - mieliśmy sygnały z miasta, że ludzie chcą miejsca, w których informacje są aktualizowane na bieżąco. I właśnie odpowiedzieliśmy na tę potrzebę – mówi nam Marta Szkudlarek, rzeczniczka prasowa spółki Kraków5020, która jest współproducentem programu.
Za realizację Play Kraków News odpowiadają trzy podmioty: Krakowskie Biuro Festiwalowe, spółka Kraków5020 i Miasto Kraków. Współpracują one na podstawie uzgodnień dotyczących udostępnienia spółce Kraków 5020 przestrzeni znajdujących się Centrum Kongresowym ICE Kraków, sprzętu oraz pracowników KBF, zarządzających platformą Play Kraków. Ich partnerem jest firma Wodociągi Miasta Kraków, która wspomaga finansowo produkcję cyklu.
- Program ma pokazać jak w ostatnich dniach krakowianie jednoczą się i organizują pomoc w zakresie zbiórek żywności, leków czy ubrań oraz udostępniają swoje mieszkania. Chcemy dotrzeć z informacją również do nowych mieszkańców – uchodźców z Ukrainy. W jednym miejscu mają otrzymać informacje dotyczące tego, gdzie znajdą pomoc oraz przydatne kontakty telefoniczne. Dlatego program jest dostępny nie tylko w języku polskim, ale też w języku ukraińskim – tłumaczy nam Marta Szkudlarek.
Play Kraków News współtworzą osoby pracujące przy tworzeniu platformy Play Kraków, które są pracownikami Krakowskiego Biura Festiwalowego, pracownicy Spółki Kraków5020 oraz zleceniobiorcy. W sumie jest to dziesięć osób. Realizacja jednego odcinka cyklu kosztuje ok. 15 tys. zł. Najwięcej pochłania wynajęcie telewizyjnego sprzętu z zasobów Centrum Kongresowego ICE – to koszt ok. 10 tys. zł. Program jest realizowany w studiu znajdującym się w tymże obiekcie i jego realizatorzy korzystają z jego przestrzeni w ramach współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym.
- Jeżeli chodzi o tematy miejskie, mówimy m.in. o tym, gdzie w danym momencie prowadzone są zbiórki i co najbardziej jest potrzebne, gdzie powstają nowe miejsca noclegowe, jakie są rozwiązania dla nowych mieszkańców Krakowa, przybywających z Ukrainy, które przygotowuje miasto, m.in. darmowa komunikacja miejska czy zniesione opłaty w strefie płatnego parkowania – dodaje Marta Szkudlarek.
Jak na razie wyemitowano trzy odcinki Play Kraków News, z których każdy trwa około półtorej godziny. Można je było oglądać na żywo codziennie o godzinie 18, a teraz można je sobie odtworzyć, ponieważ każdy z nich został umieszczany pod adresem www.playkrakow.news.pl. Na razie nie wiadomo jak długo program będzie emitowany – czy miesiąc czy rok. Z tego względu twórcy cyklu nie potrafią również określić jego całościowego budżetu.
- W tym momencie szukamy sponsorów, partnerów i nie jesteśmy w stanie określić całościowego budżetu. Jest on również uzależniony od liczby odcinków i zakończenia ich emisji, a tej daty nie znamy – podkreśla Marta Szkudlarek.
- Te osoby nie powinny pić mleka. Jeżeli masz te przypadłości, ogranicz picie mleka
- To są objawy nadmiaru soli w organizmie. Zobacz niebezpieczne skutki uboczne
- Co zużywa najwięcej prądu w domu? Pralka, ładowarka a może lodówka? Sprawdź!
- W Krakowie powstaje handlowe monstrum. Już widać zarys! [ZDJĘCIA Z DRONA]
- Kąpielisko na Zakrzówku zmieniło się całkowicie. Czy na lepsze?